http://didshahr.ir/259256

00:52 :: 1402/01/21

از دیدگاه روان‌شناسی، مهم‌ترین کارها بعد از طلاق شامل قطع تماس ممنوعیت رویابافی، دوست‌داشتن خود و … هستند.

مهم‌ترین کارها بعد از طلاق

نویسنده : بنفشه دولت‌آبادی | ‌ روان‌درمانگر و مشاور خانواده

بعد از تمام شدن یک رابطه عاطفی که سرمایه‌گذاری روانی زیادی برای آن شده، انجام رفتارهای اشتباه امری طبیعی است. این رفتارها احتمالا ناشی از فشارهای روحی زیادی است که بر زن یا شوهر وارد شده است اما چنین اقداماتی می‌تواند به ضرر شخصیت و عزت‌نفس زوج ها باشد. به یاد داشته باشید که یکی از ویژگی‌های انسان منطقی و دارای سلامت‌روان این است که تحمل کافی داشته باشد و بتواند با کمترین آسیب، آن رویداد ناخوشایند را پشت سر بگذارد. زمانی که بعد از طلاق و از روی خشم تصمیم به انجام کاری داشتید قبل از آن حتما با خود بررسی کنید که این تصمیم من چه سودی دارد، آیا شخصیت من را زیر سوال نمی‌برد، آیا اعتمادبه‌نفس مرا خدشه‌دار نمی‌کند و … .

 کلیک کنید:  موضوعی مهم در مدارک خودرو که خیلی‌ها نمی‌دانند 

در ادامه به مهم‌ترین قانون‌ها بعد از جدایی از دیدگاه روان‌شناسی اشاره می‌کنیم که امیدواریم چنان چه زوجی بعد از گذراندن تمام مسیرها قدم در این مسیر گذاشت، بتواند با این اصول به خودآگاهی کافی برسد.

۱- کنار گذاشتن توهین یا بحث کردن

بدترین اتفاقی که شاید بین شما و همسرتان بعد از طلاق بیفتد، این است که یکی از دو طرف سعی در توهین کردن و بردن آبروی دیگری کند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام این کار خوب فکر کنید که نتیجه این کار چیست و چه فایده‌ای خواهد داشت؟ سعی کنید هیجانات خود را کنترل کنید.

۲- انتقام گرفتن ممنوع

بعد از جدایی ممکن است احساس کنید که قربانی اصلی شما بوده‌اید و به شما ظلم شده بنابراین باید حق‌تان را از طرف‌مقابل بگیرید پس به هر صورت دست به انتقام می‌زنید. بهتر است دست نگه دارید. اگر می‌خواهید به صورت درستی از او انتقام بگیرید بهتر است قلب شکسته‌تان را ترمیم کنید، روی پای خودتان بایستید و به آدم قوی تبدیل شوید.

۳- وارد رابطه جدید نشوید

برای فراموشی یک نفر هیچ‌وقت توصیه نمی‌شود فوری وارد رابطه ناشناخته‌ای شوید اما پیشنهاد می‌شود یک بازه زمانی برای خود تعیین کنید و بعد از آن به فرصت‌های جدید برای ازدواج فکر کنید. اما این تصمیم را زمانی شکل دهید که شناخت کافی از شخص مقابل داشته باشید و همچنین رابطه جدید به شما اعتمادبه‌نفس کافی دهد.

۴- قطع تماس و هر نوع ارتباط

نه تنها هر نوع ارتباط(حضوری، چت و …) را با او قطع کنید بلکه حتی پروفایلشم را هم در فضای مجازی بررسی نکنید. این کارها، فقط ذهن شما را مشغول می کند و این به نفع شما نیست.

۵- رویابافی ممنوع

یکی از بدترین کارهای بعد از جدایی این است که بنشینی و با خودت بگویی که کاش فلان کار را نمی‌کردم یا … . بعد از جدایی فراموش کردن رابطه و خاطرات قطعا سخت است اما مقصر دانستن خودتان یا طرف مقابل‌ چیزی را تغییر نمی‌دهد بلکه شرایط را دشوارتر می‌کند. سعی کنید از رفتن به مکان‌هایی که باهم خاطره داشتید و حتی دوستان مشترکی اگر بین شما بوده، فاصله بگیرید. این کار حال روحی شما را مساعدتر می‌کند.

۶- زندگی‌تان را تعطیل نکنید

سوگواری و در هم شکستن در ابتدای جدایی طبیعی است اما قرار نیست به دلیل از دست دادن طرف مقابل‌تان تمام کار و زندگی خودتان را تعطیل کنید و از انجام مسئولیت‌های مهم زندگی شانه خالی کنید. همچنین از تعهد مادر بودن، پدر بودن و مسئولیت نقش‌های اجتماعی خود غافل نشوید.

۷- در دنیای مجازی غرق نشوید

بعضی زوج‌ها بعد از جدایی برای فراموش‌ و پاک کردن خاطرات تلخ، غرق دنیای مجازی می‌شوند و روز و شب خود را بی‌هدف در این شرایط سپری می‌کنند. فراموش نکنیم که قطعا آسیب‌های دنیای‌مجازی به مراتب بیشتر از دنیای واقعی است. گاهی هم دیده می‌شود برای تسکین درد و یافتن آرامش کذایی در شرایط جدایی به استعمال دخانیات روی می‌آورند و حتی پناه بردن به مصرف بی‌رویه آرام بخش‌ها. توجه داشته باشید لطمات جبران ناپذیری در استفاده از این‌گونه مواد در آینده ای نزدیک در انتظار شماست.

۸- خودتان را دوست داشته باشید

بعد از طلاق، کیفیت سلامت‌روان و عزت‌نفس کاهش پیدا می‌کند اما شما باید با دوست داشتن خود به داد خودتان برسید. تمایل به دوری از اطرافیان و خلوت گزینی بعد از جدایی مسئله‌ای رایج است اما دقت داشته باشید دوری کردن از کسانی که برای‌شان مهم هستید و اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برند و قطعا به بهبودی شما هم کمک خواهند کرد پس بهتر است با افرادی که حس آرامش و اعتماد به نفس را در شما زنده می‌کنند، همراه شوید.

The most important tasks after divorce

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259256

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *