http://didshahr.ir/267156

04:47 :: 1403/03/09

طبق تحقیقات نشستن طولانی‌مدت به درد مفاصل منجر می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد.

کارکنان صندلی نشین بخوانند

تحقیقات نشان می‌دهد که نشستن طولانی با وضعیت بدنی نامناسب، می‌تواند عضلات و مفاصل را تحت فشار قرار دهد و به خستگی، کمردرد و گردن درد منجر شود.

خوشبختانه، با رعایت بعضی از عادت‌های سالم می‌توانید تا حد زیادی با این مشکلات مقابله کنید. برای این‌که با راه‌های پیشگیری از عوارض کم تحرکی آشنا شوید، تا انتهای این مطلب که با کمک منابعی چون digikala.mag تهیه شده ، با ما باشید.

۱- حرکات کششی انجام دهید| هر یک ساعت یک‌بار چند دقیقه از وقت خود را به انجام حرکات کششی سبک اختصاص دهید. حتی حرکات ساده مثل بغل کردن زانوها ، اسکات، بالا و پایین بردن شانه‌ها و چرخش بازوها می‌تواند به بهبود گردش خون و تامین مواد مغذی مورد نیاز عضلات و بافت‌ها کمک کند و درنتیجه احتمال خستگی را کاهش دهد.

۲- هر ۲۰ دقیقه یک‌بار نگاه خود را از مانیتور بردارید| اگر پس از خیره شدن طولانی‌مدت به مانیتور دچار سردرد یا تاری دید می‌شوید، باید به چشم‌هایتان استراحت بدهید. متخصصان برای این کار قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را توصیه می‌کنند، یعنی هر ۲۰ دقیقه یک‌بار به‌مدت ۲۰ ثانیه به چیزی که در فاصله ۲۰ فوتی (۶ متر) شما است نگاه کنید. این کار به چشم‌ها فرصت استراحت کردن می‌دهد و از فشاری که روی آن‌ها وارد می‌شود می‌کاهد. علاوه بر این، باید به نور مانیتور هم توجه داشته باشید. اگر مانیتور بسیار روشن‌تر از محیط اطراف باشد، چشم‌ها مجبور هستند سخت‌تر کار کنند.

۳- در فواصل زمانی منظم استراحت کنید| نشستن در یک وضعیت ثابت برای مدت طولانی به سلامتی آسیب می‌زند و به درد عضلانی منجر می‌شود. برای پیشگیری از عوارض کم تحرکی سعی کنید هر یک تا ۲ ساعت یک‌بار از جای خود بلند شوید و چند دقیقه راه بروید، نفس عمیق بکشید یا حرکات کششی ساده انجام دهید. همچنین می‌توانید با راه رفتن در حین صحبت با تلفن یا استفاده کردن از پله به جای آسانسور، فعالیت‌ روزمره‌ خود را افزایش دهید.

۴- مایعات فراوان بنوشید| تقریبا همه‌ مردم مزایای مصرف آب را می‌دانند، اما بسیاری از آن‌ها فراموش می‌کنند که آب کافی بنوشند. حتی زمانی که تمام روز نشسته‌اید، هیدراته ماندن بسیار مهم است، چون ۶۰ تا ۷۰ درصد بدن شما از آب تشکیل شده است و در طول روز به‌طور مداوم این آب را از طریق تعریق، تنفس و عملکردهای طبیعی بدن از دست می دهید. نوشیدن آب به جبران مایعات از دست رفته کمک می‌کند و احتمال بروز سردرد و خستگی را کاهش می‌دهد. همچنین باعث افزایش فعالیت روزمره‌ شما می‌شود، چون مجبور می‌شوید هر از گاهی برای رفتن به سرویس بهداشتی از جای خود بلند شوید.

 ۵- وضعیت نشستن خوب را فراهم کنید| وضعیت خوب به معنی نگه داشتن بدن و ستون فقرات در وضعیت خنثی است، یعنی حالتی که انحنای طبیعی ستون فقرات حفظ می‌شود.

برای داشتن وضعیت خوب باید ابتدا از صندلی خود شروع کنید. صندلی شما باید ارتفاع مناسبی داشته باشد و سطح نشیمن‌گاه آن درست زیر زانوهایتان قرار بگیرد. همچنین هنگام نشستن باید ران‌، دست و ساعد شما با زمین موازی باشد و آرنج‌ زاویه‌ ۹۰ درجه داشته باشد. سر، گردن و تنه خود را هنگام نشستن صاف نگه دارید و به جای این‌که پاها را روی هم قرار دهید، آن‌ها را به‌طور کامل روی زمین بگذارید. اگر پاهای شما به زمین نمی‌رسند، از زیرپایی استفاده کنید.

 ۶- تجهیزات را درست استفاده کنید| می‌توانید استفاده از کیبورد یا ماوس ارگونومیک را برای حمایت از مچ‌هایتان امتحان کنید. اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، سعی کنید آن را در ارتفاعی قرار دهید که تقریبا هم‌سطح چشم‌های شما باشد. اگر نمایشگر لپ‌تاپ خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، روی پوسچر(وضعیت مناسب) بدن تاثیر می‌گذارد و به درد گردن یا کمر منجر می‌شود، به‌خصوص اگر برای مدت طولانی از آن استفاده کنید. ارتفاع مناسب لپ‌تاپ می‌تواند بدن شما را در وضعیت خنثی قرار ‌دهد و از کشیدگی گردن و شانه جلوگیری ‌کند.

The staff should sit down and read

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267156

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *