http://didshahr.ir/266541

01:58 :: 1402/12/08

تقریبا از هر ۱۰ نفر یک نفر در طول زندگی دچار تشنج می‌شود.

 با فرد تشنج کرده چه کنیم؟

از لحاظ آماری، تقریبا از هر ۲۶ نفر یک نفر به صرع دچار است، یعنی وضعی که در آن فرد دچار تشنج‌های مکرر و بدون محرک و علت خاص می‌شود. اما دچار تشنج شدن همیشه به این معنا نیست که شخص مبتلا به صرع است. تشنج از جمله ممکن است ناشی از آسیب دیدن شدید سر و میزان قند خون زیاد باشد. به گزارش «ایندیپندنت فارسی» تقریبا از هر ۱۰ نفر یک نفر در طول زندگی دچار تشنج می‌شود. اما به‌عنوان ناظر چطور می‌توانیم به فردی که درگیر تشنج شده کمک کنیم؟

۱. نخست به فکر ایمنی و آسیب ندیدن فرد باشید. بسیاری از صدمات پس از تشنج ناشی از زمین افتادن یا برخورد با اجسام سفت و تیز است. به فردی که دچار تشنج و در حال افتادن است، کمک کنید که به‌آرامی روی زمین دراز بکشد و چیز نرمی زیر سرش بگذارید.

۲. در مرحله حمله ناشی از تشنج، تنفس ممکن است بریده‌بریده شود. بنابراین، فرد را به پهلو بچرخانید تا بتواند راحت‌تر نفس بکشد و خطر توقف تنفس کاهش یابد.

۳. هیچ چیز در دهان فرد دچار تشنج نگذارید. این کار غیرضروری و خطرناک است. آن‌ها را مهار نکنید و فریاد نزنید. هیچ‌یک از این کارها تشنج را مهار و متوقف نمی‌کند.

۴. پس از تشنج و با بهبود تدریجی و بیدارشدن فرد، به او کمک کنید که در محل امنی بنشیند. تا زمانی که فرد کاملا بیدار نشده‌ است به او آب یا غذا ندهید. همچنین، تا زمانی که فرد کاملا هوشیار نشده است در کنارش بمانید.

۵. چنان‎چه مشکل تنفسی ادامه یابد یا فرد در آب تشنج کند یا باردار باشد، یا اگر فردی برای اولین بار به تشنج دچار می‌شود یا بدون این‌که صرع داشته باشد دچار تشنج شده‌ است، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266541

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *