http://didshahr.ir/257214

00:06 :: 1401/11/22

سد پیله سحران در بخش مرکزی شهرستان اردبیل برای آبیاری چهار هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی زراعی به بهره برداری رسید.

بهره برداری از بهار سد پیله سحران در زمستان

نادر تقی زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در آئین بهره برداری سد پیله سحران که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان محلی به بهره‌برداری رسید، گفت: عملیات احداث سد پیله سحران از سال ۸۹ آغاز و امسال فاز دوم آن تکمیل شده است و حجم قابل ذخیره آن از ۱.۵ میلیون متر مکعب در سال‌های قبل، بعد از هزینه کرد از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به ۴.۵ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: حجم نهایی این سد بعد از اجرای فاز سوم به هفت میلیون متر مکعب خواهد رسید و برای اجرای این فاز ۱۳۰ میلیارد ریال نیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل یادآور شد: آب پیله سحران از آب میان حوزه ای سد یامچی تامین می‌شود و در آینده از این سد برای برنامه‌های شیلات و گردشگری نیز استفاده خواهد شد.

اجرای فاز سوم سد پیله سحران بسیار ضروری است

کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل نیز با تاکید بر لزوم اجرا و تکمیل فاز سوم سد گفت: متاسفانه در اراضی حاصلخیز پایین دست سد در حوالی اراضی نیار با بحران کمبود آب و نشانه‌هایی از پدیده بیابان‌زایی مواجه هستیم از این جهت اجرای فاز سوم این سد بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه با وجود استعداد کافی استان برای آبخوان داری و آبخیزداری، متاسفانه این امر مغفول مانده است، گفت: امسال برای تکمیل سد پیله سحران، از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به اردبیل اعتبار لازم را در نظر گرفته ایم و تکمیل این سد از اولویت‌های ماست.

ظرفیت نهایی سد پیله سحران حدود هفت میلیون متر مکعب خواهد بود و چاه‌های پایین دست را تغذیه و منابع آبی را تقویت خواهد کرد و سه هزار و ۵۰۰ هکتار شبکه در پایین دست این سد اجرا شده و کار تلفیقی خوبی صورت گرفته است.

آب این سد به آب‌هایی که از چاه‌های این منطقه تامین می‌شود، اضافه خواهد شد و آبیاری تلفیقی در اراضی پایاب انجام خواهد شد تا تولیدات خوبی در بخش کشاورزی این منطقه داشته باشیم.

سد پیله سحران در حال آبگیری است و آب آن بعد از زمستان به مزارع وارد خواهد شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257214

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *