http://didshahr.ir/255412

01:09 :: 1401/10/04

نتایج تحقیق روی ۱۰ هزار زوج دانمارکی طی ۱۰ سال، از رابطه غر زدن مدام زنان با فوت شوهرها حکایت دارد.

خطری برای مردان در پشت غرهای زنان
مترجم : فرنگیس یاقوتی | منبع: nationalpost.com

نتایج یک تحقیق جدید نشان داد، اگرچه غر زدن برای سلامت روحی خانم ها مفید است اما به همان نسبت باعث از بین رفتن اعصاب و احتمال مرگ زودهنگام شوهران‌شان می‌شود! مطالعه‌ای که روی تقریباً ۱۰ هزار زوج در کشور دانمارک انجام شده است، نشان می‌دهد مردانی که همسران آن‌ها مدام غر می‌زنند،۵/۲برابر بیشتر از مردانی که روابط استرس‌زای کمتری داشتند، طی ۱۰ سال جان خود را از دست دادند . البته شاید اگر تحقیق روی نکات منفی آقایان انجام شود، نتایج مشابهی داشته باشد.

تاثیر استرس روی رابطه زوج ها

به گفته محققان دانمارکی، این اثر به حدی قوی است که می‌تواند عامل مرگ هزاران نفر در سال باشد. یعنی عامل مرگ حدود ۳۱۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال در کشوری مانند دانمارک می‌تواند ناشی از خواسته‌ها، نگرانی‌ها و غرهای همسران باشد! با این حال، به نظر می‌رسد که زنان در مقابل غر زدن مصون هستند و این موضوع تأثیر کمی بر میزان مرگ‌و‌میر در آن‌ها دارد. استرس به کیفیت رابطه زوج‌ها در زندگی مشترک آسیب می‌رساند، سلامتی را تهدید می‌کند، خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد و باعث عادات بدی مانند خوردن غذاهای ناسالم و ورزش نکردن می‌شود. به گفته محققان، مردان با شنیدن غرهای همسرشان هورمون کورتیزول بیشتری ترشح می‌کنند و این هورمون باعث پایین آمدن سطح سلامت فرد می‌شود.

تاثیر غرهای زنان روی شوهرهای شاغل کمتر است

جالب است که بدانید مردانی که در معرض نگرانی‌ها و غرهای همسرشان قرار می‌گیرند، اگر شاغل باشند، تاثیر غرها در آن‌ها کمتر است. یعنی مردانی که بیکار و اغلب در معرض شنیدن غرهای همسرشان هستند، میزان مرگ و میر بیشتری را نشان می دهند. بر اساس این بررسی، اثر ترکیبی غرها و نگرانی‌های مکرر از طرف شریک زندگی و بیکاری می‌تواند به ۴۶۲ مرگ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در سال منجر شود. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ازدواج برای سلامتی مفید است و این یکی از اولین مطالعاتی است که دیدگاه مخالف ارائه می‌دهد که البته ردپای یک رفتار اشتباه از سمت یکی از زوج‌ها در آن پررنگ است و نمی‌توان این موضوع را به کلیت ازدواج ربط داد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255412

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *