http://didshahr.ir/245493

11:04 :: 1401/12/18

هر سال سازمان نظام مشاوره و روان شناسی قیمت خدمات را رسما در هر شهر و استان اعلام می‌کنند که فعلا در یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای با روان شناس دارای مدرک دکترا در بخش خصوصی ۲۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

هزینه مشاوره با روانشناس ها چقدر است؟

دریافت بیش از تعرفه تخلف محسوب می شود و بازرسی سازمان نظام مشاوره و روان شناسی و همچنین سازمان بهزیستی آن را پیگیری خواهند کرد. پس لطفا به اشخاصی که مبالغ نجومی طلب می‌کنند، مراجعه نکنید. چون یا فعالیت غیرمجاز دارند یا اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کنند که خارج از تعرفه مصوب از مراجع دریافت می‌کنند.

باز هم ضرورت بیمه ‌شدن خدمات‌ روان شناختی احساس می‌شود

تاوان پایین بودن تعرفه‌ها یا بیمه نبودن خدمات روان شناختی را مردم نباید پرداخت کنند. در این شرایط ضرورت بیمه ‌شدن خدمات روان شناختی به شدت احساس می‌شود. حتی صرفا با محاسبه سود و زیان مالی می‌توان به، به صرفه بودن بیمه خدمات سلامت روان پی برد. تعداد روزهای کاری از دست رفته به دلیل افسردگی، اضطراب یا هزینه درمان بیماری‌های ناشی از آن ها مانند سکته قلبی یا مغزی، کمر درد، زخم معده و … را حساب کنید. هزینه مالی هر اقدام به خودکشی برای نظام سلامت کشور چقدر است؟ اعتیاد چقدر از نیروی کار جوان و خلاق کشور را خانه‌نشین کرده است؟ نرخ مشارکت اقتصادی(درصد مردمی که شاغل یا دنبال شغل هستند) حدود ۴۲ درصد در سال ۱۴۰۰ اعلام شد. یعنی بیش از ۶۰ درصد از جمعیت کشور به دلایل مختلف مانند بیماری ‌های شدید جسمی و روحی و روانی قادر به کار کردن یا علاقه‌مند به کار کردن نیستند. اگر فقط فرض کنیم ۱۰ درصد از این جمعیت به علت مشکلات سلامت روان از بازار کار خارج شده باشند، به عددی حدود ۵ میلیون نفر می رسیم! تولید اقتصادی این ۵ میلیون نفر سالانه چقدر خواهد بود؟ این محاسبه رنج روانی فرد و خانواده را در محاسبه وارد نکرده است.

از مراکز رایگان کمک بگیرید

مشکلات سلامت روان، مشکلات فانتزی نیستند، آن‌ها باعث مرگ و درد می‌شوند، آن‌ها را جدی بگیریم. در پایان باید اشاره کرد که تمام مراکز بهداشت شهری و روستایی در کشور خدمات سلامت روان رایگان با کیفیت مطلوب ارائه می‌کنند. این خدمات برای همه مردم بدون هیچ پرسشی رایگان است. توصیه آخر هم این که اگر به خودکشی فکر می‌کنید، لطفا با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس بگیرید، آن‌ها همیشه در دسترس شما هستند. لطفا به سلامت روان خودتان اهمیت بدهید.

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری| ‌ روان شناس و مدرس دانشگاه

مشاوره

حق مشاوره با روانشناس ها چقدر است؟

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245493

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *