http://didshahr.ir/259299

01:23 :: 1402/01/22

چطور شرایط را برای خود و فرزندان مان فراهم کنیم تا از عظمت، رحمت و مغفرت شب‌های قدر بی نصیب نمانیم؟

شب زنده داری کودکان در شب‌های قدر

نویسنده : جواد رستمی | کارشناس مذهبی

اگر ما قدر خود را در شب قدر بدانیم و از ارتباط با خداوند غافل نشویم، سعادت در دنیا و آخرت نصیب‌مان خواهد شد. امام علی(ع) در روایتی از قدردانی فرصت شب قدر توسط پیامبر(ص) وفاطمه(س) چنین نقل می‌کنند که پیامبر(ص) در دهه آخر رمضان، بستر خواب را جمع می کرد و به عبادت می‌پرداخت و شب قدر اهل و عیال خویش را بیدار نگه می‌داشت تا با احیا و عبادت، فضیلت این شب مهم را درک کنند. فاطمه(س) هم فرزندانش را صبح روز شب قدر، می خواباند و با خوراک کم و سَبُک آن‌ها را برای شب زنده‌داری آماده می کرد.

آموزش غیرمستقیم اهمیت شب قدر به کودک

سیره اهل بیت(ع) ملاک عمل است. زیبنده است همچون فاطمه(س) فرزندان را آماده احیا و شب‌زنده داری کنیم و اهمیت این شب‌ها را به باور آن‌ها پیوند بزنیم تا راه را از بیراهه تشخیص دهند و زندگی خود را بر مدار سعادت تنظیم کنند. مهم‌ترین نکته در زمینه مسائل مذهبی این است که آموزش آداب مذهبی به کودکان باید غیرمستقیم باشد. به این صورت که اول خودتان این آداب را به جا بیاورید تا کودک‌تان مشاهده کند. کودک باید اشتیاق شما در عبادت را ببیند تا مشتاق شود. وقتی شما با عشق و شور سجاده پهن می‌کنید، خودتان را معطر می‌کنید، قرآن به سر می‌گیرید و …، قطعا توجه کودک هم به این مسائل جلب می‌شود.

حضور در حرم‌ها و مساجد

حضور در اماکنی همچون حرم مطهر یا مساجد که مورد تاکید ائمه(ع) در روایات است، برای شب‌های قدر موضوعیت بیشتری دارد چراکه نظر رحمت الهی به جمع بر اساس حضور بندگان خوب او در آن جا و به واسطه آن‌ها، بیشتر شامل همگان می‌شود. در اسلام همیشه جمع بر فرد اولی بوده و ترجیح داده شده که یکی از این موارد دعا، نماز و راز و نیازهای شب قدر را خانواده‌ها در مکانی مقدس با جمعی از مومنان و مسلمانان بگذرانند و به راز و نیاز با خالق هستی و درخواست بخشش، غفران، نعمت و سلامت مشغول باشند. واضح است که حضور شما در چنین مکان‌های مقدسی، الگویی نیکو برای کودک‌تان هم خواهد بود. فضای معنوی و دیدن مردم در حال عبادت و تضرع و دعا و ثنا، انسان را به این کار تشویق و روح و روان را برای ارتباط معنوی با خدا آماده می‌کند. البته در صورتی که حضور در اماکن معنوی برای مراسم شب قدر مقدور نیست، جمع خانواده و مشغول شدن همگی به دعا و عبادت در خانه هم می‌تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

قرآن‌به‌سر مخصوص کودکان

از ساعت‌ها قبل از شروع مراسم با کودک صحبت کنید و با زدن مثال‌هایی، اهمیت و ارزش این شب‌ها را برایش توضیح دهید تا کامل متوجه اصل ارزش این شب بشود. وقت قرآن به سر گرفتن که فرا رسید، قرآن کوچک‌تری را به بچه‌ها بدهید و با آن‌ها مدارا کنید تا بتوانند اعمال انتخابی شب قدر را با آرامش، مثل شما تکرار کنند و به جا بیاورند. این حس خوب که بچه‌ها مثل ما بزرگ ترها دارند کاری را انجام می‌دهند، برای‌شان خیلی مطلوب و دلنشین است.

از شب زنده داری تا توبه و تفکر

قدردانی شب قدربا شب زنده‌داری، طهارت به غسل یا وضو، اشتغال به نماز و دعا و قرائت قرآن و تفکر درباره کرده خویش و حسابرسی از نفس در یک سال گذشته در کنار پشیمانی و توبه از گناهان باعث می شود ظرف روح و روان و قلب ما پاک و آماده پذیرش رحمت گسترده حق شود. حفظ این حال معنوی در زندگی از به دست آوردن آن هم مهم‌تر است، به این دلیل که بر رفتار فردی و اجتماعی انسان تاثیر مثبت می‌گذارد و زمینه کنترل رفتار و کردار سوء و اصلاح جامعه را مهیا می‌کند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259299

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *