http://didshahr.ir/257797

01:05 :: 1401/12/06

سرطان ریه،مری، کبد، پروستات و… هر کدام نشانه های خاص خود را دارند که با شناخت احتمال ابتلا به آن ها و مراجعه به موقع می توانید از پیشرفت شان در بدن جلوگیری کنید.

سرطان

نویسنده: زینب سادات کسنوی

سرطان دومین علت مرگ و میر جهانی و مسئول مرگ سالانه حدود ۱۰میلیون نفر در سال است. در جهان، حدود یکی از شش مرگ رخ داده ناشی از سرطان است.حدود یک سوم مرگ و میر ناشی از سرطان به علت شاخص توده بدنی بالا، مصرف میوه و سبزی کم، نداشتن فعالیت فیزیکی، مصرف دخانیات و … است.استفاده از دخانیات مهم ترین عامل خطر برای سرطان است و باعث نزدیک به ۲۲ درصد مرگ ها خواهد شد. شایع ترین علل مرگ توسط سرطان از سرطان های ریه، کولورکتال، معده،کبد و پستان بوده است. شناسایی و تشخیص زودهنگام سرطان به درمان آن کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین لازم است که علایم ظاهری این بیماری را بشناسیم.

نشانه سرطان ریه: تورم گردن و صورت

سرطان ریه می تواند باعث تورم در ناحیه صورت، گردن، بازوها و قسمت بالایی سینه شود و این زمانی است که یک تومور به رگی که از سر به قلب می رود فشار وارد می کند. یکی دیگر از علایم سرطان ریه که بیماران زیاد به یاد می آورند ناتوانی در هوا گیری یا صدای سوت مانند در زمان تنفس است.

نشانه سرطان روده بزرگ: وجود خون در مدفوع

سرطان روده بزرگ جزو ۱۰ سرطان شایع در کشورمان است. نشانه‌های بروز سرطان روده‌ بزرگ شامل تغییر در عادت اجابت مزاج و بروز اسهال یا یبوست،وجود خون در مدفوع،یرقان و زردی و ضعف و خستگی دایمی است.

نشانه سرطان کبد: تورم شکم

سرطان کبد یک بیماری مزمن است که در نتیجه‌ ابتلا به آن خون از مواد زاید پاک نمی‌شود. از نشانه‌های ابتلا به این سرطان می‌توان احساس درد در قسمت بالا و سمت راست بدن، تورم شکم، تغییر رنگ مدفوع به سفید، تهوع و استفراغ را نام برد.

نشانه سطح کلسیم بالا: نشانه چند سرطان

سطح بالای کلسیم در خون هم یک نشانه از ابتلا به سرطان است و هم از عواقب چند سرطان است که از سرطان سینه تا سرطان ریه را در بر می گیرد. این نشانه می تواند از طریق آزمایش خون توسط پزشک تشخیص داده شود.

نشانه سرطان مری: سوزش قلب

سوزش قلب مداوم یا درد مبهم و ماندگار در قفسه سینه بعد از غذا خوردن می تواند نشانه بیماری سرطان مری باشد. از دیگر
نشانه های این سرطان می‌توان ناتوانی در بلعیدن غذا، اختلال در نوشیدن مایعات، استفراغ غذاها و سرفه کردن براثر عبور نامناسب غذا از مری و ورود آن به ریه را نام برد.

نشانه سرطان پانکراس: بی اشتهایی و تب و لرز

سرطان پانکراس با تهوع و استفراغ، بی اشتهایی و کاهش وزن شروع می‌شود و در ادامه فرد با نشانه‌های لرز، اسپاسم عضلانی و مدفوع چرب و کم رنگ و افزایش قند خون به علت کاهش انسولین متوجه ابتلا به سرطان پانکراس می‌شود.

نشانه سرطان پستان: وجود توده

وقتی اسم سرطان سینه می‌آید، اولین علامتی که به ذهن می‌آید وجود توده در سینه است. خانم‌های مبتلا به این سرطان با تغییرات پوستی و قرمزی و تورم در سینه‌ها یا خروج ترشحات غیر شیری از پستان‌ها و احساس درد متوجه مشکل می‌شوند.

نشانه سرطان پروستات: خون در ادرار

سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان است و از نشانه های آن می‌توان به مشکل در دفع ادرار یا قطره قطره دفع شدن آن، درد در ناحیه‌ شکم و لگن، وجود خون در ادرار و درد یا علایم غیر طبیعی در آلت تناسلی اشاره کرد.

بیماری

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257797

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *