http://didshahr.ir/264688

01:34 :: 1402/08/23

مشاوره فردی: شوهرم زیر بار عصبی و پرخاشگر بودنش نمی‌رود.

شوهرم عصبی و پرخاشگر است

نویسنده : دکتر رضا یعقوبی | ‌ روان‌شناس بالینی

شوهری دارم به شدت پرخاشگر. البته من در برابرش فقط سکوت می‌کنم تا بیشتر عصبی نشود. گاهی وسایل خانه را پرت می‌کند و می‌شکند. داد و بیداد و حتی فحاشی هم می‌کند. اما زیر بار نمی‌رود که پرخاشگر است! می‌گوید ما مقصریم که با اشتباهات‌مان، او را ناراحت می‌کنیم.

مخاطب گرامی، همسری که به‌دلیل عصبانیت، به فحاشی و پرت‌کردن وسایل خانه اقدام کند در واقع مهارت لازم برای کنترل کردن خشم خود را ندارد و باید این مهارت را بیاموزد. در غیر این صورت به خودش، دیگران و روابطش آسیب جدی وارد می‌کند. اما وقتی شما در برابر رفتارهای پرخاشگرانه همسرتان سکوت می‌کنید، به او می‌فهمانید که با این شیوه برخورد به خوبی می‌تواند به هدفش برسد و شما را ساکت کند! همچنین نوعی نظام طبقاتی در خانواده ایجاد می‌کند؛ یعنی هر فردی قدرت بیشتری داشته باشد، بهتر می‌تواند به خواسته‌هایش برسد. به راحتی با گفتن جملاتی به او یادآوری کنید که از این رفتارش ناراحت هستید، مانند: «دوست ندارم وقتی عصبانی هستی این طور با من برخورد کنی» یا «این رفتارت مشکلی را حل نمی‌کند.»

تکنیک‌های کنترل خشم را با همسرتان تمرین کنید

می‌توانید از یک مشاور کمک بگیرید یا کتابی تهیه کنید که در آن به روش‌های کنترل خشم اشاره شده است و در زمان مناسب با یکدیگر ایفای نقش کنید. همچنین در زمان عصبانیت به همسرتان یادآوری کنید، او به دلیل عصبانی بودنش لازم نیست چنین کلماتی را به زبان بیاورد یا وسیله‌ای را پرتاب کند. می‌توانید در این مورد با گفت‌و‌گو، مشکل را حل کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264688

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *