http://didshahr.ir/264863

06:34 :: 1402/09/01

سرهنگ قهرمان طالع ادامه با اشاره به دستگیری باند اسکیمر در استان اردبیل، ادامه داد: این باند ۶ نفره که پنج نفر آقا و یک نفر خانم بودند، بیش از ۸۰ میلیارد ریال از طریق کپی کارت بانکی افراد مختلف کلاهبرداری کرده بودند.

دستگیری باند تبهکار

وی گفت: این موفقیت‌ها با ارائه آموزش‌های لازم به کاربران، اقدامات پیش‌یابی، پیشگیرانه، کنترل و نظارت‌های اصلاحی با همکاری تمامی دستگاه‌ها و مشارکت مردم با محوریت پلیس فتای استان به دست آمده است.

این کارآگاه با بیان اینکه استان اردبیل از استان‌های امن در کشور است، افزود: به خاطر ظرفیت بالای معنوی و فرهنگ خوب منطقه جرایم سازمان یافته و باندی در این استان به آن معنا وجود ندارد.

وی در عین حال نبود سواد سایبری، ناآگاهی به قوانین فضای مجازی، عدم شناخت کافی در حوزه‌ ارز دیجیتال، وعده پول دار شدن با قمار و شرط‌بندی آنلاین، فریب کاربران با عنوان برنده شدن جوایز نقدی و غیرنقدی، درخواست وجه با نفوذ به اکانت شبکه‌های اجتماعی، پرداخت بیعانه در سایت‌های ثبت آگهی، ورود به صفحات و درگاه‌های بانکی جعلی(فیشینگ) با شگردهایی همچون ارسال پیام‌های جعلی با پیوست لینک‌های مخرب با نام ارگان‌های دولتی مانند قوه قضاییه، سهام عدالت، سامانه همتا و در نهایت دانلود اپلیکیشن‌ها از منابع نامعتبر را از عمده دلایل وقوع جرائم اینترنتی عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه افزایش حضور خانواده‌ها در محیط اینترنت باعث افزایش تنوع جرایم سایبری و تشدید خطرات آن برای کاربران شده است، اظهار کرد: با ارائه آموزش‌های تخصصی توسط پلیس فتا و اجرای برنامه‌های فرهنگی توسط دستگاه‌های مرتبط تلاش می‌شود وقوع جرم در فضای مجازی و سایبری کاهش یابد.

سرهنگ قهرمان طالع بیان کرد: مردم می‌توانند جرایم سایبری از جمله کلاهبرداری‌های اینترنتی، مزاحمت های آنلاین در شبکه‌های مجازی، حملات سایبری، سرقت‌های اینترنتی از حساب‌های بانکی و فعالیت تارنماهای مجرمانه در فضای مجازی را از طریق سامانه آنلاین و شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز امداد و فوریت‌های سایبری پلیس فتا اطلاع دهند.

به گفته وی، لازمه در امان ماندن در محیط اینترنت عدم اعتماد به فعالان این فضا و در مقابل افزایش هوشیاری، آگاهی و سواد سایبری و همچنین کنترل فرزندان در محیط سایبری است و خانواده‌ها می‌توانند از ظرفیت، مطالب و آموزش‌های سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir استفاده کرده و برای دریافت هرگونه مشاوره با کارشناسان این پلیس ارتباط برقرار کنند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با اشاره به اینکه کارآگاهان پلیس فتا با حداکثر توان، تخصص و تعهد از امنیت کاربران فضای مجازی پاسداری می‌کنند، گفت: پلیس فتای استان اردبیل با آدرس ایمیلی Ardebil_fata@police.ir، آدرس اینترنتی @cyberpolice و وب سایت به آدرس cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی با محوریت مبارزه با جرایم سایبری و توسعه امنیت فضای مجازی است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264863

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *