http://didshahr.ir/264474

03:47 :: 1402/08/13

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد احتمال وقوع مرگ در طول خواب نسبتا کم است مگر این‌که فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد.

چرا برخی در خواب می میرند؟

دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث مرگ کسی در خواب شود، اما معمولا سه بخش بدن هستند که در این زمینه نقش کلیدی ایفا می‌کنند. دکتر میلیند سووانی، مشاور پزشکی تنفسی در دانشگاه ناتینگهام در گفت وگو با نیوزویک در این خصوص می‌گوید: «مرگ در خواب معمولا به سه عضو بدن مربوط می‌شود؛ قلب، ریه‌ها یا مغز». به گزارش «یورو نیوز»، هنگامی که ما خواب هستیم کمتر احتمال دارد که بتوانیم به سیگنال‌هایی که ممکن است نشان‌دهنده مشکلی در این اندام‌ها باشد، پاسخ دهیم.

مغز| صرع و سکته مغزی

صرع یک بیماری شایع است که بر مغز تاثیر می‌گذارد و در آن افراد تشنج‌های مکرر را تجربه می کنند. برای افرادی که تشنج آن‌ها را نمی‌توان به طور کامل با دارو کنترل کرد، مرگ غیرمنتظره ناگهانی در صرع (SUDEP) علت اصلی مرگ است. سکته مغزی همچنین می تواند عامل مرگ ناگهانی شبانه باشد. حدود ۲۵ درصد از سکته‌ها در طول خواب اتفاق می‌افتد و شرایطی مانند OSA نیز ممکن است خطر را افزایش دهد. آن ها زمانی اتفاق می‌افتند که یک لخته یا رگ خونی پاره شده مانع از رسیدن خون به مغز می‌شود.

ریه| آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب یا OSA که به زبان ساده به معنای بدون تنفس بودن است یکی دیگر از مواردی است که به مرگ شبانه منجر می‌شود. آپنه وضعیت جدی است که اکسیژن از بدن انسان سلب می‌شود و فرد در خواب به دلیل نرسیدن این اکسیژن جان خود را از دست می‌دهد. افراد مبتلا به آپنه انسدادی ممکن است بیش از ۲.۵ برابر دیگران بین ساعت‌های ۱۲ شب تا ۶ صبح دچار مرگ ناگهانی شوند. خروپف، سردرد و چاقی، عرق کردن در هنگام خواب، ادرار مکرر شبانه و احساس خفگی در خواب از جمله نشانه‌های این عارضه است. آپنه انسدادی خواب شامل باریک شدن ماهیچه‌های راه هوایی است که برای مدت کوتاهی تنفس فرد را متوقف می‌کند. این باعث کمبود اکسیژن می‌شود و به نوبه خود ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد و در نهایت ممکن است به مرگ در هنگام خواب منتهی شود.

قلب| شایع‌ترین علت مرگ در خواب

شایع‌ترین علت مرگ در خواب به قلب مربوط می‌شود. بر اساس بررسی‌ها ایست ناگهانی قلب دلیل ۹۰ درصد مرگ‌های ناگهانی و غیرمنتظره در طول خواب است که به عنوان مرگ شبانه هم شناخته می‌شود. افرادی که به عارضه‌هایی چون بیماری عروق، قلب بزرگ شده یا ضربان قلب نامنظم دچار هستند بیش از دیگران در معرض این مرگ‌ها قرار دارند. ایست ناگهانی قلب به نوبه خود جریان خون را به اندام‌های اصلی متوقف می‌کند و درمان نکردن فوری می‌تواند به مرگ منجر شود.

بیشتر بخوانید: مطلبی که همه دانشجوهای دختر و پسر باید بدانند

Why do some die in their sleep?

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264474

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *