http://didshahr.ir/45474

۱۳۹۷/۰۶/۲۳

جاده زیبای گردشگری خلخال به اسالم جزء ده جاده زیبای کشور در حوزه گردشگری محسوب شده که در جنوب استان اردبیل به طول ۷۰کیلومتر تا بخش اسالم شهرستان تالش در قلب دشت‌های پرشقایق خلخال و جنگل‌های استوار گیلان جای گرفته است.

جاده گردشگری خلخال به اسالم با چشم‌‌اندازهای زیبا و بکر جزء ۱۰ جاده زیبای کشور محسوب می‌شود.

جاده زیبای گردشگری خلخال به اسالم جزء ده جاده زیبای کشور در حوزه گردشگری محسوب شده که در جنوب استان اردبیل به طول ۷۰کیلومتر تا بخش اسالم شهرستان تالش در قلب دشت‌های پرشقایق خلخال و جنگل‌های استوار گیلان جای گرفته است.

جاده زیبای گردشگری خلخال به اسالم پس از عبور از بلندی های روستای مجره خلخال به ارتفاعات پرشقایق و زیبای الماس رسیده که این منطقه گردشگری نیز به لحاظ آب هوای مطبوع و بهاری و ارتفاع بالای ۲۰۰۰متر از سطح دریا روح جسم را جانی دوباره می‌بخشد.

منطقه گردشگری الماس خلخال به لحاظ واقع شدن در کنار جاده منحصر به فرد خلخال به اسالم نامی آشنا در میان هموطنان کشورمان دارد و سوز و سرما و کولاک‌های شدید آن در نیمه دوم سال هنوز در یادها ماندگار بوده و در خرداد ما به واسطه سرسبزی طبیعت و زیبایی فرش‌خوش نقش شقایق‌هایش زبانزد عام و خاص است.

جاده خلخال به اسالم بعد از عبور از گردنه الماس به منطقه زیبای الماس به ارتفاعات پست در انتهای حوزه استحفاظی گیلان به دشت زیبای کرمان می‌رسد. این منطقه جزء ییلاقات زیبای جاده خلخال به اسالم بوده که از اردیبهشت ماه کوچ ییلاق نشینان از شهرستان تالش و بخش اسالم و روستاهای تابعه به این منطقه آغاز می‌شود و زندگی در کنار کسب وکار در این ییلاقات رونق می‌گیرد.

در یک نگاه خانه‌ها چوبی ساخته شده در دل مرتع زیبای کرمان که به اسم محلی به زبان تالشی کرمون گفته می‌شود زیبایی خاصی را به وجود آورده هر چند باعث شده ازدیاد جمعیت در این منطقه طبیعت را نیز مورد خدشه قرار دهد.

با این همه گله گوسفندان در جوار دره‌های پرشیب، آسمان صاف، دامن عروس نشان شقایق این منطقه خاطراتی ماندگار را در یاد گردشگران به یادگار می‌گذارد.

در فاصله کمتر از دو تا سه کیلومتر باز ییلاق‌های زیادی در این منطقه وجود دارد که اهالی تالش نشین این منطقه برای گذراندن فصل بهار و تابستان و دوری از هوای شرجی گیلان این ییلاقات را برای زندگی و گله‌داری انتخاب کرده‌اند.

از مهمترین ییلاقات این منطقه می‌توان ییلاق‌های کرمون، الماس، زندونه، چهارسو، مطش، اسب‌وونی، ورگه‌دره را می توان نام برد.

در سایر ییلاق‌ها نیز اهالی با کشاورزی و دامداری زندگانی را گذرانده و در دل طبیعت بکر گذر ایام را تماشا می‌کنند.

یکی از ییلاق نشینان اظهار می دارد. سرما و وزش بادهای شدید در زمستان باعث شده که کلبه‌ها و محل نگهداری احشام در این ییلاقات آسیب ببند و من چند روز زودتر از خانواده آمده‌ام تا امکانات و بستر زندگی را در اینجا فراهم کنم و کلبه را ترمیم نمایم.

وی می‌گوید: این مکانی که الان ما در آن ایستاده‌ایم در سال‌های کودکی با پدرم به اینجا می‌آمدیم و در اینجا زندگی‌می‌کردیم وی می‌گوید: مادرم به کشت سیر علاقه داشت و در دور کلبه‌ای که الان وجود دارد به اندازه کافی و مصرف سالانه خودمان و برای فروش سیر می‌کاشت.

ییلاقات را به سوی جنگل زیبای اسالم در دل جاده خلخال به اسالم پیش می‌گیریم. قوس پیچ ‌ها و سایه درختان و عبور جاده از دل جنگل فضای بی نظیری را فراهم کرده که هر بیننده ای به ناچار از حرکت باز می‌ایستد و ساعاتی در زیر شاخه‌سار این درختان تنومند و سربه فلک کشیده به استراحت می پردازند.

در مسیر چندین چشمه آب خنک و گورا نظرمان را به خود جلب ‌می‌کند. البته از سال‌های گذشته کافه‌های زیادی در مسیر جنگل توسط اهالی شهرستان تالش و بخش اسالم در کنار دست جاده ساخته شده که در ایام بهار و تابستان پذیرایی از مسافرین مسیر را بر عهده دارند.

حتی در مسیر چندین مزرعه پرورش ماهی در کنار رودخانه بزرگ اسالم که از روستای خرجگیل می‌گذرد دیده ‌می شود.

پوشش لباس زیبایی بانوان این منطقه و زندگی بومی آنها از همه جالب‌تر بود و آنها این پوشش را از پدران و اجداد خود به ارث داشتند.

در راه بازگشت به خلخال در مسیر ماشین‌های دیدیم که شقایق‌های زیبای دشت‌های خلخال و تالش برف پاکن‌های آنان را آذین کرده بود و زیبایی لحظه ای شقایق‌های زیبا مسافران و سواران این خودروها را خوشحال کرده بود که اصلا خوشایند نبود.

شقایق‌های منطقه گردشگری الماس و جاده زیبای توریستی خلخال به اسالم که از اواخر اردیبهشت ماه و به مدت یک ماه رشد می‌کنند باعث زیبایی بی نظیری می‌شوند که بعضا با نامهربانی چیده شده و پس از دقایقی پژمرده می شوند و علاوه بر این ما عابران و مسافران با چیدن آن‌ها جلوی گرده افشانی و ازدیاد آن‌ها را می‌گیریم.

البته یک اقدام خوب امسال از سوی مسئولین شهرستان خلخال و شهرستان تالش و بخش اسالم در این منطقه وسیع و در طول جاده خلخال به اسالم انجام شده که با الصاق بنرهایی در مقابل کافه‌ها و رستوران‌های کنار جاده اقدام به فرهنگسازی برای نگهداری از این گل‌های زیبا انجام شده است که از سوی رهگذران و اهالی جای تقدیر دارد.

اگر که از شدت گرما و دود و دم شهرهای بزرگ و شرجی هوا در استان‌های گرم و همجوار خسته شده اید‌ کوله بار سفر را به سوی شمال غرب کشور ببندید و سفر را به سوی یکی از ده جاده زیبای کشور در استان گیلان و اردبیل آغاز کنید.

سفر یک روزه به دامن دشت پرشقایق خلخال در این جا به پایان می‌رسد و باشد که اجازه دهیم تا چشمان زیادی نظاره گر این قالی خوش نقش طبیعت در این جاده زیبا و منحصر به فرد باشیم.

استان اردبیل از طریق دو جاده به استان گیلان و مرکز کشور و نوار ساحلی وصل می‌شود که جاده خلخال به اسالم در شهرستان خلخال یکی از این جاذبه‌ها محسوب می شود.

عکس‌های از جاده زیبای خلخال به اسالم و سفره‌ رنگین شقایق در پایین این خبر جهت بازدید علاقمندان درج شده است.

 

 

  • لینک کوتاه
  • savalankhabar.ir/45474

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *