http://didshahr.ir/267014

01:07 :: 1403/02/30

خانمم ۴ سال است با خانواده من قطع ارتباط کرده ‌است

خانمم با خانواده من قطع ارتباط کرده ‌است

 

نویسنده : زهرا متقی‌شکیب | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی

سوال: مردی ۴۵ساله هستم که حدودا ۴سال است همسرم با خانواده من رفت‌و‌آمدش را قطع کرده. من هم دلم می‌خواهد مثل برادرانم هر هفته با خانم و بچه‌هایم خدمت مادرم برسم ولی او همراه ما نمی‌آید. لطفا بگویید چه کار کنم تا رابطه‌مان مثل قبل شود و همسرم دست از لجبازی بردارد؟

پاسخ: مخاطب ‌گرامی، در پیامک‌تان اشاره نکردید که رابطه شما با همسرتان چگونه است. اگر رابطه صمیمانه‌ای در زندگی‌مشترک ندارید، احتمال این که همسرتان به این دلیل رفت‌و‌آمدش را قطع کرده باشد، بسیار بالاست. با این حال برای تشویق همسرتان به همراهی در دیدارهای خانوادگی، چند توصیه به شما داریم.

بررسی علل قطع ارتباط

از متن پیامک‌تان پیداست همسرتان از ابتدای زندگی مشکلی برای رفت‌و‌آمد به منزل خانواده والدین شما نداشته و همچنین شما و فرزندانتان را از این کار منع نمی‌کند. بنابراین شاید مسئله‌ای بین همسرتان و خانواده شما رخ داده که منجر به قطع ارتباط شده است. سعی کنید دلایلی را که باعث شده همسرتان تمایلی به دیدار با خانواده شما نداشته باشد،کشف کنید.

احترام به احساسات

احساسات همسرتان را جدی بگیرید و نشان دهید که به دغدغه‌ها و نگرانی‌های او اهمیت می‌دهید. همچنین هنگام صحبت درباره خانواده‌تان، تلاش کنید تا تصویری مثبت و دعوت‌کننده ارائه دهید. بیان خاطرات خوب و لحظات شادی که با خانواده داشته‌اید، می‌تواند مفید باشد.

از میانجیگری بهره ببرید

اگر لازم است، از یک دوست یا عضو خانواده‌ای که هر دوی شما به او اعتماد دارید، بخواهید تا به عنوان میانجی عمل کند. همچنین با همسرتان بر سر برخی از قوانین و مرزهای مشترک به توافق برسید. مثلاً تعیین کنید که ملاقات‌ها چقدر طول بکشند و چه فعالیت‌هایی انجام شود. وقتی همسرتان در حال صحبت است، با دقت گوش دهید و سعی کنید از دیدگاه او به مسائل نگاه کنید. این کار می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل تمایل نداشتن او برای دیدار با خانواده‌تان را بهتر درک کنید.

نگویید خانمم لجباز است

گفته‌اید چه کار کنم تا رابطه‌مان مثل قبل شود و همسرم دست از لجبازی بردارد؟ ضرورت تغییر دیدگا‌ه‌تان در این مسئله احساس می‌شود. به جای دیدن رفتار همسرتان به عنوان لجبازی، سعی کنید آن را به عنوان نشانه‌ای از نیاز به توجه و درک بیشتر ببینید. سعی کنید زمانی را برای گفت‌وگوی خصوصی و بدون حواس‌پرتی با همسرتان تنظیم کنید. در این گفت وگو، به جای تمرکز بر رفتارهایی که شما را ناراحت می‌کند، بر احساسات و نیازهای خود تمرکز کنید.

تغییر و بهبود روابط زمان‌بر است

مهم است که صبور باشید و به روند بهبود اعتماد داشته باشید. به‌یاد داشته باشید که هر دوی شما باید برای بهبود رابطه تلاش کنید و این فرایند ممکن است نیاز به زمان و تلاش مشترک داشته باشد. امیدوارم این پیشنهادها برای شما مفید باشند و به شما در بازسازی پل‌های ارتباطی با همسرتان کمک کنند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/267014

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *