http://didshahr.ir/266145

01:34 :: 1402/11/10

رئیس سابق مرکز مشاوره وزارت علوم گفته حدود یک‌سوم دانشجویان شکست عشقی را تجربه می‌کنند؛ از باورهای اشتباه و خط قرمزهای این گونه روابط چه می‌دانید؟

 شکست عشقی در دوران دانشجویی

نویسنده : بنفشه دولت‌آبادی | ‌ روان‌درمانگر و مشاور خانواده

نحوه ارتباط دختران و پسران به‌خصوص در محیط‌های دانشگاهی هم از نظر سلامت فردی و اجتماعی و هم به لحاظ اخلاقی دارای اهمیت است. محیط دانشگاه، معمولا اولین تجربه برخورد مستقیم و بی‌واسطه دانشجویان با جنس‌مخالف به طور مستمر است؛ بنابراین معمولا دانشجویان با شکل درست مواجهه با موضوع و پیامدهای ارتباط با جنس مخالف آشنایی ندارند و ممکن است در برخی موارد باعث آسیب‌های روان شناختی به خود و دیگری شوند. در همین زمینه، دکتر «حمید یعقوبی» رئیس سابق مرکز مشاوره وزارت علوم چندی پیش گفته بود: «این روزها چالش اصلی برخی دانشجویان رابطه با جنس‌مخالف است. گاهی این دانشجویان به‌دنبال تعامل با یکدیگر برای ازدواج هستند که خود این موضوع گرفتاری‌های زیادی از جمله شیوع پدیده «شکست عشقی» یا «شکست عاطفی» را گسترش می‌دهد. هم اکنون، حدود یک سوم دانشجویان شکست عاطفی یا عشقی را تجربه می‌کنند که به‌خطر افتادن سلامت روانی آن‌ها را درپی دارد.»(منبع خبر: ایرنا). در ادامه، نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

دلباخته‌شدن با یک نگاه یا کلام

به عنوان یک دختر یا پسر دانشجو باید دقت داشته باشیم ارتباط نادرست و خارج از چارچوب چه در فضای آموزشی چه در خارج از این فضا آسیب‌زاست. یک دختر و پسر آگاه به محض دیدن یکدیگر دلباخته هم نمی‌شوند و رفتار هیجان‌زده نشان نمی‌دهند. آن‌ها یک نگاه و یک کلام از سمت جنس‌‌مخالف را به عشق تعبیر نمی‌کنند و درباره روحیات جنس‌مخالف به حد کافی آگاهی دارند. دقت داشته باشیم زمانی‌که دانشجو یا جوان تصمیم به ازدواج بگیرد و شیوه درستی را برای خواستگاری و آشنایی انتخاب کند، این تصمیم بسیار خوب است اما معمولا پسران و دخترانی که با هم در محیط دانشگاه آشنا می‌شوند، کشش عاطفی زیادی نسبت به هم پیدا می‌کنند و نقاط ضعف طرف مقابل را نمی‌بینند. البته سنشان و خصوصیات طبیعی و غریزی‌شان هم این موضوع را ایجاب می‌کند.

درگیرشدن با یک پیوند عاطفی به‌جای ازدواج

گاهی‌اوقات دختر و پسرهای دانشجو به‌دلیل کم‌تجربگی، این روابط را از خانواده‌هایشان پنهان می‌کنند. در بعضی موارد هم، انتخاب‌شان غلط نیست اما نحوه طرح آن برای خانواده‌ها نسنجیده و نادرست است که با واکنش منفی خانواده روبه رو می‌شوند. گاهی‌اوقات هم فاصله زمانی بین آشنایی دختر و پسر و طرح آن برای خانواده‌ها بسیار زیاد است یعنی طول مدت آشنایی بسیار زیاد شده و روابط دختر و پسر به جای آن‎که صرف شناخت همدیگر بشود، تنها به یک پیوند عاشقانه و طولانی‌مدت و صمیمانه همراه با درگیر شدن در سرنوشت همدیگر تبدیل می‌شود که آسیب‌زاست. باید توجه داشته باشیم ازدواج قسمت مهمی از زندگی همه افراد است بنابراین باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد همه جزئیات و معیارهای ازدواج خودتان به درستی فکر کنید، به‌خصوص ازدواج دانشجویی که با چالش‌های زیادی همراه است چون معمولا افراد از فرهنگ‌ها، سطح اقتصادی و اجتماعی متفاوتی هستند.

از این خط قرمزها عبور نکنید

به‌طور کلی دختران و پسران در دوران دانشجویی به دلیل حضور جنس مخالف در دانشگاه و کلاس‌های درس، بیشتر زمان‌شان را در محیط‌هایی می‌گذرانند که جنس‌مخالف در آن حضور دارد. نحوه سازمان‎دهی ارتباط با جنس مخالف با توجه به شرع و فرهنگ از جمله چالش‌های اساسی و قابل طرح در همین باره است. خط قرمزها در این‎گونه روابط در واقع حریم انتظارات را مشخص می‌کند که بی‌شک عبور نکردن از آن‌ها بسیار اهمیت دارد. یعنی از هر مسیری که برخلاف انتظارات شماست، به بهای عشق و عاشقی راحت رد نشوید. شیوه‌های نادرست این گونه ارتباط‌ها و خط قرمزهایی که باید رعایت شود، عبارتند از:

۱-برخورد احساسی و هیجان‌زده بعد از آشنایی و علاقه‌مندشدن به یک نفر نداشته باشید.

۲-داشتن روابط پنهانی و خارج از عرف به بهانه ازدواج، زنگ‌خطر مشکلات بسیاری است.

۳- ارتباط ناسالم و طولانی‌مدت دردسرساز است و حتی آینده طرفین را هم با آسیب‌های متعدد روبه رو خواهد کرد.

۴ -نداشتن صداقت و غلو کردن درباره خود و خانواده نباید در این روابط اتفاق بیفتد.

۵- دلخوش‌شدن به تاثیرات اندک عاطفی و دوست‌داشته شدن‌های لحظه‌ای اشتباه است.

۶- از نقاط ضعف دیگری، چشم‌پوشی نکنید و معیارهای‌تان برای انتخاب همسر مناسب را دقیق و کارشناسی‌شده انتخاب کنید.

۷- در محیط‌های عمومی برای یکدیگر مزاحمت ایجاد نکنید و تا قبل از گرفتن تصمیم‌نهایی برای ازدواج، ضرورتی ندارد که موضوع را علنی کنید.

بیشتر بخوانید: نکته ای که همه دانشجوهای دختر و پسر باید بدانند

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/266145

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *