http://didshahr.ir/267147

06:22 :: 1403/03/08

طبق تحقیقات شام خوردن در ساعات آخر شب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در طول زمان افزایش دهد.

شام دیر بخورید تا سرطان بگیرید

آرش نهاوندی

دیرخوابیدن نه تنها باعث کاهش ساعات خواب و کسالت صبحگاهی و روزانه می‌شود که بعضا ساعت خوردن شام را نیز به تعویق می‌اندازد. البته غذا خوردن در ساعات آخر شب به تنهایی بعید است که مستقیما باعث بروز بیماری‌های خطرناک شود. با این حال، عادات غذایی در اواخر شب ممکن است به عواملی کمک کند که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در طول زمان افزایش دهد. تایمز آف ایندیا در مطلبی به این عوامل پرداخته است.

چاقی

غذا خوردن در اواخر شب میتواند منجر به پرخوری یا مصرف غذاهای پرکالری شود که به افزایش وزن و چاقی کمک می کند چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای سرطان روده بزرگ است.

مشکلات گوارشی

غذا خوردن در اواخر شب میتواند ریتم نـ شبانه روزی طبیعی بدن و فرایندهای گوارشی را مختل کند و با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ
مرتبط است.

انتخابهای غذایی کمتر سالم

خوردن آخر شب ممکن است منجر به انتخابهای غذایی کمتر سالم مانند مصرف غذاهای فرآوری شده یا پرچرب و میان وعده های شیرین شود.

افزایش مقاومت به انسولین

غذا خوردن اواخر شب به ویژه غذاهای پرکربوهیدرات یا شیرین می تواند منجر به افزایش سطح انسولین، مقاومت به انسولین و ایجاد سرطان روده بزرگ شود.

اختلال در خواب

غذا خوردن در اواخر شب میتا تواند الگوی خواب و کیفیت آن را مختل کند و بر فرایندهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله عملکرد سیستم ایمنی و تنظیم هورمون تأثیر منفی بگذارد. اختلال در الگوهای خواب با افزایش خطر ابتلا به برخی سرطانها مرتبط است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267147

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *