http://didshahr.ir/264704

08:52 :: 1402/08/23

از گفتن ترس و اضطراب به دندانپزشک یا تیم دندانپزشکی نباید خجالت کشید.

غلبه بر ترس از دندانپزشکی

مدتی پیش خانمی آخر وقت با مرکز دندانپزشکی دکتر قاسمی تماس گرفت و از دندان درد شدیدی که به آن دچار شده بود گفت. او اعتراف کرد که بیش از ده روز است که دندان هایش درد می کنند و او حتی یک خواب راحت را در این مدت تجربه نکرده است.

با آنکه دلیل این همه تاخیر برای کادر دندانپزشکی تا حدودی مشخص بود اما از او خواسته شد تا علت را شفاف بگوید. علت همان بود: ترس از دندانپزشکی! او گفت چند سال است که به دندانپزشکی مراجعه نکرده و علاوه بر ترس، نگران بود که ما چه فکری درباره او خواهیم کرد.

به او گفته شد که این موضوع طبیعی است و ترس از دندانپزشکی بیماری شایعی است که افراد در هر سنی ممکن است به آن دچار شوند اما لازم است بر آن غلبه کنند. چرا که در دراز مدت سلامت دندان و دهان را به خطر می اندازد. همان اتفاقی که برای دندان های او افتاده بود. پس برای غلبه بر ترس از دندانپزشکی راهکارهایی به او ارائه شد. اگر شما نیز به دنبال چنین راهکارهایی هستید تا انتها با ما باشید.

دندانپزشکی دکتر قاسمی

عوامل ترس از دندانپزشکی

پیش از بیان راهکارها بهتر است با عواملی که می توانند ترس از مراجعه به دندانپزشک را باعث شوند آشنا شویم. به نظر شما چه چیزی عامل اصلی این ترس است؟! در واقع ممکن است این ترس تنها وابسته به یک عامل نبوده و ترکیبی از عوامل مختلف باشد:

 • ترس از درد
 • ترس از چیزهای ناشناخته
 • خجالت کشیدن به دلیل خرابی دندان
 • تجربه بد در گذشته
 • ترس از محیط دندانپزشکی
 • ترس از خون و خونریزی

متاسفانه برخی از دندانپزشکان تجربه خوبی را برای بیماران به جای نمی گذارند و برای تزریق حس خوب به مراجعه کنندگان تلاش نمی کنند. این تجربه ها فرد را بی اعتماد می کند.

راهکارهایی برای غلبه بر ترس از دندانپزشکی

برای غلبه بر این نوع ترس راهکارهای متعددی بیان شده اند که در این بخش به برخی از مهم ترین آن‌ ها که می توانند کمک کننده باشند، اشاره می کنیم.

یافتن علت ترس از دندانپزشکی

نخستین و مهم ترین راه غلبه بر ترس یافتن دلیل آن است. منشأ همه ترس ها یک چیز نیست و برای یافتن بهترین روش غلبه بر این نوع اضطراب باید محرک آن را پیدا کرد.

 • آیا ترس از درد است؟
 • اضطراب ناشی از سوزن است؟
 • کدام یک از عللی که بیان شدند برای شما صادق هستند؟

پس از یافتن محرک می توان در جهت برطرف کردن آن تلاش کرد.

اطلاع دادن به دندانپزشک

از گفتن ترس و اضطراب به دندانپزشک یا تیم دندانپزشکی نباید خجالت کشید. یک دندانپزشک خبره آن ها را احمقانه نمی بیند. عموما دندانپزشک خوب پیش از هر چیزی از شما می خواهد که ترس و نگرانی های خود را پیش از نخستین ویزیت با او در میان بگذارید تا بتواند حامی شما باشد و در بهبود این اضطراب کمک کند.

اگر که ترس از دندانپزشکی بر شما غلبه کرده و به دنبال دندانپزشک خوب در شیراز هستید، دکتر قاسمی به شما پیشنهاد می شود. شما با مراجعه به مرکز می توانید بدون آنکه خجالت بکشید از ترس خود بگویید تا بهترین راهکار برای درمان دندان ارائه شود.

بردن همراه!

برای افرادی که ترس از دندانپزشکی دارند مراجعه به دندانپزشکی ناراحتی شدیدی برای آنان به همراه خواهد داشت. از این رو بردن همراه که می تواند دوست یا یکی از اعضای خانواده باشد به ایجاد احساس راحتی و دور شدن افکار منفی کمک کند.

استفاده از تمرینات تنفسی

مدیریت ترس از دندان پزشکی برای سلامت کلی انسان مهم است. یکی از راه های غلبه بر آن استفاده از تمرینات تنفسی همچون تنفس عمیق برای تمدد اعصاب است. این کار به صورت مداوم در کنار دیگر تکنیک های موجود، میزان ترس و اضطراب را کم می کنند.

به کارگیری تکنیک های آرام سازی عضلات (ریلکسیشن)

ریلکس کردن از دیگر راهکارهای ذکر شده برای غلبه بر این نوع ترس و اضطراب است. شما می توانید حتی زمانی که در سالن انتظار قرار دارید نیز با نفس های عمیق، استفاده از توپ های استرس زا، تجسم چیزهایی که نیاز دارید، جویدن آدامس و … میزان ترس را به مرور کم کنید. علاوه بر این می توانید حواس خود را نیز به اطراف یا یک موسیقی آرام پرت کنید.

رفتن به مطب دندانپزشکی در اول وقت

همواره رفتن به مطب در اول وقت توصیه می شود. این کار از ترس و استرس بالایی که در طول روز یا زمان انتظار برای ویزیت، می تواند گریبان گیر فرد شود می کاهد. علاوه بر این زمانی که به مرکز دندانپزشکی رسیدید پس از چند دقیقه استراحت در صورت امکان با تکنسین صحبت کرده و او را در جریان اضطرابی که دارید قرار دهید تا بتواند شما را به درستی راهنمایی کند.

کلام آخر

دندانپزشکی مدرن متفاوت از دوران قدیم است. چند دهه پیش میزان تجهیزات و تکنولوژی به اندازه آنچه که امروزه می بینیم نبود.

تسکین درد نیز به این میزان تاثیر نداشت و نه تنها در زمان کار بر روی دندان که پس از آن نیز فرد درد بیش تری را تجربه می کرد. همچنین میزان دانش و آگاهی کادر دندانپزشکی مثل الان نبود. کادر دندانپزشکی از دندانپزشک گرفته تا دستیار امروزه بر اساس علم و دانش روز آموزش می بینند.

پس ترس موجود احساسی است که از نسل های قدیم به نسل های امروز منتقل شده و ترس حقیقی نیست. اگر که ترسی بر شما غلبه کرده و به دنبال انجام کارهای درمان و زیبایی دندان هستید، مراجعه به دندانپزشکی دکتر قاسمی که می توان آن را بهترین دندانپزشک شیراز دانست به شما پیشنهاد می شود. این مرکز با تجهیزات مناسب و کادر مجرب آماده ارائه خدمات مطلوب به شما شهروندان گرامی است.

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/264704

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *