http://didshahr.ir/253302

02:05 :: 1402/01/14

مطالعات نشان می دهد افرادی که بادام مصرف می‌کردند از سلامت روده بیشتری برخوردارند.

سلامت روده با خوردن بادام

محققان دانشگاه کینگز اعلام کردند که مصرف بادام جذب سایر مواد مغذی را در روده تنظیم و به تعادل سیستم ایمنی کمک می کند.

میکروبیوم روده متشکل از هزاران میکروارگانیسم است که نقش حیاتی در هضم مواد مغذی ایفا می‌‌کند و می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی بر سلامت ما از جمله سیستم گوارشی و سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

مکانیسم‌های تأثیر میکروبیوم‌ روده بر سلامت انسان هنوز در حال بررسی است، اما شواهد نشان می‌دهد که خوردن انواع خاصی از غذا می‌تواند به‌ طور مثبت بر انواع باکتری‌ها در روده یا عملکرد آن‌ها تأثیر بگذارد.

تغییر میان وعده از چیپس به بادام

محققان ۸۷ بزرگ سال سالم را که قبلاً کمتر از مقدار توصیه‌ شده فیبر می‌خوردند و میان‌ وعده‌های ناسالم (مانند شکلات و چیپس) مصرف می‌کردند، مورد مطالعه قرار دادند. شرکت ‌کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: یک گروه میان‌وعده‌های خود را به ۵۶ گرم بادام کامل در روز تغییر دادند، گروه دیگر ۵۶ گرم بادام آسیاب ‌شده در روز خوردند و گروه سوم کلوچه مصرف کردند.

تعادل سیستم ایمنی

بخشی از تأثیر میکروبیوتای روده بر سلامت انسان از طریق تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه مانند بوتیرات است. این مولکول‌ها به‌ عنوان منبع سوخت برای سلول‌های روده بزرگ عمل و جذب سایر مواد مغذی را در روده تنظیم و به تعادل سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

بهبود رژیم غذایی

محققان دریافتند که بوتیرات در میان بادام‌خواران در مقایسه با کسانی که کلوچه مصرف می‌کردند، به‌ طور قابل ‌توجهی بالاتر بود. به‌ گفته دانشمندان، خوردن بادام کامل و آسیاب ‌شده، کیفیت رژیم غذایی افراد را بهبود می‌بخشد و منجر به دریافت بیشتر اسیدهای چرب تک ‌اشباع، فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مهم می‌شود.

رفع یبوست

این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که بادام کامل مصرف می‌کردند در مقایسه با سایر گروه‌ها ۵/۱بار دفع اضافی در هفته داشتند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که خوردن بادام می‌تواند برای افرادی که یبوست دارند نیز مفید باشد.

منبع: American Journal of Clinical Nutrition

سلامت روده با خوردن بادام

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253302

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *