http://didshahr.ir/264187

07:38 :: 1402/07/27

تیرچه پیش تنیده یک نوآوری در صنعت مصالح ساختمانی است که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است . این تیرچه‌ها در کارگاه‌های پیش تنیدگی تحت نظارت مهندسان ماهر ساخته می‌شوند . برای تولید آن‌ها از مفتول‌های ۵ میلی‌متری استفاده می‌شود که به صورت رشته‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند و یک کابل مفتولی را در داخل تیرچه تشکیل می‌دهند . این روش ، تیرچه‌ها را بسیار قوی و مقاوم در برابر فشار و کشش می‌کند و عمر طولانی ‌تری به آن‌ها می‌بخشد .

تیرچه پیش تنیده یک نوآوری در صنعت مصالح ساختمانی است که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است . این تیرچه‌ها در کارگاه‌های پیش تنیدگی تحت نظارت مهندسان ماهر ساخته می‌شوند . برای تولید آن‌ها از مفتول‌های ۵ میلی‌متری استفاده می‌شود که به صورت رشته‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند و یک کابل مفتولی را در داخل تیرچه تشکیل می‌دهند . این روش ، تیرچه‌ها را بسیار قوی و مقاوم در برابر فشار و کشش می‌کند و عمر طولانی ‌تری به آن‌ها می‌بخشد .
بعد از انجام عملیات پیش تنیدگی بر روی کابل ‌ها در تیرچه ، مرحله بتن ریزی آغاز می‌شود . در این مرحله ، بتن به تیرچه چسبیده و پس از گرفتن خود ، گیره‌ها رها می‌شوند تا بتن درون تیرچه تحت فشار قرار گیرد .
با آماده شدن تیرچه‌ پیش‌ تنیده ، آن‌ها به ساختمان منتقل شده و در محل نصب خود قرار می‌گیرند . تیرچه پیش ‌تنیده بتنی دارای مقطع تی T شکل است و بتن آن توسط کابل‌های ویژه تحت تنش فشاری قرار می‌گیرد . این نوع تیرچه بهترین جایگزین برای تیرچه‌های خرپایی ، تیرچه فندوله‌ای ، تیرچه پاشنه بتنی و تیرچه کرومیت است برای مشاهده انواع تیرچه پیش تنیده اینجا کلیک نمایید .
بالا رفتن سرعت ساخت در صنعت ساخت و ساز ، به دلیل استفاده از تیرچه‌های پیش تنیده از قبل در کارگاه‌های پیش تنیدگی ، یکی از عوامل مهم در بهبود و سرعت بخشیدن به فرآیند ساخت است . این تیرچه‌ها در کارگاه‌ها تولید می‌شوند و پس از انجام آزمایشات پیش تنیدگی مورد تایید قرار می‌گیرند .

پیش تنیدگی

کاربرد استفاده از تیرچه پیش تنیده در تهران و کرج

استفاده از تیرچه پیش تنیده در ساخت و ساز سازه‌ها بسیار متداول است ، اما برای اطمینان از کیفیت و ایمنی سازه باید توجه کرد که ویژگی‌های فنی و مکانیکی تیرچه با آیین نامه‌ها و مقررات ملی ساختمان سازگاری داشته باشد .
تیرچه‌های پیش تنیده ، در بسیاری از صنایع و سازه‌های بتنی استفاده می‌شوند . این نوع تیرچه‌ها می‌توانند در ساختمان‌های مسکونی و تجاری ، سقف‌ تیرچه بلوک ، پل‌ها و سازه‌های دیگر به کار روند . یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد تیرچه ‌های پیش تنیده در تهران و کرج ، قابلیت پیش تنیدگی آن‌ها است که از زمان یونان باستان در ساختن بدنه قایق‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است . این تکنیک به مرور زمان وارد صنعت ساختمان شده و امروزه به یکی از مهم ‌ترین فنون و سازه‌های ساختمانی تبدیل شده است .
یکی از متداول‌ترین کاربردهای تیرچه پیش تنیده در صنعت ساخت پل است . استفاده از این تکنیک امکان ساخت دهانه‌های بزرگ‌تر با مقاومت بیشتر را فراهم می‌کند. این تکنیک به مهندسان و سازندگان امکان می‌دهد تا بر طبق نیاز و مشخصات پروژه، پل‌هایی با طول و پهنای دلخواه و با قابلیت تحمل بارهای سنگین را طراحی و ساخت کنند.
امروزه در حوزه ساختمان سازی ، استفاده از تیرچه‌های پیش تنیده به عنوان سقف و پوشاندن فاصله آن‌ها با سفال رایج است . تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تیرچه‌های پیش تنیده خواص جدید و جالبی دارند و می‌توان از مواد بازیافتی در ساخت آن‌ها استفاده کرد .
در واقع ، تا ۲۰ درصد از متریال بازیافتی مورد استفاده در تیرچه‌های پیش تنیده، تغییری در مقاومت آن‌ها ایجاد نکرده است . این یافته نشان می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک ، احتمالاً شاهد پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه خواهیم بود .

تیرچه پیش تنیده

چرا گستردگی استفاده از تیرچه پیش تنیده در تهران و کرج زیاد است ؟

تیرچه پیش تنیده از جمله مواد ساختمانی است که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و سازه‌های بتنی استفاده می‌شود . این نوع تیرچه به دلیل مزایای فراوانی که دارد، بسیار محبوب است . یکی از مزیت‌های تیرچه پیش تنیده وزن کمتر آن است که سبب کاهش وزن سازه می‌شود و در نتیجه هزینه‌ های کارفرما را کاهش می‌دهد .
همچنین ، استفاده از تیرچه پیش تنیده به طراحان سازه اجازه می‌دهد تا در طراحی سازه‌ها بازتر و خلاقانه‌تر عمل کنند و زیبایی طرح را افزایش دهند . عمق سازه‌ای نسبت به دیگر تیرچه‌ها نیز در تیرچه پیش تنیده کمتر است و این باعث کاهش ضخامت سقف‌ ها می‌شود .
از دیگر مزیت‌های این نوع تیرچه می‌توان به استحکام پیچشی بالاتر ، سرعت اجرای بالاتر و دوام و کارایی بیشتر آن اشاره کرد. به این دلایل ، کاربرد تیرچه پیش تنیده در صنعت ساختمان بسیار متداول است .

مزایای اقتصادی استفاده از تیرچه پیش تنیده در تهران و کرج

استفاده از تیرچه‌های پیش تنیده در ساخت و سازها دارای مزایای اقتصادی قابل توجهی است . از جمله این مزایا می‌توان به کاهش قیمت تیرچه‌های پیش تنیده اشاره کرد که بیش از ۴۰ درصد نسبت به تیرچه‌های سنتی است .
همچنین ، استفاده از این نوع تیرچه‌ها منجر به کاهش مصرف بتن تا ۴۰ درصد نسبت به تیرچه‌های کرومیت و سفالی می‌شود . این در حالی است که قیمت بلوک‌های مصرفی در تیرچه‌های پیش تنیده نیز کاهش می‌یابد . علاوه بر این ، استفاده از این تیرچه‌ها منجر به کاهش وزن فولاد فونداسیون و سازه می‌شود و در نتیجه سبب سرعت بیشتری در اجرای پروژه‌ها می‌شود .

تحلیل بازار گستردگی تیرچه پیش تنیده در تهران و کرج

استفاده از کابل بسیار پرمقاومت در تیرچه‌های بتنی پیش تنیده، باعث کاهش وزن فولاد مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه تولید آن می‌شود. همچنین، با وجود وجود یک توده بزرگ بتن در تیرچه، حجم بتن ریزی سقف کاهش می‌یابد و فضای خالی بین بلوک‌های سقفی پر می‌شود که این موضوع نیز باعث کاهش هزینه‌های ساخت در پروژه‌های ساختمانی می‌شود.
با توجه به خصوصیات فنی قطعات پیش تنیده، از صنعت ساختمان‌سازی گرفته تا پروژه‌های بزرگ پل سازی، در شهر سازی نوین استفاده بالایی می‌شود. با توجه به رشد روز افزون توسعه و آبادانی کشور، تمایل انبوه سازان به استفاده از این محصول افزایش یافته است. با توجه به تقاضای بالای موجود در بخش عمرانی کشور، بازار مناسبی برای محصول پیش‌بینی می‌گردد.

چه رابطه‌ای میان تیرچه پیش تنیده و ضد زلزله شدن سازه وجود دارد؟

استفاده از تیرچه پیش تنیده در ساختمان‌ها به دلیل خاصیت کم وزنی آن، می‌تواند در کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله مؤثر باشد. تیرچه پیش تنیده قادر است در هنگام زلزله، نیروهای فشاری و کششی را به خوبی تحمل کند و در نتیجه، مقاومت بیشتری به سازه نسبت به زلزله بدهد.
این تیرچه‌ها در طی مراحل تولید، پیش تنیده می‌شوند که باعث می‌شود حجم و وزن آن‌ها کمتر شود. به همین دلیل، هنگام زلزله، ساختمان‌هایی که از تیرچه پیش تنیده استفاده شده است، خسارت کمتری می‌بینند.
علاوه بر این ، حتی در صورت تخریب ساختمان در اثر زلزله ، آسیب و خسارات ناشی از استفاده از تیرچه پیش تنیده نسبت به تیرچه‌های دیگر، کمتر است . این ویژگی‌ها به دلیل سبک ‌تر بودن تیرچه پیش تنیده که می توانید در سایت www.tpttehran.com مشاهده نمایید نسبت به تیرچه‌های دیگر است .
سخن پایانی

نگهداری و حمل و نقل تیرچه‌های پیش تنیده شرایط و روش‌های خاصی را می‌طلبد . در صورتی که در این فرآیند اشتباهی صورت گیرد یا در رعایت آن کوتاهی صورت پذیرد ، ممکن است تیرچه‌ها در طی زمان دچار خمش یا شکست شوند . این مشکل بیشتر در تیرچه‌هایی با طول زیاد اتفاق می‌افتد . برای نگهداری از تیرچه‌های پیش تنیده ، در دپوی آن‌ها باید از پل‌های عمودی با فواصل مشخص استفاده شود . همچنین ، در حمل و نقل تیرچه‌ها نیز باید از تریلی‌های مخصوصی استفاده شود . این نکته نیز در مورد تیرچه‌های بلند باید بیشتر رعایت شود .

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264187

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *