http://didshahr.ir/257311

02:00 :: 1401/11/24

بسیاری از ما از سر کنجکاوی هم که شده وارد سایت و کانال صیغه یابی شده ایم.

همسریابی موقت

نویسنده: مهسا قوی‌قلب

با ورود فضای مجازی به زندگی مردم کم‌کم ارتباطات و آشنایی‌های تازه در عرصه‌های مجازی نیز شروع به شکل گرفتن کردند. حالا به محض ورود به برخی از شبکه‌های مجازی با بسیاری از کانال‌های مختلف در حوزه‌های متنوع برخورد می‌کنیم. شاید بسیاری از ما از سر کنجکاوی هم که شده وارد کانال‌هایی با عنوان صیغه‌یابی شده باشیم یا حتی اگر نشده باشیم بالاجبار خصوصاً در پلتفرم تلگرام به عضویت کانالهایی در آمده باشیم که مثل قارچ سبز می شوند. البته با توجه به افزایش آگاهی‌های مردم در عرصه فضای مجازی خیلی‌ها در همان ابتدای امر، کانال یا صفحه مربوطه را حذف می‌کنند اما در این میان، برخی هستند که به هر دلیلی ارتباط می‌گیرند. یکی از مسائل مهم در این میان امانت‌داری یا دردسرهایی است که در اختیار داشتن اطلاعات افراد نزد ادمین‌های کانال‌ها ایجاد می‌کند چرا که هر فردی از سر کنجکاوی یا به صورت واقعی اگر برای انتخاب همسر سری به این کانال‌ها بزند باید اطلاعات شخصی و تصاویر خود را ارسال کند که مشخص نیست این اطلاعات چقدر امانت داری می شوند.

برای همین این روزها داستان‌های زیادی از سوءاستفاده‌ها در این حوزه می‌شنویم. اینها در کنار این مسأله مطرح است که اساساً این شیوه آشنایی آیا نباید اصولی داشته باشد! اینجاست که بحث چگونگی تشخیص آنها به میان می‌آید اینکه کدام مسیر سالم و کدام یک ناسالم و با انگیزه کلاهبرداری راه افتاده‌اند. چندی پیش بحث مجوزدار کردن مراکز همسریابی در کشور مطرح شد و حالا هم با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان جوانان وزارت ورزش وجوانان این امر محقق شده و در حال حاضر حدود ۲۰ مرکز در سطح کشور در حال فعالیت در این زمینه هستند.

فعالیت ۲۰ سایت همسریابی

به گفته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکنون ۲۰ مرکز توانسته‌اند مجوز سایت همسریابی قانونی در این حوزه دریافت کنند و در سطح کشور مشغول فعالیت هستند. ۱۰۰ متقاضی هم در نوبت تحقیق و مصاحبه هستند. در مجموع ارائه تأییدیه یا همان مجوز قانونی از طریق سازمان وزارت ورزش و جوانان تنها یک روز طول می‌کشد و همه پروسه به صورت غیرحضوری است. کارهای اداری قبل از آن از جمله تحقیق و مصاحبه نیز توسط سازمان تبلیغات اسلامی انجام می‌گیرد. در حال حاضر در تهران حدود ۵ مرکز فعال هستند و بقیه مراکز در استان‌های دیگر کشور مشغول به کار هستند.

 کانال همسریابی نداریم

او در پاسخ به این سؤال که آیا به سایت‌ها، کانال‌ها و یا روبات‌هایی که اخیراً به وفور در فضای مجازی در حال فعالیت هستند، می‌توان اعتماد کرد یا خیر، می‌گوید: ما به هیچ سایت، کانال یا روباتی مجوز نمی‌دهیم و تنها به مرکزی که دارای آدرس مشخص است و به صورت فیزیکی وجود واقعی دارد و به تعبیری قابلیت ارزیابی و نظارت را داراست، می‌توانیم تأییدیه دهیم. حال این مراکز بعد از آغاز به کار می‌توانند سایت یا کانال بزنند و در فضای مجازی هم به فعالیت خود ادامه دهند.

در این باره بخوانید: چگونه می‌توان از سایت صیغه یابی شکایت کرد؟

با توجه به صحبت‌های وی درمی یابیم که متقاضیان بهره‌مندی از چنین خدماتی باید در ابتدا صحت‌سنجی کنند. مردم باید مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران اینترنتی که به صورت کانال، سایت یا روبات فعالیت می‌کنند نیفتند. ممکن است برخی از این فضاهای مجازی قصد کلاهبرداری نداشته باشند اما احتمال اینکه در آن محیط‌ها با افرادی غیرمعقول و فرصت‌طلب روبه‌رو شوید نیز زیاد است.

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257311

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *