http://didshahr.ir/241010

04:46 :: 1401/04/30

سید حامد عاملی با اشاره به اینکه انتصابات در استان اردبیل، کار بسیار سخت و پیچیده ای شده است، گفت: البته انتصاباتی انجام شده و به‌زودی تغییراتی که در برخی مدیریت‌ها لازم است نیز انجام خواهد شد.

از منطقه آزاد و انتصاب مدیران تا راه آهن و سبلان پارچه

خبرنگار: مریم محرمی

استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل طی سال‌های گذشته با مشکلات و عقب‌ماندگی‌های مواجه بوده از جمله این‌که در حوزه اقتصادی متوسط درآمد استان تقریبا نصف میانگین کشوری بوده و در حوزه گردشگری به‌علت نبود مسیرهای ارتباطی و اقامتگاه‌های با استانداردهای لازم، تولید ثروت و درآمد آنچنانی برای مردم نداشته است و در حوزه کشاورزی نیز با توجه به مشکلات موجود، باید به‌دنبال تولید محصولاتی با ریسک کمتر، بهره‌وری بیش‌تر و با ارزش بالا باشیم.

وی افزود: زنجیره‌های پرسود و ثروت‌آفرین در حوزه صنعت استان اردبیل باید تکمیل شود و در این راستا امروز استان اردبیل به جرگه استان‌هایی وارد شد که بهره‌برداری از موادمعدنی فلزی را آغاز کرده‌اند و این کار از مشگین‌شهر آغاز شده و در خلخال نیز به‌جهت وجود ظرفیت‌ها کار ادامه خواهد یافت و بهره‌برداری از معادن فولاد، مس، طلا، سنگ آهن و… پیگیری می‌شود.

بخش عمده مشکلات راه‌آهن اردبیل تا شهریورماه قابل رفع است

استاندار اردبیل گفت: طی ۱۸ سال گذشته راه‌آهن اردبیل فراز و نشیب‌های زیادی داشته و در مقاطعی کار متوقف شده بود اما در جریان سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور به استان اردبیل، ۱۳۰۰ میلیارد تومان به‌صورت نقد به پروژه‌های زیرساختی استان اختصاص یافت که منجر به تحرک‌بخشی به این پروژه‌ها شد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اواخر سال گذشته به راه‌آهن تخصیص یافت و کار الان پیش می‌رود.

عاملی بیان کرد: بخش عمده مشکلات راه‌آهن اردبیل – میانه تا ۳۱ شهریورماه قابل رفع است و پل واقع در این منطقه تا ۳۱ شهریور تکمیل می‌شود اما تونل‌ها زمان بیش‌تری می‌طلبد که با تزریق به‌موقع ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع بانک رفاه، ۲۰۰ میلیارد تومان منابع بانک سپه و ۵۰۰ میلیارد اعتبار سال جاری، این پروژه هم به وضعیت مناسبی خواهد رسید.

وی افزود: علاوه بر این مسیر ریلی، اتصال راه‌آهن اردبیل تا پارس‌آباد هم مهم است و سال گذشته در کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان، اتصال ریلی از تازه‌کند پارس‌آباد به جمهوری آذربایجان مورد توافق قرار گرفت که به‌دنبال اخذ مجوز ماده ۲۳ برای این پروژه هستیم تا بودجه به آن اختصاص یابد.

استاندار اردبیل ادامه داد: امیدواریم ظرف ۳ ماه آینده در زمینه توسعه حمل‌ونقل هوایی استان اردبیل هم خبرهای خوبی خواهیم داشت و شرکت هواپیمایی در استان اردبیل مستقر شده و کمبودهای استان با استقرار چند فروند هواپیما برطرف می‌شود.

زیرساخت‌های استان اردبیل باید سال‌ها قبل تکمیل می‌شد

وی تصریح کرد: زیرساخت‌های در حال احداث استان اردبیل باید خیلی پیش از این به بهره‌برداری می‌رسید و در حال حاضر فقط تعداد معدودی از استان‌ها با بزرگراه به مرکز استان متصل نیستند که این زیرساخت‌ها باید فراهم و ظرفیت‌های استان برای مردم منطقه تبدیل به ثروت شود.

استاندار اردبیل بیان کرد: رشد و توسعه در جایی رخ می‌دهد که فکر انسان‌ها بزرگ باشد و به‌خصوص در حوزه ادارات و سازمان‌ها افراد تاثیرگذار با سعه صدر به مسائل نگاه کنند و همه باید کمک کنیم این نگاه جایگزین نگاه تنگ‌نظرانه شود.

آب پتروشیمی نمین و کارخانه آهن اسفنجی از آب شرب و زیرزمینی تأمین نمی‌شود

عاملی بیان کرد: مجموعه تولید آهن اسفنجی اردبیل در قالب شهرک تخصصی فولاد تکمیل می‌شود و در بازدیدی که از این کارخانه صورت گرفت، برای تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز و موضوعات زیست محیطی آن تصمیمات لازم اتخاذ شد و آب مورد نیاز کارخانه تولید آهن اسفنجی اردبیل نه از آب‌های زیرزمینی یا آب شرب استان اردبیل، بلکه از پساب فاضلاب استان تأمین خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تامین آب پتروشیمی نمین گفت: به مردم اطمینان می‌دهم تامین آب پتروشیمی نمین از آب مورد نیاز مردم نمین نبوده و محل اختصاص آن جدا است و مردم منطقه نگران نباشند و این مجموعه از نظر زیست محیطی هم کاملا بر اساس استانداردها پیش می‌رود چراکه قانون به‌شدت در موضوع محیط زیست سختگیر است.

مشکل سبلان‌پارچه به‌صورت ریشه‌ای حل خواهد شد

استاندار اردبیل همچنین با اشاره به سوالی درباره آخرین وضعیت کارخانه سبلان پارچه تصریح کرد: طی ماه‌های گذشته با جدیت پیگیر بهبود وضعیت این کارخانه هستیم البته کار دشوار است اما به‌زودی مشکل سبلان‌پارچه به‌صورت اساسی و ریشه‌ای حل خواهد شد.

 اقدامات کارشناسی منطقه آزاد اردبیل دارای ضعف جدی است

عاملی در پاسخ به سوال‌هایی درباره منطقه آزاد گفت: برخی ذهنیت‌ها درباره منطقه آزاد باید اصلاح شود؛ هرکاری چهارچوب و منطقی دارد و باید با منطق پیش رفت و اقدامات شعاری و سطحی تاثیر منفی دارد؛ پیگیر منطقه آزاد هستیم که در این زمینه سازمان منطقه آزاد در استان تشکیل می‌شود اما واقعیت این است که برای منطقه آزاد استان اردبیل اقدام کارشناسی مناسبی صورت نگرفته و در تعیین اراضی اشکالات جدی وجود دارد که به‌دنبال مشخص شدن اراضی هستیم و امیدواریم با شرایط مناسبی، اقدامات این منطقه را که ظرفیت مهمی برای استان است، پیش ببریم.

وی اظهار کرد: بازدید و سرکشی از پروژه‌ها نمایشی نیست و حتما در این بازدیدها تصمیماتی گرفته می‌شود و در عین حال این تصمیمات باید به‌طور شفاف برای مردم تبیین شود وگرنه اهل نمایش دادن نیستیم و اعتقاد دارم کسی که دلسوز مردم نباشد، عاقبت بخیر نخواهد شد.

انتخاب ۳۵ روستای استان اردبیل به‌عنوان پایلوت برنامه پیشرفت روستایی

عاملی افزود: برنامه پیشرفت شهرستان‌ها با حضور فرمانداران تدوین و پروژه‌های اصلی و پیشران مشخص شده است و برنامه پیشرفت روستاها نیز تدوین شده که در این راستا ۳۵ روستا به‌عنوان پایلوت انتخاب شده‌اند؛ همچنین مشخص شدن برنامه سرمایه‌گذاری شهرستان‌ها و تدوین رویکردهای تحول‌آفرین در اقتصاد استان از دیگر اقدامات است که باید این رویکردها را در قالب برنامه پیش ببریم و مجموع این برنامه‌ها محقق شده و منجر به تغییر رویه در استان شود.

بهسازی ورودی‌های شهر اردبیل در مرحله طراحی است

استاندار اردبیل تصریح کرد: توسعه فضای سبز استان اردبیل از دغدغه‌های مهم مدیریت اجرایی استان بوده و پیگیر تبدیل باغ شریعت به فضای سبز هستیم و مجوز آن را از وزارت کشور گرفته‌ایم که در این خصوص قسمتی از تامین منابع انجام شده و بقیه هم پیگیری می‌شود.

عاملی افزود: واقعیت این است که وضعیت ۴ ورودی شهر اردبیل مناسب نیست و بهسازی این ورودی‌ها و توسعه فضای سبز در مرحله طراحی است و از طریق شورای شهر و شهرداری پیگیر شروع کارها هستیم و همچنین در منطقه شورگلی اردبیل نیز مجموعه گردشگری متفاوت‌تر از شورابیل طراحی خواهد شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/241010

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. آرتا گفت:

    لطفا به امنیت فیزیکی وتاسیساتی ریل قطار که در اردبیل نصب شده نظارت کافی داشته باشین به گفته یک شخص شاهد قضیه پیچهای ریل های نصب شده در مسیر حاشیه اردبیل گاهگاهی توسط دزدان بیرحم در حال بازشدن ودزدیده شدن است .حالا با راه اندازی قطار در اردبیل این حوادث مسیر ریل چگونه مدیریت خواهد شد از حالا آدم هراس دارد با شنیدن این وضع آسیبهای زده شده به ریل ها توسط باز شدن ناحیه ای در مسیر ریل قطار .خداد به دامایرسد با این آفتهای جامعه. امنیت جانی مسافران چه خواهد شد.ریلی که پیچش باز شده باشد چطور امنیت مسافر قطار راتضمین خواهد کرد…لطفا …لطفا….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.