http://didshahr.ir/259570

02:24 :: 1402/02/01

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به اینکه طعم و مزه آب در اردبیل را که بسیار حساسیت زا بوده، بر طرف می شود، گفت: با راه اندازی سیستم DAF آب آشامیدنی جلبک زدایی شده و تمام میکروب ها از بین می برد.

جبرائیل رمضانی: مشکل بو و مزه آب شرب اردبیل رفع می شود

ارتقای کیفی تصفیه خانه آب اردبیل

به گزارش ساوالان خبر، معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل می گوید: پروژه ارتقای کیفی تصفیه‌خانه آب اردبیل در حال اجرا است که هدف از اجرای این طرح نیز ارتقای کیفی آب خام اردبیل از طریق سد یامچی است که این طرح با سرعت در حال تکمیل شدن است.

به گفته او، تاکنون پروژه ارتقای کیفی تصفیه خانه آب اردبیل با پیشرفت ۷۰ درصد در حال اجرا است و بیش از ۳۵ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه هزینه شده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته از لحاظ کمی و کیفی در تأمین آب شرب اردبیل با مشکلاتی روبه‌رو بودیم، سعی کردیم در مراحل مختلف در دهه گذشته به بهبود کیفی و کمی آب اردبیل کمک کنیم.

وی مهمترین عامل عدم رضایت مردم اردبیل از کیفیت آب آشامیدنی را عدم لحاظ استانداردهای موجود برای مصرف شرب به جهت ماهیت کشاورزی سد یامچی عنوان کرد.

رمضانی می گوید: در این زمینه با رهاسازی شناورها در سد یامچی و همچنین احداث برج آبگیر توانستیم طعم و مزه آب در اردبیل را که زمانی دارای مشکل بود، برطرف کرده و ارتقای وضعیت را در این حوزه شاهد باشیم.

جبرئیل رمضانی اظهار کرد: احداث ایستگاه پمپاژ، احداث برج آبگیر سدیامچی و خط انتقال دوم از برج آبگیر اقداماتی است که در راستای حل مشکلات بخش فیزیکی آب و افزایش کیفیت آب خام و کاهش استفاده از اقلام شیمیایی انجام شده است.

احداث تصفیه خانه آرسنیک زدایی برای مشکلات آب

وی با اشاره به احداث تصفیه‌خانه آرسنیک‌زدایی در داخل شهر اردبیل افزود: به دلیل وجود چاه‌های آب در سطح شهر اردبیل که دارای مواد آلاینده و فلزات سنگین هستند لازم است برای استفاده از این منابع آبی تصفیه‌خانه احداث و وارد چرخه شبکه آبرسانی شود.

رمضانی افزود: جهت ارتقا تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل به سیستم نوینDAF نیز مطالعات لازم انجام و بخشی از مراحل اجرایی نیز پیش رفته است که امید داریم تا دو ماه آینده به صورت کامل این سیستم نیز به بهره‌برداری برسد تا شاهد افزایش کیفیت آب شرب اردبیل تا ۸۰ درصد باشیم.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل افزود: عملیات عمرانی ساخت تصفیه خانه آرسنیک زدایی شهر اردبیل با ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار آغاز می‌شود.

او اعتبار مورد نیاز برای این پروژه را ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و می گوید: در تخصیص این منابع نیز پیگیری‌های جدی را انجام می‌دهیم.

هدر رفت ۲۰ میلیون مترمکعب آب اردبیل

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ضمن اشاره به هدر رفت آب در شبکه آبرسانی موجود گفت: به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی در اردبیل سالانه ۲۰ میلیون مترمکعب هدررفت آب را شاهد هستیم که باید با همکاری شرکت آبفای استان این مشکل رفع شود.

به گفته رمضانی، برنامه‌ریزی برای تأمین آب شرب در تابستان در استان اردبیل انجام شده و ما سعی می‌کنیم بدون برخورد با بحران کم‌آبی بتوانیم با همراهی مردم آب مورد نیاز را در فصل گرم سال برای هم استانی‌ها به شکل کامل تأمین کنیم.

رمضانی گفت: امیدواریم هفته دولت امسال با بهره‌برداری از این پروژه شاهد ارتقای کیفی آب شرب در اردبیل باشیم تا اهالی دغدغه‌ای در این حوزه نداشته باشند.

سد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259570

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *