http://didshahr.ir/264463

05:09 :: 1402/08/11

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: بیش از ۲۱ میلیون تن واردات انواع محصولات کشاورزی را در سطح کشور شاهد هستیم به عنوان مثال هر ساله ۱۰ میلیون تن ذرت دانه‌ای حدود سه میلیون تن جو و بیش از پنج میلیون تن کنجاله سویا و حدودا سه میلیون تن گندم برای استفاده در صنعت مرغ و دامپروری و نیاز کارخانه‌های آرد وارد کشور می‌شود.

مزرعه کشاورزی

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با هدف کاستن از اعتماد مردم به کشور و نظام، دشمن در صدد به مخاطره انداختن امنیت غذایی کشور است.

نوبخت اژدری  در جلسه پدافند غیرعامل در اردبیل، اظهار داشت: پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات زیاد مالی به تجهیزات و تأسیسات حیاتی، حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات زیاد انسانی جلوگیری کرده یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

وی تصریح کرد: آنچه که نباید لحظه‌ای از آن غافل بمانیم، این است که دشمن همیشه در حال برنامه‌ریزی‌های خرابکارانه خود در حوزه امنیت غذایی است تا محصولات زراعی و دامی کشور را مورد حمله انواع بیماری‌های ویروسی، قارچی، انگلی و غیره قرار دهد و جلوی استقلال و خودکفایی محصولات زراعی و دامی استراتژیک در کشور را بگیرد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: نمونه بارز آن آلوده کردن به وسیله بیماری عفونی بسیار خطرناک که در سال ۹۳ از مناطق غرب کشور، وارد کشور شد که خوشبختانه با تیزهوشی و درایت مجموعه دست‌اندرکاران در سازمان دامپزشکی استان کردستان از شیوع آن به سایر مناطق کشور جلوگیری شد.

اژدری افزود: این بیماری بعد شیوع، بلافاصله ۹۰ درصد از دام‌های این استان را آلوده کرده و اثر شدت این بیماری به حدی توسعه یافته بود که در صورت آلودگی گاوهای شیرده بلافاصله دچار سقط جنین می‌شدند و میزان شیردهی آنها نیز به طرز قابل توجهی کاهش می‌یافت.

وی خاطرنشان کرد: دست‌اندرکاران امور دام با تلاش مضاعف با واکسیناسیون چهار میلیون دام، از شیوع اپیدمی آن به دیگر مناطق کشور جلوگیری کرده و این رسالتی است که پدافند غیرعامل در این زمینه دارد که باید در ورود و خروج محصولات کشاورزی و دامی به کشور با مدیریت مناسب و قرنطینه در مرزها به بهترین نحوه ممکن وظیفه خود را انجام دهد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: واقعیت انکارناپذیر این است که دشمن تولید محصولات کشاوزری و دامی را هدف قرار داده تا میزان تولید پایین بیاد و با کمبود آن میزان نارضایتی در جامعه افزایش یافته و در نهایت موجب دلسردی و ناامیدی آحاد جامعه را به وضعیت اقتصادی کشور فراهم سازد.

اژدری بیان کرد: نمونه بارز آن نیز شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان بود که منشأ خارجی داشت و بررسی‌های متخصصان در این بخش با استناد به مدارک مستدل و مستند نشان می‌داد که این بیماری توسط دشمنان و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی وارد کشور شده تا با تلفات شدید طیور، کمبود گوشت سفید را در کشور فراگیر کرده و به نارضایتی‌های اقتصادی در کشور دامن بزند.

وی یادآور شد: دستگاه‌های متولی از سازمان دامپزشکی گرفته تا مجموعه دست‌اندرکاران بخش امور دام استان موفق شدند با واکسیناسیون بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه طیور، این بیماری را به طور کامل از میان بردارند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: بیش از ۲۱ میلیون تن واردات انواع محصولات کشاورزی را در سطح کشور شاهد هستیم به عنوان مثال هر ساله ۱۰ میلیون تن ذرت دانه‌ای حدود سه میلیون تن جو و بیش از پنج میلیون تن کنجاله سویا و حدودا سه میلیون تن گندم برای استفاده در صنعت مرغ و دامپروری و نیاز کارخانه‌های آرد وارد کشور می‌شود.

اژدری گفت: وظیفه‌ای که پدافند غیرعامل در این زمینه دارد، این است که بسترهای لازم را برای خودکفایی و قطع وابستگی به این محصولات استراتژیک بردارد و تنها راه برون‌رفت از وضعیت موجود، حرکت به سوی امنیت غذایی، تقویت تولیدکنندگان و بهره‌برداران و حمایت‌های همه‌جانبه از تولید است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264463

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *