http://didshahr.ir/254771

01:38 :: 1401/09/19

در این مطلب به ترفندهای روان‌شناسانه برای روشن‌کردن دکمه «تمرکز» مغز اشاره خواهد شد.

ترفندهای روشن کردن دکمه «تمرکز» مغز

ساوالان خبر: داشتن تلاش و پشتکار برای موفقیت در هر زمینه‌ای لازم است اما بالا بردن کیفیت عملکرد، علاوه بر افزایش سرعت رسیدن به موفقیت، باعث رفتارهای هوشمندانه‌تر هم می‌شود‌. اتخاذ استراتژی‌های بلندمدت برای داشتن تمرکز بیشتر می‌تواند میزان بهره‌وری ما را در کار و زندگی بالا ببرد.

ترفندهای روشن کردن دکمه «تمرکز» مغز عبارتند از:

به ذهن تان اجازه پرسه زدن بدهید

شاید این پیشنهاد به نظر بی‌فایده باشد اما اگر بتوانید گهگاه حواس‌تان را از موضوع اصلی پرت کنید هوشیاری و در نتیجه بهره‌وری شما بهبود می‌یابد. تمام کار‌ها به قدرت ذهنی نیاز دارد، اما تمرکزِ کامل فضای زیادی از ذهنیت ما را اِشغال می‌کند. اگر شما همیشه روی یک کار تمرکز کنید، مغز شما ناچار می‌شود برای مقاومت در برابر فکر کردن به چیز‌های دیگر یا انجام کار‌های دیگر سخت‌تر تلاش کند. در نتیجه، ذهن شما خسته می‌شود و این خستگی تمرکز و بهره‌وری شما را کاهش می‌دهد.

مغزتان را آموزش دهید

خبر خوش درباره‌ مغز ما، انعطاف‌پذیر بودنِ آن است. اگر چیزی به طور طبیعی اتفاق نمی‌افتد از جمله تمرکز و هوشیاری، می‌توانید مغزتان را برای دستیابی به آن آموزش دهید. تمرکز روی فعالیت‌های تقویتِ شناخت(مانند بازی‌هایی که به تفکر استراتژیک نیاز دارند) یک راهِ آموزش دادن به مغز است. طبق مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۵ انجام شد، بزرگ سالانی که پنج روز در هفته به مدت ۱۵ دقیقه در روز فعالیت‌های فکری انجام می‌دهند از قبیل حل جدول کلمات متقاطع، تمرکز بالاتری پیدا می‌کنند.

فضای کارتان را مرتب کنید

در مواقعی که نمی‌توانید روی کارتان تمرکز کنید بد نیست به فضای پیرامون‌تان نگاهی بیندازید. بیشتر اوقات، فضای نامرتب محیط و میز کار اثر مستقیمی روی وضعیت ذهنی شما دارد و تمرکز را برای شما دشوار می‌کند. مرتب کردن محیط پیرامون یا میز کار تاثیر زیادی روی توانایی‌های شناختی ما دارد. به هم‌ریختگیِ بیش از حدِ محیط به عنوان یک عامل حواس‌پرتی، ظرفیت مغز را برای تمرکز و پردازش اطلاعات محدود می‌کند.

عجله نکنید

همه ما مقصر فرسوده کردن بدن خود‌مان در اثر کار زیاد هستیم. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد مسئولیت‌های زیادی در فهرست انجام کارهایتان دارید، بدانید عجله کردن کمکی به شما نمی‌کند. برای پیشبرد موثر کار‌هایی که نیاز به اتمام آن‌ها دارید، تا جایی که می‌توانید سنجیده، آگاهانه و آهسته عمل کنید تا نه فقط جلوی اشتباهات احتمالی را بگیرید بلکه بتوانید توانایی متمرکز ماندن را تقویت کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254771

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *