http://didshahr.ir/267158

04:18 :: 1403/03/09

در این روزهایی که تب‌و‌تاب امتحانات در مدارس به اوج خودش رسیده، جالب‌است بدانید که دلبستگی ایمن بین والدین و فرزندشان به نمرات بهتر او منجر خواهد شد.

Tips that parents should know for students' exams

نویسنده : دکتر فائزه فکور | ‌ روان‌شناس کودک و نوجوان

یکی از موضوعات حوزه روان‌شناسی کودکان و نوجوانان که در چند سال اخیر در مراکز پژوهشی جهان مورد توجه قرار گرفته، نقش دلبستگی فرزند و کیفیت ارتباط او با والدین در پیشرفت تحصیلی و به‌طور کلی‌تر پیشرفت فرزند است. همه انسان‌ها از بدو تولد، نیاز به ارتباط مناسب و به اندازه کافی با والدین خود دارند. اگر این ارتباط و دلبستگی به شیوه درستی شکل بگیرد، در مسیر افزایش انگیزه برای پیشرفت اعم از تحصیلی و … در نوجوانان بسیار کمک‌کننده است. اما برای این که دلبستگی ایمنی بین دانش‌آموز و پدر و مادرش شکل بگیرد، باید چه پیش‌نیازهایی فراهم شود؟

شناخت هیجانات و احساسات دانش‌آموز

نکته اول، آشنایی والدین با هیجانات و احساسات کودک یا نوجوان است. آگاهی از این مسئله باید به این صورت باشد که هر زمان در چهره و کلام دانش‌آموز، هیجاناتی بروز داده می‌شود، والدین باید راجع به آن احساسات با فرزندشان صحبت کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا اگر دانش آموز در مدرسه یا مراحل تحصیلی با مشکلی مواجه باشد، در فرصت مناسب با والدین درباره‌اش گفت‌وگو کند. طبیعتا در پی آن، می‌تواند درمان اصولی در صورت نیاز به کار گرفته شود تا سطح علمی و نمرات او افزایش پیدا کند.

از همدلی تا ارزشمندی احساسات فرزند

پدر و مادرهای دانش‌آموزان باید در تمام مراحل شکل‌گیری یک ارتباط با فرزندشان، با او همدلی داشته باشند تا ارتباط روانی خوبی شکل بگیرد. این همدلی باعث می شود که باوری در ذهن او شکل بگیرد که احساساتش چقدر ارزشمند است و چقدر والدینش نسبت به هیجانات و افکار او حساس و دغدغه‌مند هستند.

کنجکاوی اصولی درباره وضعیت روانی دانش‌آموز

در ادامه ‌باید راجع به دلایل آن احساسات و هیجانات، کنجکاوانه سوال کنند و حتی در صورت کمک‌کننده‌بودن، حدس‌های خود را به فرزند بازخورد دهند. مثلا اگر احساس می‌کنند او در مدرسه روز خوبی را پشت سرنگذاشته، به او بگویند: «به نظرم امروز با یکی از همکلاسی‌هایت بحث کردی و به نظرت او رفتار اشتباهی داشته ولی زیر بار نرفته است.»

به‌کارگیری مهارت حل‌مسئله در چالش‌های تحصیلی

در مرحله بعد باید به فرزند خود کمک کنید که چطور با این افکار و احساسات کنار بیاید و راه‌حل‌های مناسب را برای حل چالش‌های تحصیلی‌اش پیدا کند. او با احساس حمایت و پشتوانه‌ای که از والدین دریافت کرده، یاد می‌گیرد که مهارت حل مسئله خود را در چالش‌های تحصیلی، چطور به‌کار گیرد.
از بازی با دانش‌آموز غافل نشوید
یکی از فعالیت‌هایی که برای ایجاد دلبستگی ایمن بین دانش‌آموز و والدینش موثر است، وقت گذاشتن برای بازی با اوست. منظور از بازی، این است که هفته‌ای یک یا دو بار با دانش آموزتان فعالیت مورد علاقه و مشترک‌تان را انجام دهید مثل پیاده‌روی، درست کردن کیک، انجام بازی‌های فکری، رفتن به سینما و پارک و … . به دلیل اهمیت نظم‌داشتن این فعالیت، باید روز و زمان آن‌ها مشخص شود تا در زمان این فعالیت‌ها، هم برنامه والدین به هم نخورد و هم ذهن فرزند آشفتگی نداشته باشد.

پیشرفت تحصیلی در سایه رشد روانی

در روان‌شناسی معتقدیم وقتی رابطه‌ای با کیفیت و دلبستگی ایمن بین فرزند و والدین برقرار باشد، رشد روانی اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود او در مرحله بعد در دنیای اکتشاف و کنجکاوی قدم بردارد. زمانی که یک فرد از کودکی و نوجوانی به سمت اکتشاف حرکت می‌کند، ذهن و مغز او فعال شده، قدرت تمرکزش زیاد می شود، اعتماد به نفس او بالا می رود و همه این عوامل به پیشرفت تحصیلی منجر خواهد شد.

رفتارهای ممنوعه والدین در مسیر اکتشاف

زمانی که فرزند در مسیر اکتشاف حرکت می‌کند، یک سری کارها از جانب والدین ممنوع است که عبارتند از: گفتن نکن‌نکن زیاد، مقایسه، نصیحت‌های نابجا، توهین به شخصیت کودک، داشتن انتظارات بیش از توان فعلی فرزند، کمال‌گرایی والدین، نتیجه‌گرایی، ندیدن تلاش‌ها و … . تمام این‌ها باعث می‌شود اعتماد به نفس فرزند پایین بیاید و میل به پیشرفت تحصیلی و بقیه مراحل در زندگی کم شود چون خود را توانمند نمی‌بیند یا خود را آن‌قدر ارزشمند نمی‌داند که برای پیشرفت تلاش کند.

نکته پایانی

به منظور افزایش انگیزه فرزند برای پیشرفت اعم از تحصیلی، ورزشی، هنری و … حواس‌مان باشد که توانمندی‌های او را ببینیم و از همان لحظه شروع به تلاش و یادگیری، انتظار پیشرفت از او داشته باشیم. هرچه حس خوشایند در پیشرفت را بیشتر احساس کند، انگیزه وی به تلاش هم بیشتر خواهد شد.

نکاتی که والدین برای امتحان دانش آموزان باید بدانند

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/267158

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

 1. سلام گفت:

  بررسی تحولات اقتصاد سیاسی جهانی؛ دکتر محمود سریع‌القلم
  کدام کشورها برای آینده آماده هستند؟
  ,…. این مقاله پیشنهاد است بخوانید. در سایت عصر ایران یا خود سایت دکتر سریعالقلم.

 2. سلام گفت:

  دانش آموز قسمت مهم سوادش این است بداند وطنش چگونه تشکیل شده و هویت خود را نشناسد دنیا و علم را درست نخواهد شناخت هنوز تاریخ ایران را که در دهه ۴۰ و ۵۰ محقق های تاریخ ایران که بهایی و ارمنی بودند تعریف کرده‌اند، تدریس می شود شما باید بدانید که صد سال پیش ۱۹۱۸ م. در جنگ جهانی اول انگلیس در منطقه اسلام سر قدس یا اورشلیم با قدرت دیگر از جمله عثمانی جنگ می کردند منطقه اسلام را به ۵ قسمت تقسیم کردند که کشور فلسطین در قدس . لبنان. سوریه. اردن. عراق تقسیم کردند و توسط نوکرانشان برای این ۵ کشور اسلامی پرچم طراحی کردند و این نوکران را خاندان سلطنتی این کشور ها تعریف کردند و در ایران رضا خان پهلوی را نسب کردند و پرچم شیر و خورشید را بهایی ها طرح کردند و منطقه شبه جزیره خلیج فارس که چند ده بودند خان های این ده ها را خاندان سلطنتی تعریف کردند و برای آنها هم مثل عربستان از نوکرانشان خاندان سلطنتی تعیین و نسب کردند بعد شروع به کنترل و دزدیدن انرژی فسیل که در زیر زمین منطقه موجود هست، پرداختند و پایگاه های نظامی زدند و خاور میانه را تعریف کردند و ۷۵ سال پیش دوباره به یهودی ها انگلیس و غرب کمک کرد تا فلسطین را تبدیل به اسراییل بکند و همزمان در مصر جمال عبدالناصر که خود نوکر بود نهضت و فلسفه پان عرب را بنیان گذاشت تا عرب ها، یهودی ها و ایرانی ها را از بین ببرند و خاور میانه غرب مال اعراب بشود و یک ارباب و یک نوکر در منطقه باشد که از اثرات آن ۸ سال تجاوز اعراب به ایران از جبهه عراق بود که وهابیت سعودی از نظر اسلامی آن را قانونی می کرد و دنیای غرب در نتیجه این جنگ ۸ ساله قیمت نفت از ۶۰ دلار به ۱۰ دلار پایین آمد و اقتصاد غرب پا گرفت و ترکیه که به خاطر فقر منحل می شد پولی که از این جنگ که ۲ کشور نفت خیز می کردند، ثروت بزرگی بدست آورد معادله لابی اسلحه سازی آمریکا و قیمت و امنیت انرژی در یک طرف و تضاد ها و اختلافات مذهبی و ملیتی منطقه اسلام و یا خاورمیانه غرب. حال شما بدانید کجای تاریخ و دنیا ایستاده ا ید و جهل و فساد دولتی و ملت و فرهنگی در داخل چه بلایی سرتان می آورد . شعار یا فکر کردن و آموختن درست واقعیات…‌

 3. سلام گفت:

  طرح پر چم ایران را که زمان رضا خان پهلوی بدست بهایی ها با علامت شیر و خورشید طرح کرده بودند در انقلاب ۱۳۵۷ دوباره توسط هاشمی رفسنجانی ارشیتکت و طراح نظام جمهوری اسلامی، طراحی و عوض شد که رنگ ها را نگه داشتند و آرم خدا را در ف
  وسط طرح کردند ۱۰ قوم ایرانی و انسجام تاریخی و ملی آنها را تعریف می کند

 4. سلام گفت:

  مهمتر ازهمه . باکو که صد سال پیش جزو ایران بود امپر یالیزم توسط گروه کوچک پان ترک ها در باکو برای آذربایجان پرچم طرح کرد و وسط آن رنگ قرمز و هلال ماه تر ک بودن و رنگ پرچم ترکیه را انداخت و فلسفه کشور ترک آذربایجان را درست کرد و پیشه وری و فداییان که سوسیالیست و طبقه اکادمیک در ایران که برای هویت آذری مبارزه می کرد قربانی و محکوم به تجزیه طلبی شد ند و همراه حیدر خان عمو اوغلی و کوچک خان در شمال توسط مزدوران و خان های رضا شاه سر بریده شدند و در زمان محمد رضا شاه کمپین و حرکت ترک خر و بچه اردبیل عقب مانده، راه انداختند که هنوز بین سلطنتی ها رواج دارد. شما ببینید چگونه ملت ها را جدا می کنند و به جان هم می اندازند. سلاح اصلی امپریالیسم و تعصب گرایی ،،،، جهل خود این ملت ها می باشد،،،،، جناب خواب آلود اول فکر بکن بعد شعار بده. خداوند سید محمد خاتمی را حفظ کند ایشالله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *