http://didshahr.ir/259195

00:38 :: 1402/01/20

زن و شوهرهای نابارور برای کاهش آسیب‌های روانی و حفظ روحیه و کیفیت رابطه‌شان باید چه کنند؟

زن و شوهرها در شرایط ناباروری
زینب‌سادات ابن‌‌ رضا | کارشناس ارشد روان‌شناسی

همان‌قدر که لحظه تولد فرزند، شیرین و فراموش‌نشدنی است، انتظار برای پدر یا مادر شدن، سخت و تلخ به حساب می‌آید. بار روانی این مسئله، دلیلی برای افزایش اضطراب در آن‌هاست. هرچه مشکل ناباروری مدت بیشتری ادامه یابد و حل نشود، اضطراب بیشتری به زوج وارد می‌شود که روی کیفیت زندگی مشترک‌شان تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه چند توصیه به زن و شوهرهای نابارور خواهیم داشت.

این اضطراب اجتناب‌ناپذیر است اما…

اگرچه اضطراب ناشی از مقابله با ناباروری، غیرقابل انکار و اجتناب‌ناپذیر است، اما هرگز نباید تسلیم آن شوید و بهتر است راه‌هایی را برای درمان در پیش بگیرید که باعث ایجاد اضطراب زیاد در شما نشود.

 کلیک کنید: موضوعی مهم در برگ سبز خودرو که خیلی‌ها نمی‌دانند ♥

همچنین شما می‌توانید مهارت‌های کنترل اضطراب را آموزش ببینید. سعی کنید از تکنیک‌های کاهش اضطراب مانند ورزش‌های سبک، تنظیم تعداد و الگوی تنفس، نوشتن دغدغه‌ها روی کاغذ و… استفاده کنید.

از علت ناباروری تان مطمئن شوید

تا آن جا که می توانید از علت ناباروری و گزینه‌های درمانی خود آگاه باشید، درباره آن بخوانید و تحقیق کنید تا مطمئن شوید که این مشکل به خصوص با پیشرفت شگرف علم در این حوزه تا حد زیادی قابل درمان شده است. این کار به کاهش استرس‌تان ختم خواهد شد و سطح اضطراب پایین‌تر، موجب پیامدهای بهتر برای درمان ناباروری می‌شود.

احساسات‌تان را بشناسید

طبیعی است که آزمایش‌های متعدد شما را از لحاظ احساسی، جسمی و مالی خسته کرده است. آن‌ها را مدیریت کنید و تا دیر نشده کنترل اوضاع را در دست بگیرید. هرچه را برایتان مبهم است با کسی در میان بگذارید. در چنین شرایطی کسی (مشاور) را اطراف‌تان داشته باشید که پاسخ گوی سوالات شما باشد و ترس‌ها و نگرانی‌هایتان را درک کند.

در رفتار با همسرتان بیشتر دقت کنید

این روزها، از ایجاد سوءتفاهم برای همسر پرهیز و با شریک خود ارتباط صمیمی‌تری برقرار کنید و بیشتر از قبل آرامش بخش یکدیگر باشید. سعی کنید بیشتر از قبل، حمایت عاطفی دریافت کنید، مثلا صحبت با دیگر زوج‌هایی که مشکل مشابهی داشتند می‌تواند به شما کمک کند.

اطرافیان را از جزئیات درمان مطلع نکنید

در کنار این اضطراب‌ها با مسئله‌ای مثل نگرانی و پرسش‌های خانواده زوج‌های نابارور هم روبه‌رو هستیم که پاسخ‌گویی به سوالات آن‌ها، خودش روندی تنش‌زا برای زوج است. در این مواقع توصیه می‌شود که دیگران را کمتر از جزئیات مراحل درمانی مطلع کنید تا نیاز نباشد به سوالات و کنجکاوی‌‌هایشان به صورت ادامه‌دار پاسخ دهید. همچنین از حرف افرادی که از سر ناآگاهی است، بگذرید. پرسش دیگران را به حساب حسن نیت آن‌ها بگذارید. در جواب سوالات بگویید: «داریم بهش فکر می‌کنیم» یا «اگر خبر خوبی شد اول به شما می‌گیم».

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259195

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *