http://didshahr.ir/264834

06:04 :: 1402/08/30

احمد شهریار با اعلام این خبر افزود: کرم برگخوار پائیزه در گیاه ذرت، برگ ، خوشه های انتهائی و میوه آن مورد حمله این آفت قرار میگیرد و در مراحل مختلف به گیاه میزبان خسارت وارد می سازد.

کشاورزی

احمد شهریار با اعلام این خبر افزود: کرم برگخوار پائیزه در گیاه ذرت، برگ ، خوشه های انتهائی و میوه آن مورد حمله این آفت قرار میگیرد و در مراحل مختلف به گیاه میزبان خسارت وارد می سازد.بهره برداران و تولید کنندگان و دست اندرکاران بخش کشاورزی نبایستی این آفت را دست کم بگیرند زیرا این آفت در لیست آفات قرنطینه ای ایران و بسیاری از کشورها قرار دارد .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در خصوص اقدامات قرنظیبه ای جهت کنترل این آفت افزود: لازم است اقدامات قرنطینه ای مناسب جهت جلوگیری از ورود و استقراردرعرصه زراعی اتخاذ گردد وکلیه محصولات گیاهی میزبان و گیاهان ناقل آفت بدقت بازرسی و در صورت نیاز در طول دوره قرنطینه ای تحت بررسی لازم قرارگیرند.

این مقام مسئول ادامه داد : برای کنترل و مهار این آفت لازم است هر ساله مناطق کاشت گیاهان میزبان و گلخانه های قرنطینه بعد از ورود را جهت مشاهده لارو دسته های تخم آفت بررسی کرد و در روش مبارزه فرمونی نیز از فرمون های سنتز شده آفت با استفاده از تله های مورد نظر استفاده کرد .

شهریار در خصوص روشهای مبارزه زراعی با این آفت نیز افزود: برای مهار این آفت با روش زراعی می توان به راحتی با تغییر الگوی کشت ، استفاده از ارقام مقاوم ، شخم زدن مزارع جهت از بین بردن شفیره ها، جلوگیری از ورود آفت به داخل گلخانه ، برداشت و امحاء بقایای گیاهی ودر در مزارع علوفه ای برداشت از کف ساقه با این آفت مبارزه کرد .

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264834

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *