http://didshahr.ir/259015

00:19 :: 1402/01/14

داشتن دوست کاغذی، شناخت خود، تعدیل انتظارات و … باعث تجربه هیجان‌های مثبت در زندگی خواهد شد.

با این روشها حال خوب داشته باشید
Have fun with these methods

نویسنده : دکتر سیدعلی ظریفی| ‌ روان‌شناس

خیلی از افراد جامعه بر این باور هستند که حال خوب یعنی نداشتن مشکل در زندگی و‌ داشتن ثروتی زیاد؛ اما واقعیت امر این‌طور نیست. حال خوب یعنی شما از شرایط فعلی خود رضایت نسبی داشته باشید و از لحظات زندگی لذت ببرید و در راستای ایده‌آل شدن شرایط تلاش کنید. حال خوب به شکل یک رود روان است؛ رودی که سنگ‌های بزرگ و کوچکی بر سر راه دارد اما با وجود این، راهی پیدا می‌کند تا خودش را وسیع کند و در مسیر بزرگ‎تری همچون دریا جاری شود. بد نیست در این روزهای آغاز سال بدانیم تعریف حال خوب از منظر روان‌شناسی چیست و آیا راهکارهایی برای ایجاد حال خوب در خودمان وجود دارد یا نه؟

ویژگی‌های افرادی که حال دلشان خوب است

حال خوب به معنای داشتن مهارت حل‌مسئله است؛ مهارتی که بتوانیم مشکلات بزرگ و کوچک‌مان را حل کنیم و از حل آن‌ها، هیجان مثبتی کسب کنیم. حس خوب داشتن، بستگی به صفاتی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم و شما هم می‌توانید با افزایش این صفات، حس خوب را در خودتان افزایش دهید. افرادی که حال دلشان خوب است معمولا افرادی: خوش‌بین، با اعتمادبه‌نفس، خیرخواه، صادق و درستکار، تاثیرگذار، انعطاف‌پذیر و شوخ‌طبع هستند و همچنین دیگران را دوست دارند. بنابراین اگر برای کسب این صفات و ویژگی‌‎های عالی در وجودمان تلاش کنیم، قطعا داشتن حس خوب را در وجود خود به نحوی تضمین می‌کنیم.

راه‌های ایجاد حال خوب

دستیابی به حال خوب شدنی است اما تکنیک‌هایی دارد که باید با رعایت آن‌ها، هیجان های مثبت را چاشنی زندگی کرد.
۱- شناخت خود| اولین قدم برای این که بتوانید در هر شرایطی، آرامش را مهمان قلب‌تان کنید، این است که خودتان و احساسات‌تان را بشناسید. این یک روش ایجاد حال خوب است که تمامش بستگی به شناخت درونی‌تان دارد. اگر ناراحت هستید یا دچار سردرگمی شده‌اید، لازم نیست احساسات‌تان را سرکوب کنید. سرکوب احساسات سبب تلنبار شدن آن‌ها می‌شود و در نهایت شرایطی را به وجود می‌آورد که احساسات منفی در درونتان فوران می‎کند و کار سخت‌تر خواهد شد. پس با خودتان و احساسات‎تان دوست باشید و آن‌ها را با آغوش گرم بپذیرید.

۲- داشتن دوست کاغذی| همیشه یک دفترچه داشته باشید و رازهای دلتان را در آن بنویسید. در مقابل این دفترچه، خود خودتان باشید و احساسات‏تان را بی قید و شرط بنویسید. نوشتن احساسات منفی، آن‌ها را از دلتان خارج می‎کند و حس خوبی به شما می‌دهد. به همین علت هم داشتن این دوست کاغذی را می‌توان یک روش ایجاد حال خوب دانست. همچنین نوشتن مشکلات و احساسات منفی می‌تواند به بررسی راه حل آن‌ها هم کمک کند.

۳- ضرورت خوب‌کردن حال دیگران| هر عملی که انجام می‌دهید، به نوعی بازتابش به خودتان بازخواهد گشت. در واقع با خوب کردن حال دیگران به همان اندازه حال شما هم خوب می‌شود. بالعکس این هم صادق است؛ یعنی زمانی که با کسی مشاجره و بحث می‌کنید بعد از آن قطعا حس و حالتان خوب نیست چرا که حال فردی را گرفته‌اید و حال شما هم گرفته شده است.

۴- شکرگزاری| یک راه دیگر ایجاد حال خوب که می‌توانید آن را به صورت روزانه و هفتگی انجام دهید و انرژی منحصر به فردش را به زندگی‎تان تزریق کنید، شکرگزاری است. می‌توانید یک دفتر شکرگزاری داشته باشید و هر شب قبل از خواب برای نعمت‌های بی‎شماری که خداوند به شما داده است، او را شکر کنید.

۵- انتظارات‌تان را تعدیل کنید| گاهی اوقات حال شما بد می‌شود تنها به این دلیل که نتوانسته‌اید آن‌گونه که می‌خواستید باشید. استاندارد‌هایی را برای خودتان وضع کرده‌اید که از حد توان شما خارج است. برای این که نمی‌توانید به آن استانداردها برسید، حالتان خراب می‌شود. در این حالت اعتمادبه‌نفس هم کاهش می‌یابد. پس باید به این نکته توجه داشته باشید که از خودتان انتظارات درست و صحیح داشته باشید.

۶- از مقایسه دست بردارید| برای ایجاد حال خوب مقایسه نکنید به همین سادگی. یکی از کارهایی که حال شما را بد می‌کند مقایسه دایمی و اشتباه خودتان با دیگران است. از مقایسه کردن به این شکل بپرهیزید چراکه عزت‌نفس شما را کاهش می‌دهد.

سلفی خانوادگی مقابل خانه تاریخی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259015

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *