http://didshahr.ir/259845

01:29 :: 1402/02/16

مشاوره فردی: خواب‌های ترسناک نمی‌گذارد روی کنکور تمرکز کنم.

مدام خواب ترسناک می‌بینم

نویسنده : تینا امیری | ‌روان‌شناس بالینی

سوال: برای کنکور درس می‌خوانم و باید امسال در انتخاب رشته، موفق شوم. چند وقتی است که خواب ترسناک می‌بینم و همین موضوع باعث شده که نتوانم روی درس‌هایم تمرکز کنم. نمی‌دانم چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، گفته‌اید که چند وقتی است خواب ترسناک می‌بینم. برای پاسخ‌دادن به سوال شما، مهم است که بدانم دقیقا از چه زمانی این مشکل آغاز شده است؟ آیا می‌توانید به خاطر بیاورید که در آن زمان درگیر چه افکار و احساساتی بوده‌اید؟ برای مثال، ممکن است دوستی به شما گفته با این وضع درسی تان، شاید به نتیجه دلخواه‌تان در کنکور نرسید یا به اندازه کافی تلاش نمی‌کنید و این موضوع آغازگر اضطرابی شده است که نتوانسته‌اید آن را کنترل کنید. از سوی دیگر ممکن است نگرانی‌های شما مربوط به مسائل جانبی مرتبط با پس از قبولی یا موفقیت‌تان در کنکور باشد و شاید هم نگرانی‌هایی درباره جدا شدن از خانواده و ورود به دنیای بزرگ سالی داشته باشید. به طور کلی خواب‌های ناخوشایند برخاسته از اضطرابی است که وجود دارد، اما شما قادر به تشخیص آن نیستید. در قدم اول لازم است مشخص شود دقیقا چه چیزی این اضطراب را ایجاد کرده است تا بتوانید آن را کنترل کنید.

احساس تنش برای کنکوری‌ها طبیعی است

در هر حال، کنکور، فرایندی اضطراب‌زا و پر استرس است بنابراین احساس تنش و فشار تا اندازه‌ای طبیعی است. میزان این اضطراب ارتباط مستقیمی با انتظاراتی دارد که خودتان و اطرافیان‌تان از نتیجه آزمون دارید و معنایی که موفقیت یا شکست در این زمینه برای شما دارد. در این باره بیندیشید و ببینید تا چه اندازه این انتظارات واقع‌بینانه است و خود را قادر به برآورده کردن آن می‌بینید. در صورتی که این انتظارات غیر واقع‌بینانه است، سعی کنید آن را تعدیل کنید.

زمان را از دست ندهید

دریافت حمایت و پشتیبانی از سوی خانواده و دوستان‌تان هم می‌تواند به بهبود وضعیت‌تان کمک کند. در صورت امکان وقت بیشتری را با خانواده و دوستان‌تان بگذرانید و زمانی را به تفریحات و سرگرمی‌های مورد علاقه‌تان اختصاص دهید. از سوی دیگر زندگی معنوی خود را هم رونق بخشید؛ چراکه می‌تواند آرامش بیشتری را برایتان به ارمغان آورد. همواره به یاد داشته باشید که زندگی سفری پرماجراست و تنها نکته حائز اهمیت، آن است که نهایت تلاش خود را بکنید تا به موفقیت برسید. شما در دوره ای حساس از زندگی‌تان قرار گرفته‌اید و نباید زمان را در راه رسیدن به موفقیت از دست بدهید. در نهایت و در صورتی‌که هیچ‌یک از راهکارهای پیشنهادی موثر واقع نشد، از یک روان‌شناس بالینی درخواست کمک کنید تا بتوانید با مدیریت شرایط، از تاثیر آن بر موقعیت پیش‌رو اجتناب کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259845

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *