http://didshahr.ir/254893

00:35 :: 1401/09/21

یک سری اشتباهات در دوران نامزدی مانند بها دادن به رسوم تجملاتی، فراموش‌کردن قول‌ها، پنهان‌کاری و … به‌شدت چالش ‌زاست.

سم های دوران نامزدی را بشناسید
نویسنده : فریبا البرز | ‌کارشناس ارشد مشاوره خانواده

شروع زندگی‌مشترک می‌تواند برای هر دختر و پسری یک نقطه عطف به سمت آرامش، شادی، موفقیت و هدفمندتر شدن زندگی‌اش باشد. دوران عقد می‌تواند یکی از هیجان‌انگیزترین، خاص‌ترین و از همه مهم‌تر، خاطره‌انگیزترین دوره‌های زندگی یک زن و مرد باشد اما گاهی دختر و پسرهایی که تازه ازدواج کرده‌اند، مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که شیرینی‌های این دوران را به تلخی تغییر می‌دهد. البته وقتی دو نفر از دو خانواده و فرهنگ متفاوت کنار هم قرار گرفته‌اند، کاملا طبیعی است که در بعضی از موضوعات با یکدیگر هم‌نظر نباشند و حتی اختلاف سلیقه‌هایشان دردسرساز شود اما از این اشتباهات چالش‌زا در دوران عقد چه می‌دانید؟

فراموش کردن وعده ها

به‌طور معمول در مراسم‌ خواستگاری، دو نفر به یکدیگر قول‌ها و تعهداتی می‌دهند. در صورتی که بعد از عقد یکی از دوطرف به تعهدات خود پایبند نماند، انتظارات طرف‌مقابل تحقق نمی‌یابد. در نتیجه دلخوری و کدورت ایجاد و باعث مشاجره می‌شود. این تعهدات ممکن است مربوط به موضوعاتی مانند مسائل ارتباطی، خانوادگی یا مالی باشد. بنابراین زن و شوهرها در اولین روزهای زندگی‌مشترک نباید اعتماد طرف‌مقابل به خودشان را به راحتی از دست بدهند چراکه به دست آوردن دوباره‌اش، اگر نشدنی نباشد به طور قطع دشوار خواهد بود.

درگیر مراسم تجملاتی شدن

متاسفانه این روزها آن‌قدر به رسم و رسوم و تشریفات ازدواج و برگزاری مراسم آن توسط بعضی تازه عروس و دامادها بها داده می‌شود که اهداف مهم‌تر برای شروع زندگی‌مشترک فراموش می‌شود. دغدغه تدارک بهترین مراسم جشن ازدواج و مهمانی‌ها و … فشار اقتصادی و اضطراب روانی زیادی به زوج ها و خانواده‌هایشان وارد می‌کند. چه بسا این فشارها یا به توافق نرسیدن بر سر رسومی خاص، عاملی برای ایجاد درگیری و اختلافات جدی و بالا گرفتن دعوا در دوران عقد شود.

پنهان کردن اطلاعات حال و گذشته

برخی افراد در زمان خواستگاری یا حتی دوران عقد برای جلب نظر طرف‌مقابل، اطلاعات مهمی از زندگی حال یا گذشته خود را مخفی نگه می‌دارند. این اطلاعات ممکن است شامل مسائلی همچون سابقه کیفری، وجود روابط جدی یا ازدواج ناموفق، اختلاف در دیدگاه مذهبی، وجود بیماری خاص، مصرف مواد و … باشد. پنهان‌کاری یا دروغ گفتن درباره این مسائل تنها در یک زمان محدود امکان‌پذیر است و افشا شدن واقعیت در دوران عقد با رفتن زیر یک سقف، اعتماد طرف‌مقابل را برای شروع زندگی از بین می‌برد.

مقایسه همسر با دیگران

گاهی اوقات زوج ها در این دوره با نیت تغییر شخصیت و رفتارهای طرف‌مقابل، حل مشکلات، ادب کردن دیگری و … شروع به مقایسه کردن همسر خود با افراد دیگر و زندگی دیگران می‌کنند. این مسئله می‌تواند به سرکوب طرف‌مقابل و از بین بردن اعتماد به نفس او ختم شود. دایم اسم زن یا شوهر دیگران را بردن و تمجید از آن‌ها، نتیجه مناسبی نخواهد داشت جز ناامیدی از ازدواج و احساس تحقیر شدن. نفرت پیدا کردن از فردی که دایم با او مقایسه می‌شود، دوری و مشاجرات پی‌در‌پی و بی‌نتیجه هم از دیگر آسیب‌های چنین مقایسه‌هایی است.

افراط و تفریط در ارتباط با خانواده همسر

درست است که بعد از عقد، دو نفر با یکدیگر ازدواج کرده‌اند اما قرار نیست در این دوره به هر دلیل و با هر بهانه‌ای مدام منزل خانواده همسر باشند. ارتباط زیاد و افراطی می‌تواند روی خانواده همسر و فرد را به یکدیگر باز کند و این قضیه به اختلاف و ناراحتی زیادی منجر شود. از طرفی اصلا رفت‌و‌آمد نداشتن و بی‌محلی کردن هم درست نیست. بهتر است که زوج ها با تدبیر مناسب و بر اساس عرف و فرهنگ بین خودشان، میزان این ارتباط‌ها را درست مدیریت کنند. دور بودن یکی از دو نفر و حضور فیزیکی نداشتن در طولانی مدت باعث می‌شود شناخت کمتری از هم کسب کنند. همچنین ممکن است به سرد شدن ارتباط عاطفی آن‌ها منجر و در نتیجه باعث بروز اختلافات و دعوا در دوران عقد شود.

شوخی های نابجا

دو نفر وقتی که ازدواج می‌کنند، قرار نیست ابتدای راه با شوخی‌های بی‌معنی که تصور می‌کنند نشان دهنده صمیمیت است، وارد ارتباط شوند. این‌گونه رفتارها تا زمانی که شناخت درست و کافی از شخصیت و اخلاق طرف مقابل کسب نکرده اید، منطقی به نظر نمی‌رسد.

سم های دوران نامزدی را بشناسید

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254893

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *