http://didshahr.ir/253653

01:38 :: 1401/08/21

برای داشتن دندان های سالم فقط باید چند راهکار ساده را رعایت کنید برای مثال روزی حداقل دوبار مسواک بزنید یا از مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.

7 روش برای داشتن دندان سالم

مترجم : زینب سادات کسنوی

ما همیشه به سلامت بدن خود اهمیت می‌دهیم اما معمولا از سلامت دندان‌ها غافل می‌شویم درصورتی که داشتن دندان‌های سالم و زیبا آرزوی هر آدمی است. در ادامه به معرفی ۷ راهکار می پردازیم که به شما کمک می‌کند دندان‌های سالم‌تری داشته باشید.

از غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید

آیا تا به حال دندان های شما کدر یا زبر شده اند؟

این کدر شدن ممکن است پلاک های دندانی(به لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌شود که حاوی میلیون ها باکتری است که به سطح دندان‌ های شما می‌چسبد) باشد که روی دندان‌های شما باقی مانده‌است . پلاک‌ها عاشق خوردن شکر هستند و از آن برای تولید اسید استفاده می‌کنند.
محدود کردن غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و نوشیدن آب باعث می‌شود از مشکلات دهان و دندان جلوگیری کنید.

روزی 2 بار مسواک بزنید

انجمن دندان پزشکی آمریکا توصیه می کند دندان های خود را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. فلوراید مدت هاست که به دلیل فواید آن برای سلامت دهان شناخته شده است. مطمئن شوید که 2 دقیقه مسواک بزنید تا زمان کافی برای تمیز کردن تمام دندان های خود داشته باشید.

معمولا روی دندان های عقبی که دسترسی به آن ها سخت تر است، پلاک باقی می‌ماند پس در هنگام مسواک زدن اصلا عجله نکنید.اندازه خمیر دندان برای افراد بالای سه سال باید اندازه یک نخود باشد.

روزی یک بار نخ دندان بکشید

پلاک دوست دارد جایی خودش را پنهان کند که موهای مسواک به آن نمی رسد. به همین دلیل بسیار مهم است که یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک های پنهان شده در بین دندان ها و در امتداد خط لثه را از بین ببرید. استفاده از نخ دندان به جلوگیری از ایجاد حفره در بین دندان ها کمک می‌کند.

روزی یک بار از دهانشویه استفاده کنید

توصیه می کنیم برای تقویت مینای دندان از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید. استفاده از دهانشویه به شست وشوی هرگونه پلاک باقی مانده یا ذرات غذایی که ممکن است پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باقی بماند، کمک می‌کند.
دهانشویه نمی تواند جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شود اما می تواند مکمل این روش ها باشد.

سیلانت های دندانی بگذارید

سیلانت های دندانی پوشش خاصی هستند که عموماً روی دندان های آسیاب تازه بیرون آمده در کودکان اعمال می شود اما بزرگ سالان هم می توانند سیلانت های دندانی بگذارند. آن‌ها شیارها و شکاف ها را پر می‌کنند که به جلوگیری از ایجاد پلاک کمک می‌کند.

از سیگار کشیدن خودداری کنید

سیگار کشیدن یکی از مضرترین عادات برای سلامت دهان و دندان شماست. سیگار باعث تغییر رنگ دندان، ایجاد پلاک،بیماری لثه، از دست دادن دندان و سرطان دهان می شود. به علاوه، توانایی دهان شما را برای التیام پس از آسیب کاهش می دهد.

هر 6 ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید

توصیه می‌کنیم برای محافظت از سلامت دهان خود هر شش ماه یک بار معاینه دهان انجام دهید. معاینه توسط دندان پزشک شما را از سلامت دهان و دندان‌تان مطمئن خواهد کرد. همچنین می‌توانید نحوه مسواک زدن درست و اصولی را با دندان پزشک خود مرور کنید.

منبع:medical news today

مسواک خمیردندان

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253653

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *