http://didshahr.ir/264772

02:50 :: 1402/08/28

آنفلوآنزا بیماری شایع ویروسی است که معمولا از اوایل پاییز تا اوایل بهار افراد بسیاری را مبتلا می‌کند.

When is the flu fatal?

آنفلوآنزا بیماری شایع ویروسی است که معمولا از اوایل پاییز تا اوایل بهار افراد بسیاری را مبتلا می‌کند. این بیماری مسری در برخی موارد بسیار خطرناک و کشنده است و البته شدت آن در افراد متفاوت است. به گزارش وری‌ ول‌‌ هلت، این بیماری حتی می‌تواند جوانان را به‌شدت بیمار کند. آنفلوآنزا سالانه هزاران نفر را راهی بیمارستان می‌کند و به همین دلیل، تزریق واکسن آن بسیار مهم است. موارد خفیف تا ملایم آنفلوآنزا طی چند هفته و به‌خودی‌خود از بین می‌رود، اما در برخی موارد، سیستم ایمنی واکنش بیش از حد به آنفلوآنزا نشان می‌دهد و در سراسر بدن التهاب گسترده ایجاد می‌کند.

بدین ترتیب، واکنش ایمنی بدن از کنترل خارج می‌شود و به‌جای مبارزه با بیماری آنفلوآنزا، به بافت‌هایی که به ویروس آلوده نشده‌اند آسیب می‌رساند. به‌عنوان نمونه، آنفلوآنزای شدید ممکن است باعث میوکاردیت (التهاب قلب)، آنسفالیت (التهاب مغز) و نارسایی در اعضای بدن، به ویژه در کلیه‌ها و ریه‌ها، شود.

شایع‌ترین علایم آنفلوآنزا سرفه، تب، لرز، بدن‌درد، گلودرد، خستگی، تهوع و استفراغ است. تا زمانی که ۲۴ ساعت را بدون تب نگذرانده‌اید، جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوید. بزرگ‌سالانی که به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اند در موارد زیر حتما به پزشک و کارشناسان مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنند:

* زمانی که تب و سرفه بعد از مدتی بهبود پیدا می‌کند ولی دوباره تشدید می‌شود.

* وقتی که تنگی نفس یا مشکل در تنفس به‌ وجود می‌آید.

* هنگامی که درد یا فشار مداوم در قفسه سینه یا شکم حس می‌کنید.

* وقتی در وضع روانی تغییری حس می‌کنید و با حالت‌هایی مانند گیجی یا بی‌حالی روبه‌رو می‌شوید.

* هنگامی که دچار تشنج می‌شوید.

* وقتی با علایم کم‌آبی یا ادرار نکردن مواجه‌اید.

* وقتی درد شدید عضلانی، ضعف یا سرگیجه دارید.

* علاوه بر این موارد، پدران و مادران وقتی با علایمی مانند تنفس سریع کودک، عقب‌ کشیده شدن دنده‌ها حین تنفس، کبود شدن لب‌ها یا ناخن‌ها، خشک‌ ماندن پوشک نوزاد به مدت ۸ ساعت، بروز تب در نوزاد زیر ۱۲ هفته یا تب ۴۰ درجه در دیگر کودکان روبه‌رو می‌شوند، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند.

سرفه سرماخوردگی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264772

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *