http://didshahr.ir/254150

10:23 :: 1402/02/09

مدارس ترکیه شرط معدل ندارند و موسسه در هر دوره زمانی آماده ارسال فرزندتان به ترکیه است.

دختر و پسرهای ایرانی در ترکیه چه می کنند؟

نویسنده: بهناز جلالی پور

موج مهاجرت در حال تنوع بخشی است. اگر یک روز رتبه‌های خاص دانشگاه‌های برتر کشور راهی دانشگاه‌های آمریکا و اروپا می‌شدند، بعدتر سرمایه‌ها راه کشورهای آسیایی را پیدا کردند و حالا محصلان از مدرسه، پا‌ به مدارس خارجی می‌گذارند تا ترکیب و تنوع مهاجرت را رنگین‌تر کنند. تاکید بیشتر بر اعزام دانش‌آموزان پسر است، تا پیش از مشمول شدن، مرز را رد کنند. از تعداد محصلان مهاجر عدد دقیقی در دست نیست و هنوز به عنوان یک بحران اعلام نشده است. اما موسسات اعزام دانش‌آموز به کشورهایی نظیر ترکیه در حال فعالیت هستند. شرایط سهل و ساده به نظر می‌آید، البته در ابتدا در ادامه پروژه خرید ملک، به عنوان ساده‌ترین راه نیز در لیست شما قرار داده می‌شود. فهرست موسسات ارسال دانش‌آموز را هم مانند دانشجو به سادگی می‌توان به دست آورد، خوب و بد بودن آن بستگی به تجربیات کسانی دارد که این راه را پیش‌تر رفته‌اند و شانس و اقبال شما که بستگی زیادی به سرمایه و حساب بانکی‌تان دارد که به نظر می‌رسد بخش اصلی ماجرا باشد.

زبان صفر دانش آموزان

پیش از مهاجرت به هر کشوری، نخستین نکته‌ای که سفارش و تاکید می‌شود، ارتقای دانش زبان برای سهولت زندگی و برقراری ارتباطات است. وقتی پای تحصیل در میان باشد، این موضوع اهمیت دو چندان پیدا می‌کند، موضوعی که موسسات ارسال دانش‌آموز به کلی آن را رد می‌کنند. البته اگر فرزند شما زبان بداند، وضعیت بهتری دارد. بر اساس نوع مدارس شما می‌توانید مدارس ایرانی که زیرنظر سفارتخانه ایران اداره می‌شود، مدارس خصوصی یا بین‌المللی را انتخاب کنید. یکی از موسسات، مدارسی در سه شهر استانبول، آنکارا و ازمیر را پیشنهاد می‌کند. در این شرایط شما ابتدا باید شهر را انتخاب کنید. هر کدام را هم نام ببرید، آنها بسته به موقعیت خود و میزان ارتباطاتی که با مدرسه یا موسسات املاک دارند، شهر دیگری را پیشنهاد می‌کنند و سعی می‌کنند بسته جذاب‌تری ارائه دهند. مثلا اگر بگویید استانبول، آنها می‌گویند: «به اسم و رسم آن نگاه نکنید، شلوغ است و گران، در عوض ازمیر، دقیقا بهشت است. مدارس آن هم نمونه و عالی. هزینه زندگی هم متعادل‌تر و مقرون به‌صرفه است. باز انتخاب با شماست.»

تکلیف مدارس ایرانی مشخص است، زبان فارسی و محتویات درسی مشابه ایران است. اما فرزند شما می‌تواند این شانس را داشته باشد که زبان ترکی را در محیط بیاموزد و اگر خیلی مستعد و جویای دانش باشد، می‌تواند در موسسات زبان انگلیسی نیز ثبت‌نام کند. این مهارت احتمالا در آینده او تاثیر چشمگیری خواهد داشت. اما در مدارس بین‌المللی دانش‌آموزان که از هر ملیتی هستند، با هر دانش زبانی در کلاس‌ها حاضر می‌شوند، زبان انگلیسی و ترکی به صورت مشترک آموزش داده می‌شود. در مدارس دولتی، کلاس‌ها به‌طور کامل به زبان ترکی هستند، در عوض هزینه آن با هر سطح مالی همخوان است.

موسسه پیشنهاد می‌دهد حتی در حد چند جلسه هم که شده فرزندتان را تحت آموزش اساتید آنها قرار دهید تا حداقل با الفبا و تعدادی واژه آشنا شود و چندان گنگ نباشد. این موسسه هم‌زمان در حال انجام کارهای اعزام دو خواهر اصفهانی، خواهر و برادری مشهدی و نوجوانی تهرانی است. مدارس ترکیه شرط معدل ندارند و موسسه در هر دوره زمانی آماده ارسال فرزندتان به ترکیه است، به شرط آنکه قرارداد سفت و محکمی ببندید. هزینه قرارداد هزار دلار است که به قیمت امروز حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان می‌شود.

۵۰ درصد آن را به محض عقد قرارداد باید پرداخت کنید و ۵۰ درصد باقی‌مانده بعد از ثبت‌نام پرداخت می‌شود. این هزینه برای معرفی مدرسه، انجام پروسه اپلای و انجام کارهای ثبت‌نام در مدرسه است. البته اگر از آن دسته‌ای باشید که نیاز به گروه حمایت‌گر داشته باشید، تیم استقبال به فرودگاه می‌آید، می‌توانند برایتان هتل بگیرند یا خانه‌ای اجاره کنند، هنگام ثبت‌نام در مدرسه در کنارتان باشند و بابت تمام این خدمات هزینه‌هایش را به لیر دریافت کنند.

مدرسه پیشنهادی برای دانش‌آموزی در کلاس هشتم، مدرسه‌ای دوزبانه و بین‌المللی در ازمیر است که هزینه سالانه آن ۶۰ هزار لیر است، یعنی عددی حوالی ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان. این مدرسه پیست اسب‌سواری و استخر بزرگی دارد. اگر مشکلی نیست، اول باید ۵۰ درصد قرارداد را پرداخت کنید و بعد‌ دار و ندار خودتان و فرزندتان را به زبان انگلیسی و ترکی ترجمه کنید. از شناسنامه و کارت ملی تا کارنامه‌ها و ریزنمرات. دیگر می‌ماند خرید چمدان و بلیت. بلیتی که مجوز اقامت سه ماهه به شما می‌دهد، البته به شرط آنکه پاسپورت‌تان به اندازه کافی اعتبار داشته باشد. پذیرش مدرسه، هیچ موقعیت ویژه‌ای به شما و فرزندتان نمی‌دهد، بلکه اصلا حالا او نیازمند آن است که شما دست بجنبانید و مجوزی برایش جفت‌وجور کنید تا بتواند درس بخواند. مثلا ملکی بخرید، کسب‌وکاری راه بیندازید، سرمایه‌گذاری کنید. خلاصه حساب بانکی‌تان را کار بیندازید.

با خرید ملک پایتان را سفت کنید

وقتی حسابی مشتاق رفتن به ترکیه شدید که هوای بهار و تابستانش عالی و آسمانش آبی‌تر است و تنوع اقوام در آنجا بیداد می‌کند، حالا وقت ورق اصلی است که مدیران رو کنند. به افراد زیر ۱۸ سال اقامت داده نمی‌شود، مگر از طریق والدین. والدین می‌توانند در یکی از دانشگاه‌ها شروع به تحصیل کنند، گذشته از علاقه به تحصیل و مقطع تحصیلی، فاکتور زبان، موضوع مهمی است که شاید هر کس از عهده آن برنیاید. شانس بعدی خرید ملک است که مشاور آن را به عنوان ساده‌ترین راه پیشنهاد می‌دهد. «مشاوران ما در دفتر ازمیر آماده ارائه هر گونه خدمات هستند و ملک‌هایی را که با شرایط شما همخوان است، معرفی می‌کنند و تا لحظه خرید با شما هستند.» این هزینه حداقل ۷۵ هزار دلار است. البته مشاوران املاک در ازمیر، روی عدد ۸۰ تا ۸۵ توافق دارند و به «دنیای اقتصاد» می‌گویند: «بهتر است عدد منطقی‌تری را در نظر بگیرید تا چندان شوکه نشوید.»

مشاوری می‌گوید: «ظرف یک هفته تا ۱۰ روز نه تنها خانه‌تان را در ازمیر می‌پسندید، بلکه می‌خرید و سند می‌زنید و راهی اداره اقامت می‌شوید.» نتیجه اداره اقامت سرنوشت شما و تحصیل فرزندتان را روشن می‌کند. آقای مشاور که تاکید زیادی بر عنوان «دکتر» دارد، یک هفته تا ۱۰ روز زمان را برای ثبت‌نام، خرید خانه و دریافت اقامت کافی می‌داند.

شرایط در ازمیر کمی متفاوت است. مانند هر شهر دیگری ممکن است به سادگی ملک موردنظرتان را با قیمتی که در نظر گرفته‌اید، پیدا نکنید. محله برایتان مهم است، نزدیکی مدرسه به خانه را حتما در نظر می‌گیرید، مراکز خرید را سبک و سنگین می‌کنید. از آن طرف نورگیر بودن خانه، مساحت آن، دلچسب بودن و هزار دلیل و معیار دیگر وجود دارد که ممکن است پروسه خرید را طولانی کند یا حتی اعداد و ارقام را بالاتر ببرد، چون بعید است قیمت‌ها پایین بیاید و دنیا به کام جیب شما شود. اما اگر خریداری کنید، باید راهی اداره اقامت شوید.

منابع معتبر می‌گویند زمان یک هفته تا ۱۰ روز بستگی به شانس شما دارد، گاهی اداره اقامت خلوت است و برای دو روز بعد به شما وقت مصاحبه و ارائه مدارک را می‌دهد و گاهی ممکن است چندان شلوغ باشد که برای یک ماه دیگر هم وقت ندهد. به خصوص آنکه از زمان جنگ اوکراین و شوروی، شهروندان آنها رفت و آمد بیشتری به اداره اقامت پیدا کرده‌اند. با همه این اوصاف، اگر رفتنی شدید و ماندگار، حداقل هزینه ماهانه شما در شهری مانند ازمیر، ۷ هزار لیر در ماه است که شامل رفت و آمد و خورد و خوراک می‌شود.

ویزای کانادا با ویزای دانش‌آموزی

از دیگر خدماتی که موسسات ارائه می‌دهند، اعزام دانش‌آموزان به کاناداست. این پروسه شاید زمان‌بر باشد، اما دانش‌آموزان می‌توانند بعد از پذیرش اولیه، به صورت آنلاین در کلاس‌ها شرکت کنند، زبان انگلیسی‌شان را تقویت کنند و در عین حال در مدارس ایرانی نیز مدرک بگیرند. مشاور می‌گوید داشتن این مدرک از مدرسه کانادایی، شانس بزرگی است که بعدتر می‌تواند در پذیرش دانشجویی و دریافت ویزا کمک کند. با این حساب، گروهی در مرز آنلاین منتظر ایستاده‌اند تا به وقتش مرزهای تازه‌ای را کشف کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254150

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *