http://didshahr.ir/266264

02:30 :: 1402/11/15

۵ نکته ساده برای حس تعلق و ارزشمندی در خانواده

نکاتی ساده برای حس ارزشمندی در خانواده

نویسنده : دکتر الناز علوی | متخصص روان‌شناسی

ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای‌مان مهم است که با دیگران در ارتباط باشیم. بنابراین از همان کودکی ترجیح می‌دهیم به گروه یا جمع خاصی تعلق داشته باشیم و بدانیم که مهم هستیم. خانواده و اعضای آن مهم‌ترین جمعی است که به ما حس امنیت و تعلق می‌دهد. فردی که خود را عضوی از یک خانواده بداند، هویت مثبتی دارد، خود را ارزشمند می‌داند و هدفمند خواهد بود. محیط خانوادگی که بتواند به اعضای خود اعتبار ببخشد و از آن‌ها حمایت کند، احساس اعتمادبه‌نفس و اعتماد به دیگران را پرورش می‌دهد، چیزی که هر فردی برای ارتباط سالم با دوستان، همکلاسی‌ها و گروه‌های اجتماعی به آن نیاز دارد.

چطور حس تعلق را بین اعضای خانواده افزایش دهیم؟

با رعایت نکات ساده اما مهمی که در ادامه خواهید خواند، همه ما باید در محیط خانواده حس تعلق و ارزشمندی را بین اعضای خانواده شکل دهیم و آن را بیشتر کنیم.

۱- وقت مشخصی را برای شوخی، بازی و تفریح مشترک با اعضای ‌خانواده اختصاص دهید. بازی کردن با فرزندان و اختصاص زمان با کیفیت به آن ها به بهبود ارتباط و ایجاد فضای امن خانه کمک زیادی می کند.

۲- غذا خوردن در کنار اعضای خانواده، فعالیت روزمره اما بسیار با اهمیتی است که نباید از آن غافل شد. این زمان بهترین فرصت برای ارتباط برقرار کردن با اعضای خانواده و آگاهی از احساسات فرزندان و افزایش نزدیکی به آن هاست.

۳-گاهی جزئیاتی از گذشته خانواده، درباره پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، داستان ازدواج والدین، خاطرات نوزادی فرزندان و شبیه این ها را تعریف کنید. حتی می‌توانید آلبوم خانوادگی را بیاورید و آن را تماشا کنید. این کار به شکل‎گیری حس تعلق کمک فراوانی می‌کند.

۴-توصیه می شود برای حل مشکلات یا برنامه‌ریزی‌های خانوادگی ، جلساتی تشکیل دهید و بدون سرزنش کردن یا انتقاد اجازه دهید همه اعضای خانواده صحبت کنند. نظرات آن‌ها را بشنوید، از ایده و افکار آن‌ها به عنوان عضوی از خانواده استقبال و با هم تصمیم‌گیری کنید.

۵- تلاش کنید رفتارهای مثبت را تایید و تشویق کنید. به این ترتیب فرد احساس می کند به عنوان عضوی از یک گروه، مورد قبول و ارزشمند است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266264

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *