http://didshahr.ir/267409

01:25 :: 1403/03/30

چطور در جمع‌های خانوادگی درباره نامزدها بحث کنیم که به جدل و ناراحتی ختم نشود؟

 توصیه های مهم برای بحث های سیاسی

دکتر محمد ثوابی| ‌ متخصص روان‎شناسی و استاد دانشگاه 

علاقه اجتماعی استعداد فطری همکاری ‌کردن با دیگران برای رسیدن به هدف‌های شخصی و اجتماعی است. علایق اجتماعی با مشارکت در جامعه و فعالیت‌های اجتماعی مثل شرکت در گروه‌ها، شرکت در انتخابات و … تقویت می‌شود.

در این خصوص ضروری است مهارت‌های اساسی به عنوان گوینده و شنونده خوب ‌بودن در مسائل چالشی مانند انتخاب بهترین نامزد در انتخابات را بیاموزیم. روابط اجتماعی و کنار آمدن با دیگران در خانواده واجتماع، اولین تکلیفی است که در زندگی با آن روبه‌رو می‌شویم. سازگاری اجتماعی ما که بخشی از سبک‌ زندگی ماست، بر رویکرد ما درباره تمام مشکلات زندگی تاثیر می‌گذارد.

بحث های سیاسی را باید به صحنه تعامل و گفت‌وگوی موثر و تقویت مهارت ارتباط اثربخش بین اعضای خانواده و فامیل‌تان تبدیل کنید نه به تقابل و کشمکش؛ اما چطور؟

ضرورت توجه به ۲ مهارت‌ ارتباطی

قبل از هر چیز باید بدانید که مهم ترین مهارت‌های ارتباطی موثر برای صحبت درباره مسائل چالشی مانند انتخابات در خانواده و جمع‌های فامیلی عبارت اند از: گوینده خوب بودن و شنونده خوب بودن. اگر افرادی با این دو مهارت آشنا باشند، دیگر نیازی به عصبانیت یا این‌که برای رساندن منظورشان به دیگری از راه‌های آسیب‌زا استفاده کنند، نخواهند داشت.

این ۱۱ توصیه را جدی بگیرید

برای این که بتوانید با اعضای ‌خانواده، بستگان و فامیل‌های‌تان ارتباط موثرتری در این دوره از انتخابات داشته باشید و بحث‌‌های‌تان به افزایش تعامل و شناخت بیشتر نامزدها برای گرفتن تصمیم بهتر ختم شود، توصیه‌هایی را که در ادامه مطرح می‌شود، جدی بگیرید.

۱- با روی گشاده صحبت کنید

صحبت خود را با روی گشاده آغاز کنید. در زمان صحبت درباره نقاط قوت یا ضعف یک نامزد، عصبانی نشوید. قرار نیست حتما همه را قانع کنید که با شما هم نظر شوند. دست از چنین تلاش‌هایی بردارید.

۲- هدف اصلی‌تان انجام وظیفه اجتماعی باشد

نیت و قصد اصلی‌تان از صحبت درباره نامزدهای ریاست جمهوری در جمع فامیلی، مشارکت و انجام وظیفه اجتماعی باشد. یکی از تکالیف هر فردی در زندگی از دیدگاه روان شناسی، مشارکت اجتماعی است. هرچند برای اثربخشی مشارکت بهتر است بسیار مطالعه و بررسی کنید تا نظرات پخته‌تری بدهید.

۳- بحث را به تقابل تبدیل نکنید

انتخابات و فرصت صحبت درباره نامزدها را به صحنه تعامل و گفت‌وگوی موثر و تقویت مهارت ارتباط اثربخش بین اعضای خانواده و بستگان تبدیل کنید نه به تقابل و کشمکش. یادمان باشد انتخابات، صحنه‌ عزت، حماسه، رقابت و پیشرفت برای خدمت به کشور است و قرار نیست که با بحث و جدل، عامل قهر و دوری دو خانواده از یکدیگر شویم.

۴- ادب را در همه حال رعایت کنید

در بحث سیاسی با دیگر اعضای فامیل سعی کنید ادب و احترام را درگفت‌و‌گو رعایت کنید. هرچند که دیگران مخالف دیدگاه شما در زمینه انتخابات باشند اما باید احترام بستگان را در هر حال حفظ کنید و برای نظرشان، ارزش قائل باشید.

۵- آمادگی مخالفت دیگران را داشته باشید

وقتی بحث درباره انتخابات یا یک نامزد را شروع می‌کنید، همیشه این آمادگی را داشته باشید که عده‌ای با فکر و نظر شما مخالف باشند. بپذیرید دیگران شرایط و تاریخچه‌ای متفاوت با شما دارند. پس حق دارند نظری متفاوت بانظر شما داشته باشند و نباید این مسئله باعث عصبانیت شما شود. همچنین اگر از نامزدی یا دیگر اعضای فامیل انتقاد می‌کنید، همه مسائل کاری و شخصیتی را با هم قاطی نکنید.

۶- به اختیار دیگران برای انتخاب احترام بگذارید

انتخاب یعنی داشتن اختیار و آزادی عمل درخصوص رای دادن به فرد مد نظر. پس بهتر است به جای تحمیل عقیده، اعضای فامیل را تشویق به مطالعه و بررسی دقیق‌تر کنید و خودتان هم با فکت‌های درست به شفاف‌سازی در این حوزه بپردازید. سعی نکنید به هر قیمتی شده نظر شخصی خود را تحمیل کنید یا آن‌را به صورت صددرصدی درست بدانید.

۷- تنها گوینده جمع نباشید

در جمع خانواده و فامیل، تنها شما گوینده نباشید. اجازه دهید سایر بستگان هم درخصوص دیدگاه و انتخاب خودشان صحبت کنند و از شنونده بودن دیگر اعضای خانواده سوءاستفاده نکنید. همچنین موقع صحبت دیگران وسط حرف‌های‌شان نپرید و بگذارید که نظرشان را بدون قضاوت زودهنگام از سمت شما مطرح کنند. همچنین وقتی از شخص دیگری سوال می کنند، شما به جای وی جواب ندهید.

۸- حرف تکراری نزنید

در چنین گفت‌وگوهایی باید وقت افراد دیگر و جمع خانوادگی را در نظر بگیرید و صحبت‌های خویش را تکرار نکنید. وقتی نظرتان را درباره یک مورد گفتید، نیازی به تکرار دوباره آن نیست. اگر حرف جدیدی ندارید، برای دفاع از نماینده مد نظرتان یا انتقاد به نامزد دیگر، دنبال سفسطه و مغالطه کردن نباشید.

۹- اطلاعات اشتباه ندهید

یکی از اتفاقات رایج در جمع‌های فامیلی، بیان مسائلی است که سند قطعی ندارد. مثلا گفتن این که فرزند فلان نامزد مرتکب خطا شده یا فلان نامزد با فلان مسئله فرهنگی یا اجتماعی مخالف است، اگر رسما اعلام نشده باشد، یک کار غیراخلاقی است. همچنین شایسته نیست هنگام نقل قول کردن، چیزی از خود به آن اضافه کنیم. اگر خبر یا قضاوتی درباره کسی می‌شنوید، بدون تحقیق نپذیرید و تفکر نقادانه خود را تقویت کنید.

۱۰- در دام عبارت‌های ناپسند نیفتید

برای توجیه نظر خود در انتخاب فرد مناسب، دیگران را با القاب زشت و ناپسند یاد نکنید. به خصوص در برخورد با افراد مسن و بزرگ‌تر فامیل از کلمات و عبارات مؤدبانه استفاده کنید. گفتن جملات «شما نمی‌فهمید»، «اصلا به حرف من گوش نمی‌دهد» و … ثمره‌ای به جز افتادن در دام لجبازی ندارد. در چنین بحث‌هایی، نیت خیر یا منظور مثبت خود را با بهترین کلمات بیان کنید تا سوء برداشتی به وجود نیاید. حتی اگر با کسی اختلاف عقیده دارید، هرچند عصبانی شوید، با زبان خوشایند صحبت کنید.

۱۱- در انتقاد و تحسین کلی‌گویی نکنید

قبول نداشتن ۱۰۰درصدی یک نامزد یا حمایت ۱۰۰درصدی از یک نامزد عیبی ندارد اما زمانی که قرار است در یک جمع فامیلی درباره آن صحبت کنید، کارتان را بی‌سرانجام می‌کند. مثلا گفتن: «فلانی که قطعا به درد رئیس جمهورشدن نمی‌خورد» یا «همه مشکلات با رئیس جمهور شدن آقای ایکس حل خواهد شد»، مانع یک بحث منطقی و مفید خواهد شد. اگر می‌خواهید فردی را تحسین یا از او انتقاد کنید، کلی نگویید. بهتر است دقیقا کاری را که تحسین‌برانگیز بوده یا به آن انتقاد دارید، ذکر کنید و سپس نظرات دیگران را هم بشنوید.

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/267409

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

 1. سلام گفت:

  حضرات قبل. بحث سیاسی این واژه ها و کاربرد آنها را دقیق روشن بکنید .
  رهبر – نظام و مدل دمکراسی و حکومت – قانون – قدرت ، ۳ قوه اساسی حکومت – آزادی فکر و بیان – سطح درک سواد فرهنگ و اخلاق ملت یا جامعه – سطح عوام گرایی و رفتار عمومی _ طبقه روشنفکر و نخبه و دانشگاهی که کیفیت اخلاق و رفتار و سواد این طبقه که فاجعه اصلی ایران این جاست! – وضع کلی اقتصاد و جامعه و فرهنگ و رهبری در صد سال گذشته و کدام رهبران نتیجه مثبت داشته اند و سواد و اخلاق داشته اند کارنامه را نگاه بکنید محمد مصدق . مهدی بازرگان . ها شمی رفسنجانی . محمد خاتمی این ۴ رهبر تنها در جهت پیشرفت رفتند و همه ناکام و عزل شدند مردم هم هیچ پیشرفت اخلاقی نکرده اند معلوم است ایران یکی از فاسد ترین کشور ها خواهد بود حال از شعار خوشتان می آید بدهید ولی واقعیات آنجا هستند اهانت بکنید خودتان را نشان می دهید که عین گروه های اپوزسیون خارج چهره زشتی از ایرانی نشان خواهید داد فرهنگ عرب را دنبال نکنید تمام مکان مقدس اسلامی مکه و غیره پر است از وحشی هایی که خود را مسلمان نامیدند تاریخ را مرور بکنید و ظلم و جهل عمر خطاب را ببینید مرام ۱۲ امام را انجام بدهید که اول اخلاق و عقل و علم است این مسیر ایمان است در کدام مسیر رفته آید. فکر منطقی و عادلانه بکنید وجدان را بفهمید. خیلی مهم این شخصی که ایران را اداره و تصمیم گیرنده هست به اسم زنوزی و گروهش باید روشن شود

 2. سلام گفت:

  آخر خط و مهمترین واقعیت جهانی چیست؟
  .. درک و فرهنگ و اخلاق و همکاری و مسئولیت پذیری مردم هر کشوری سرنوشت آنها و ارزش انسانی آنها را تعیین می کند و عقل و علم آنها را به طرف خدا هدایت می کنند نه ادعا. در اروپا و آمریکا که مدل دمکراسی لیبرال حاکم است دیدید خیلی حرفه ای لابی اسلحه سازی یهودی آمریکا در اروپا جنگ راه انداخت و مردم را خیلی راحت با کنترل بحث سیاسی و اینترنت گوگل و رسانه ها طرفدار جنگ کردند و همه قربانی شدند و همه منتظر دیوانه ای به اسم
  ترامپ هستند تا دنیا را بیاید عوض کند به این می گویند تعطیلی عقل و اخلاق. لغت disinformation. ,و misinformation و manipulation و اخبار جعلی را خوب مطالعه بکنید که قسمت مهم جنگ روانی و جنگ چند گانه هست که در سیاست در دنیای مدرن شکل گرفته و از هوش مصنوعی و سوپر کامپیوتر ها و گردآوری اطلاعات ملت با تلفن همراه و اینترنت ، استفاده حرفه ای می شود فعلا ما ۴۵ سال با اعراب درگیر هستیم و آزادی قدس و نابودی اسراییل
  کدام مشکل را حل خواهد کرد؟ نژاد پرستی اعراب بزرگ ترین جهل و عامل کشتار بوده که با نژاد پرستی صلیب گرا ها و جنگ های صلیبی و تعریف و تشکیل خاور میانه و حاکمیت اسراییل هم خانواده است … جهل .. و قدرت ..

 3. سلام گفت:

  کانال بی بی سی که بهایی ها کنترل می کنند رسماً برای ایجاد آشوب و برادر کشی در داخل و امنیت کشور ایران اخبار جعلی و اطلاعات غلط عمدی بصورت حرفه ای پخش می کنند این دخالت در امنیت داخلی یک ملت است و منتظر یک درگیری هستند تا با شبکه بزرگ همراهانشان که غرب و اعراب و اسراییل آن را همراهی می‌کنند برای ایجاد
  خونریزی و ترور از آن درگیری جنگ داخلی درست بکنند افسوس ایران کاسه داغ تر از آش اعراب شده در حالی که همه دشمن این ملت ایران هستند و در ایران هنوز همه جای کشور اختلاف و دزدی اموال ملت و هرج و مرج انقلاب ۵۷ تمام نشده. فلسطینی
  ایران را یک کشور متجاوز به حقوق اعراب می دانند . ۱۰۰ سال است توهم و جهل بر ملت ایران حاکم است . چرا .. چون اخلاق و تربیت نداریم و احترام و همکاری معنی ندارد. و نتیجه دشمن غالب می شود . به همین سادگی. نوری و تفاهمی و عقلانیتی هم دیده نمی شود.

 4. سلام گفت:

  رهبر ایران گفته حرفی نزنید تا دشمن شاد شود و کانال بی بی سی هم این خبر را زده ولی ننوشته که منظور حاجی همین خبیث های انگلیس و بهایی بوده . عجبا ای عجبا .. به گول اون یارو.‌..

 5. سلام گفت:

  فقط با دزدان محترم شوخی نکنید مبارزه با اختلاس اکیدا قدغن. چون با کله میروید به کوه برخورد می کنید. در زمان قدیم در شهر ا. یک دزد ی بزرگ در بازار گرفتند که تاجر معروف و مغازه بزرگی داشت بعد از ایشان پرسیدند خجالت نکشیدید جواب داد نه وقتی همه دزد هستند خجالت ندارد یعنی این اخلاق اجتماعی در بین ملت ایران از قدیم بوده و قبول شده. حال این همه دکتر مهندس و روحانی مدرک شان به چه دردی می خورد به قول برادر شاهسون ما که فرمودند،،، سوخو…مدرک اوعه،،،، البته ایمان و اخلاق و وجدان که در مرحله شعار انجام می شود. مواظب سردار های گروه ضربت و گروه ۱۷ شهریور سال ۵۸
  باشیداز پشت با مهارت می زنند رحمی در کار نیست در سایت سبلان ما و صدا سیما هستند و
  دفاع مقدس هم بودند البته اعراب و صهیونیست ها و مجاهدین خلق و سلطنتی ها گروه بعدی هستند که دنبال کشتن و ظلم هستند. خدا انسان ها را حفظ کند جهل و حسادت و زورگویی تمام شدنی نیست..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *