http://didshahr.ir/254038

01:50 :: 1401/08/29

شوخ طبعی تقریباً هر منظری از زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آیا می توانیم شوخ طبع باشیم
مطالعات نشان می‌دهد ۹۰ درصد مردان و ۸۱ درصد زنان، شوخ طبعی را مهم‌ترین خصوصیت یک دوست، همسر و … می‌دانند. این خصوصیت می‌تواند سلامت روانی و فیزیکی را تقویت و جذابیت را بیشتر کند و از شما مدیری بهتر بسازد. شکی نیست که شوخ‌طبعی مهارتی است که همه به آن نیاز دارند، اما چگونه باید آن را آموخت؟

مزایا و انواع شوخ طبعی

شوخ‌طبعی فقط سلاح مبارزه با افسردگی نیست، بلکه باعث افزایش کیفیت زندگی می شود. کسانی که امتیاز بالایی در انواع خاصی از شوخ‌طبعی دارند، از عزت‌نفس بهتر، احساسات مثبت تر، خودکفایی و کنترل بیشتر روی اضطراب و عملکرد بهتر در تعاملات اجتماعی برخوردارند. البته مزایای انواع شوخ‌طبعی یکسان نیست: شوخ‌طبعی پیونددهنده یا طراحی‌ شده برای تقویت پیوند‌های اجتماعی، شوخ‌طبعی خود ارتقایی مثل داشتن یک نگاه طنزآمیز به کلیت زندگی، شوخ‌طبعی پرخاشگرانه مثل تمسخر دیگران و شوخ‌طبعی خود تخریبی که در آن فرد خودش را هدف شوخی قرار می‌دهد تا دیگران را بخنداند. مزایای شوخ‌طبعی نصیب کسانی می‌شود که امتیاز بالایی در شوخ‌طبعیِ نوع پیونددهنده و خود ارتقایی دارند. در نظر داشته باشید که شوخ‌طبعی از نوع پرخاشگرانه و خود تخریبی نه تنها مزیتی ندارد، بلکه خوشی و سلامتی فرد را تضعیف و اضطراب و افسردگی او را بیشتر می‌کند. پس برای پرورش حس شوخ‌طبعی مراقب باشید روی نوع درست آن تمرکز کنید.

هر انسانی ذاتاً حس شوخ طبعی دارد، اما …

مزایای شوخ‌طبعی آن قدر زیاد است که دانشگاه هایی مانند استنفورد دوره‌های کسب و کار با موضوع شوخ‌طبعی در محیط کار را برگزار می‌کنند. هدف چیست؟ این که به دانشجویان بیاموزند چگونه به اهداف کاری‌شان برسند، سازمان‌های مفیدتر و خلاقانه‌تری تاسیس و پیوند‌های قوی‌تری ایجاد کنند و خاطرات ماندگارتری بسازند. هر انسانی ذاتاً حس شوخ‌طبعی دارد، اما پرواضح است که همه حس شوخ‌طبعی «خوبی» ندارند. یاد گرفتن نظریه‌های شوخ‌طبعی در عین حال که جالب و آموزنده است، اما تضمین نمی‌کند توانایی شوخ‌طبعی شما تا درجه‌ قابل‌سنجشی بهبود یابد؛ حتی ناامیدکننده خواهد بود اگر به این نتیجه برسید که شوخ‌طبعی ارثی است. ژنتیک تا حدی در میزان برخورداری از این حس نقش دارد، اما روان شناسان هنوز بر سر این که شوخ‌طبعی ذاتی است یا آموختنی اختلاف‌نظر دارند. نمی‌توان گفت یک فرد به طور کلی از نعمت شوخ‌طبعی بی‌بهره است، چون کمدی بخش اساسی وجود هر انسانی است. در گذشته این باور وجود داشت که تنها برخی از فرهنگ‌ها در شوخ‌طبعی پیشرفت می‌کنند، اما این باور امروزه تغییر کرده، چون تاکنون هیچ فرهنگی پیدا نشده است که از خنده و کمدی محروم باشد. پس اگر می‌خواهید حس شوخ‌طبعی‌تان را تقویت کنید، نگاه کردن به جنبه‌ خنده‌دار زندگی را امتحان کنید تا حداقل کمی بیشتر بخندید!

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254038

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *