http://didshahr.ir/251362

12:44 :: 1401/06/26

شوربختانه مینی پتروشیمی نمین که البته در سایز مینی پتروشیمی بوده اما با درجه اهمیت زیست محیطی بسیار در فاصله ای بسیار اند‌ک با شهر نمین در حال احداث و ساختمان است!

 مینی پتروشیمی نمین فرصت یا تهدید؟!

یکی از سرمایه گزاری نوین و امروزی صنایع تبدیلی نفتی(پالایشگاهها) و پتروشیمی است که با حجم بالای صادرات، اَرزآوری و ترمیم نیاز داخلی میتواند به توسعه کشورها کمک شایانی داشته باشد.

اما این صنایع به همان اندازه اهمیتش میتواند برای سلامت انسانی و محیطی مضرّ و خطرناک باشد! به همین جهت محل احداث پتروشیمی ها در فاصله ای استاندارد از سکونتگاه انسانی قرار دارد و ابعاد #زیست_محیطی آن حائز اهمیت فراوان می باشد.

خوانندگان سطور حاضر عِلم به این امر را دارند که صنایع پتروشیمی شدیدا #آببر است و در درجه ای بسیار اولی دارای آلاینده های خطرناک برای سلامتی انسانی و حیوانی می باشد!

اینکه با چه منطقی مجوز ساخت این مینی پتروشیمی با مالکیت خصوصی در نزدیکی شهری که #آوردگاه #صنایع عظیم استان بوده و تَن رنجورش از مسائل زیستی استقرار چندین شهرک صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی، کارخانه سیمان، معادن متعدد، آتش سوزی و تلمبار زباله در جنگلهایش زخم خورده و التیامی نیز برای آن متصور نیست، صادر شده است جای بسی تعجب و اعتراض می باشد!

همگان واقف بر شرایط آب و هوایی شهرستان نمین هستیم و میدانیم که فریاد العطش و معضل آب در عنبران سالیان متمادی است که شنیده میشود و بخش عظیم ویلکیچ بواسطه استقرارچاههای متعدد و مختلف در آن، آب شرب اردبیل را سالهاست که تامین میکند و خود به برهوتی لَم یزرع تبدیل گشته و بوی تعفن گندآب شهرک صنعتی شماره ۲ زودتر از هر پیکی مشام مسافران پایین آمده از هواپیما را در فرودگاه مینوازد و اینبار در نسخه ای جدید برای این شهرستان بینوا پتروشیمی عالیجناب میخواهد از آب شرب سهم شهر نمین برای استفاده صنعتی منتفع شود و چه مصیبتی بالاتر از اینکه با وجود مشکل آب شرب در استان و شهر نمین و طی اتفاقی عجیب لوله آب شرب به این پتروشیمی انتقال و در مجاورت دستگاهها مترصد جاری شدن آب شرب برای استفاده صنعتی از آن هستند!!

همچنین ساکنین اردبیل واقف بر این مورد هستند که وزش باد از سوی حیران و انتقال آلاینده ها به طرف شهر اردبیل علاوه بر نابودی شهرستان نمین در کوتاه مدت، بلایی عجیب را در بلندمدت بر سر ساکنین مرکز استان و شهرستانهای همجوار آوار خواهد کرد!

علی الیحال در کنار مقولات ذکر شده فوق و با توجه ویژه بر اینکه دستگاهها و خطوط نصب شده در این پتروشیمی #استوک بوده و صدالبته کارایی خطوط نوساز را نخواهد داشت و طبیعتا دارای آلایندگی بیشتری خواهد بود و نیز از آنجاییکه #تهدیدات پتروشیمی نمین از فرصتهای کوتاه بُرد و موقتی آن به مراتب بیشتر و غیرقابل جبران تر است، فلذا از دولتمردمی انتظار میرود نسبت به این اقدام خطرناک ورود جدّی نموده و با #وسواس بسیار در جهت احقاق حق ساکنین شهرستان نمین اقدامات عاجل و نظارت عالی را انجام و مانع از شیوع و بروز بیماری مرتبط با این صنعت و بی آبی مفرط در منطقه شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/251362

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *