http://didshahr.ir/257903

00:25 :: 1401/12/09

شایعات زیادی در زمینه سوخت و ساز بدن وجود دارد که برای کم کردن وزن و لاغری بهتر است حقیقت را درباره آن بدانیم.

کبد بدن

مترجم : زینب سادات کسنوی

اگر به دنبال وزن کم کردن و لاغری هستید، حتما تاکنون اسم متابولیسم و سوخت  وساز را هم شنیده‌اید. تمامی فرایندهای شیمیایی که در بدن انجام می‌شود تا شخص را زنده نگه دارد و اندام‌های بدن به طور طبیعی کار کند، جزو سیستم متابولیسم است.

فرایندهایی مانند تنفس، ترمیم سلول‌ها و هضم غذا به انرژی نیاز دارد. این انرژی با متابولیسم بدن به دست می‌آید.

زمانی که چیزی می‌خورید یا می‌نوشید، مواد غذایی در بدن با فرایند متابولیسم به انرژی تبدیل می‌شود. طی این واکنش انرژی موردنیاز بدن به دست می‌آید.

همیشه واقعیت‌ها و دروغ‌هایی درباره سوخت و ساز بدن وجود دارد.

در ادامه به چند شایعه و حقیقت در این باره می‌پردازیم.

به طور کلی، هر چه ماهیچه بیشتر و چربی کمتری داشته باشید، میزان متابولیسم شما بالاتر است.

میزان متابولیسم شما به شدت تحت تاثیر ترکیب بدنی شماست. افرادی که عضله بیشتر و چربی کمتری دارند معمولاً متابولیسم سریع‌تری دارند، در حالی که افرادی که چربی بیشتر و عضله کمتری دارند معمولاً سرعت متابولیسم پایین‌تری دارند.

پروتئین بالا می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد

یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد که بدن برای پردازش یک رژیم غذایی با پروتئین بالا به انرژی بیشتری نیاز دارد، به این معنی که با هضم مواد غذایی با پروتئین بالا، میزان متابولیسم شما افزایش می یابد.

متابولیسم مردان نسبت به زنان بالاتر است

حتما دیده اید که مردان نسبت به زنان راحت تر وزن کم می‌کنند.به این دلیل که مردان نسبت به زنان متابولیسم بالاتری دارنددر حالی که زنان نسبت چربی بیشتری دارند و ماهیچه در بدن مردان بیشتر است.

متابولیسم فقط تحت تاثیر ژنتیک است

این واقعیت ندارد. چندین عامل بر متابولیسم و سرعت آن تاثیر می گذارد. ژن ها نقش بسیار مهمی دارند. این یکی از دلایلی است که برخی افراد هرچقدر غذا می خورند، لاغر می مانند، در حالی که برخی دیگر کاهش وزن سختی دارند. سبک زندگی، به ویژه رژیم غذایی و ورزش و سن از دیگر مواردی است که بر سرعت سوخت و ساز بدن تاثیر می‌گذارد.

متابولیسم شما توسط تیروئید کنترل می‌شود

این حقیقت دارد که تیروئید ، متابولیسم را تنظیم می کند. این کار با ساختن هورمون‌هایی انجام می‌شود که تقریباً بر تمام جنبه‌های عملکرد بدن شما تاثیر می‌گذارد. سریع یا آهسته سوزاندن کالری، این که آیا پروتئین می‌سازید یا انرژی را به عنوان چربی ذخیره می‌کنید و این که بدن شما چگونه به هورمون‌های دیگر پاسخ می‌دهد، تحت تاثیر تیروئید است. جای تعجب نیست که اختلالات تیروئید می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای متابولیسم شود. تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) هورمون های تیروئیدی کمتر از حد طبیعی تولید می کند که باعث کندتر شدن متابولیسم و در نتیجه افزایش وزن می شود. از سوی دیگر، پرکاری تیروئید می تواند باعث تسریع متابولیسم شود که منجر به کاهش وزن می شود.

خوردن کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز باعث افزایش متابولیسم می شود

این حقیقت دارد که اگر بیش از حد کالری را کاهش دهید، رژیم ها نتیجه معکوس می دهد. مطالعات نشان می دهد افرادی که کمتر از ۱۲۰۰ کالری در روز می خورند، متابولیسم آهسته تری دارند که می تواند سوزاندن کالری و کاهش وزن را دشوارتر کند. حتی فاصله زیاد بین وعده های غذایی می تواند سرعت متابولیسم را کاهش دهد. به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می کنند هر ۲ تا ۳ ساعت یک وعده غذایی سالم یا میان وعده کوچک بخورید.

منبع:webmd

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257903

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *