http://didshahr.ir/266407

00:51 :: 1402/11/25

مشاوره فردی: تلاش‌هایم برای ترک‌دادن خانمم از چنگال اعتیاد نتیجه معکوس می‌دهد.

زن معتاد

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس

سوال: چند سال پیش بود که به‌صورت اتفاقی، متوجه اعتیاد خانمم شدم. ظاهرا توسط چند نفر از دوست‌هایش در یک مهمانی زنانه، به این دام می‌افتد. در این چند سال، تلاش‌هایم برای ترک‌دادن خانمم از چنگال اعتیاد نتیجه معکوس داده است. او را دوست دارم. خانواده‌اش هم از این معضل مطلع نیستند. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب‌گرامی، گفته‌اید تلاش‌های‌تان برای ترک‌دادن خانم‌تان نتیجه معکوس داده است. باید توجه داشته باشید که اعتیاد یک بیماری است و فردی که دچار این بیماری باشد، بسیاری از توانایی‌هایش مانند اراده، اعتمادبه‌نفس و شجاعت را از دست می‌دهد. بنابراین صرف این‌که از او بخواهید ترک کند، شدنی نیست چراکه حتی اگر خودش هم بخواهد به تنهایی از عهده آن بر نمی‌آید.

خانم‌تان را ترغیب به ترک کنید

اولین مرحله برای ترک اعتیاد، آماده‌سازی بیمار است به نحوی که خودش تصمیم جدی برای این کار بگیرد. برای آماده شدن همسرتان سعی کنید با ذکر دلایل منطقی و ترسیم یک چشم‌انداز مثبت و روشن از آینده زندگی، او را ترغیب کنید. از سرزنش کردن بپرهیزید و با کلام و رفتارتان به او ثابت کنید که در این راه از حمایت کامل شما بهره مند خواهد بود.

خانواده‌ها را همچنان مطلع نکنید

گفته‌اید که خانواده‌اش هم از این معضل باخبر نیستند. برای این که مسیر بازگشت همسرتان به آغوش خانواده و جامعه باز باشد و بتواند جایگاه قبلی خودش را به دست آورد، بهتر است سعی کنید این موضوع را بین اعضای خانواده و دیگران بازگو نکنید و طوری رفتار کنید که در این فرایند احساس ارزشمندی در او ایجاد شود.

چرا همسرتان در مسیر ترک شکست می‌خورد؟

دلایل گرایش همسرتان به اعتیاد را به طور دقیق بررسی کنید و همه عوامل و دلایل این مسئله را از بین ببرید. تا زمانی که شرایط همانند گذشته باشد امکان لغزش وجود دارد بنابراین سعی کنید هر مسئله و عاملی که در او ایجاد انگیزه می‌کرده یا شرایط دسترسی و استفاده از مواد را برای ایشان تسهیل می‌کرده است، از بین ببرید. برای ترک اعتیاد همسرتان به شیوه علمی اقدام کنید. برای این‌که یک روند کم خطر و مطمئن‌تر را طی کنید، توصیه می‌کنم حتما با یک مرکز مجاز ترک اعتیاد مشورت و طبق نظر روان‌شناسان آن مراکز عمل کنید زیرا ترک دادن‌های غیراصولی و خانگی ضمن این‌که ممکن است خطرساز باشد از دوام چندانی هم برخوردار نیست. سم‌زدایی بخش اولیه و نسبتا ساده ترک اعتیاد است و بر خلاف تصور عامه، مراحل بعد از سم‌زدایی که شامل روان‌درمانی و ارتقای وضعیت روحی بیمار می‌شود، بسیار مهم‌تر است. در این فرایند شما نیز باید نحوه رفتار و برخورد با چنین افرادی(همسرتان) را فرا بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266407

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *