http://didshahr.ir/257527

01:06 :: 1401/11/30

مشاوره فردی: خانمم می‌گوید وام بگیر تا چند عمل ‌زیبایی انجام دهم!

مشاوره روانشناسی

نویسنده: حسین محرابی ‌ روان شناس و مدرس دانشگاه

سوال: مردی ۲۹ ساله‌ام و خانمم ۲۴ ساله. مشکل خاصی با هم نداریم ولی تقریبا ۲ ماه است که خانمم پایش را در یک کفش کرده که می‌خواهم، چند تا عمل زیبایی انجام بدهم. هزینه‌اش تقریبا ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود. می‌داند که ندارم اما می‌گوید که این خیلی مهم است و برو برایم وام بگیر. هرچه می‌گویم تو از نظر من زیباترین زن جهان هستی، می‌گوید «باشه، هستم ولی باید زیباتر شوم». راهنمایی‌ام کنید.

پاسخ: برادر گرامی، با توجه به این که موضوع مطرح‌ شده از سوی شما، این روزها دغدغه بعضی از خانواده‌های دیگر هم هست، سعی می‌کنم به ‌طور خلاصه ضمن مرور دلایل و انگیزه‌های این گرایش، راهکارهایی را هم خدمت شما ارائه دهم.

از خودپنداره منفی تا تاثیر تبلیغات

ردپای برخی دلایل پرتکرار در افزایش انجام جراحی‌های زیبایی طی دهه‌های گذشته در کشورمان دیده می‌شود:

۱-خودپنداره منفی و ضعف در اعتماد به نفس: یکی از تاثیرگذارترین مولفه‌های شخصیتی در این خصوص، دیدگاه منفی افراد درباره خودشان است که بر اثر عوامل متعددی مثل اظهارنظرهای دیگران یا کمال‌گرایی بیش از حد یا وجود اختلال بدریختی بدن و همچنین خودکم بینی در بعضی از افراد به‌وجود می آید. در این حالت، فرد احساس می‌کند که در سطحی پایین‌تر از دیگران قرار دارد و هر کاری می‌کند که این حس کمبود یا حقارت را جبران کند.

۲- وجود اختلال های شخصیتی: برخی از اختلالات مثل شخصیت‌های نمایشی، در واقع برای بیشتر دیده ‌شدن اقدام به ایجاد تغییرات در ساختار بدنی و به ویژه صورت خود می‌کنند. این افراد اگر تایید و تحسین نشوند، به ‌شدت تحریک‌پذیر می شوند و حتی ممکن است پرخاشگر شوند. یکی از دلایل بروز این اختلال ممکن است مربوط به دوره کودکی و به دلیل دریافت نکردن توجه کافی از سوی والدین و افراد مهم زندگی‌شان باشد.

۳- تاثیر تبلیغات: به‌ هرحال یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای امروز جهان، رسانه‌ها و فضای ‌مجازی هستند که نیازی به توضیح ندارد و همه به خوبی از آن آگاه اند.

ریشه یابی دلایل درخواست همسرتان

گفته‌اید خانمم پایش را در یک کفش کرده که چند تا عمل زیبایی انجام بدهد. اولین قدم، تشخیص دادن دلایل اصلی این گرایش است زیرا ممکن است منبع انگیزش در افراد مختلف متفاوت باشد ،بنابراین اقدامات مربوط به هر فرد هم باید منحصر به فرد باشد. از همین رو پیشنهاد می‌کنم ابتدا دلایل اصلی این درخواست همسرتان را ریشه‌یابی کنید و سپس به دنبال راه‌حل‌های تخصصی برای همان مورد باشید.

زیبا بودن همسرتان را در رفتارهای تان ثابت کنید

این که شما به همسرتان لقب زیباترین زن جهان را داده‌اید بسیار عالی است ،ولی سعی کنید در گفتار و رفتارتان این حس را به وی منتقل کنید که تصور نکند فعلا به خاطر منصرف کردن او چنین جمله‌ای را به کار برده‌اید. سعی کنید در یک گفت‌و‌گوی آرام و منطقی وی را مجاب کنید که برای انجام مشاوره و تصمیم‌گیری در این خصوص نیاز به زمان بیشتری هست. مراجعه به یک روان شناس می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا ایشان به یک خودباوری نسبی برسند و سپس درباره ضرورت انجام این عمل‌ها و همچنین درست یا نادرست بودن دریافت وام برای چنین کاری با هم به جمع‌بندی برسید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257527

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *