http://didshahr.ir/254453

01:54 :: 1401/12/19

نتایج یک پژوهش جدید با بررسی شکل خواب هزار نفر، ۶ وضعیت شایع‌تر خواب را با اشکال شخصیتی مختلف مرتبط کرده است.

شخصیت شناسی از طریق شکل خواب

ساوالان خبر: این ایده که موقعیت بدن در خواب و شخصیت به هم ربط دارند، موضوع جدیدی نیست. روانکاوان از دیرباز در پی اثبات چنین موضوعی بودند. یکی از کسانی که کتابی در این زمینه تألیف کرده است، دکتر «ساموئل دانکل» است. او که یک روان پزشک مقیم نیویورک است، کتابی با عنوان «موقعیت‌های خواب: زبان شبانه بدن» نوشته است.

او در این کتاب آورده است:موقعیتی که شب هنگام خواب به بدن‌مان می‌دهیم، بازتابی از کارها و چالش‌های روزانه‌مان است. اما به تازگی پژوهشگران انگلیسی زیرنظر «کریس ایدزیکوفسکی» مدیر انستیتوی خواب در بریتانیا با بررسی شکل خواب هزار نفر، شش وضعیت شایع‌تر خواب را با اشکال شخصیتی مختلف مرتبط کرده اند. در خور ذکر است که نتایج این پژوهش، ممکن است برای همه صدق نکند.

شکل جنینی: ۴۱ درصد افراد، هنگام خواب، شکل جنینی به خود می‌گیرند. زن‌ها دو برابر مردها، دوست دارند در این وضعیت به خواب بروند. این اشخاص برون‌گرا و در عین حال حساس هستند. ممکن است خجالتی باشند، اما زود صمیمی و خودمانی می‌شوند.

افرادی که به پهلو می‌خوابند، در حالی که دست‌ها و پاهای‌شان کشیده است: این افراد اغلب اجتماعی و آسان‌گیر هستند و زود اعتماد می‌کنند و حتی در مواردی ساده‌لوح اند. ۱۵ درصد افراد در چنین وضعیتی می‌خوابند.

افرادی که به پهلو می‌خوابند ولی عادت دارند دست‌هایشان را جلوی بدن شان بگیرند: ۱۳ درصد افراد هنگام خواب این شکل را به خود می‌گیرند. این افراد، اغلب روشنفکر و در عین حال بدگمان و مشکوک هستند. آن ها وقتی تصمیمی بگیرند، در انجام آن، ثابت‌قدم هستند.

افرادی که به پشت می‌خوابند و به اصطلاح وضعیت سرباز به خود می‌گیرند: ۸ درصد افراد دوست دارند در این وضعیت به خواب بروند. این افراد اغلب آرام و خوددار هستند و از هیاهو پرهیز می‌کنند و دوست دارند خود و دیگران را به استانداردهای بالاتری برسانند، در عین حال، احتمال دارد که هنگام خواب خر و پف کنند.

افرادی که دمر می‌خوابند و دست‌شان را زیر بالش می گذارند یا بالش را بغل می‌کنند: ۷ درصد افراد هنگام خواب دمر می خوابند. آن ها عجول و بی‌پروا هستند و از انتقادهایی که در باره آن ها می‌شود، استقبال نمی‌کنند.

موقعیت ستاره دریایی: افرادی که به پشت می خوابند، دست‌هایشان را بالا می‌گیرند و نزدیک سر و بالش می‌برند: ۵ درصد افراد این موقعیت را دوست دارند. این افراد شنونده‌هایی خوب و یاری‌رسان دیگران هستند، آن‌ها دوست ندارند در مرکز توجه دیگران قرار بگیرند و بیشتر از دیگران، احتمال دارد که خر و پف کنند و دچار اختلال خواب می‌شوند.

۲ نکته دیگر از نتایج این پژوهش

طبق نتایج این پژوهش، تنها ۵ درصد افراد در شب‌های مختلف، موقعیت خواب متفاوت دارند و بقیه در همه شب‌ها، یکسان می‌خوابند. همچنین تنها ۱۰ درصد افراد، هنگام خواب، همه بدن را با پتو می‌پوشانند و بقیه، عضوی از بدن مثلا یک دست، یک پا یا هر دو پا را بیرون از پتو می‌گذارند.
برای نوشتن این مطلب از اقتصادآنلاین کمک گرفته‌شده است

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254453

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *