http://didshahr.ir/264041

02:48 :: 1402/07/23

رفیق‌بازی‌های خانمم بیچاره‌ام کرده است. چه کنم؟

خانمم دوست یابی می کند

نویسنده : فریبا البرز | ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره خانواده

سوال: گاهی با خانمم درباره یک مسئله، مفصل حرف می‌زنیم و جمع‌بندی می‌کنیم اما در پایان، می‌بینم که کار دیگری را انجام می‌دهد. دلیلش را که جویا می‌شوم، متوجه می‌شوم که به حرف یکی از دوستانش توجه کرده است! بعد هم مدام بحث‌مان می‌شود. رفیق‌بازی‌های خانمم بیچاره‌ام کرده است. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب‌گرامی، آن‌طور که از پیامک‌تان متوجه شدم از این‌که گاهی همسرتان به صحبت‌های دوستانش بیش از شما بها می‌دهد، احساس بدی پیدا می کنید و همین موضوع به کشمکش بین شما منجر می‌شود. لازم است ابتدا توضیح خیلی مختصری درباره برخی نیازهای مردان بدهم.

نیاز شما به اقتدار نادیده گرفته شده ‌است

نیاز به تایید شدن و نیاز به داشتن اقتدار؛ یعنی این‌که برای شما به عنوان یک مرد بسیار مهم است که همسرتان صحبت‌ها و نظر شما را تایید کند و با شما همراه شود. به تبع آن نیاز به اقتدار و قدرت شما هم برآورده می‌شود. مطمئنا وقتی همسرتان نظر و سلیقه دوستانش را به شما ترجیح می‌دهد، حس می‌کنید اقتدار داشتن و تایید شما نادیده گرفته می‌شود و این امر به بحث و مشاجره می‌انجامد. قطعا تا به حال متوجه شده‌اید که بحث کردن راه مناسبی برای رو‌به‌رو شدن با این مشکل نیست. بهتر است راه‌حل‌های مناسب‌تری را جایگزین آن کنید.

انتظارات همسر خود را بشناسید

دقت کنید که همسرتان به‌دنبال به دست آوردن چه چیزهایی است؟ چقدر گوش شنوای آن دسته از صحبت‌های همسرتان هستید که با سلیقه شما جور در نمی‌آید؟ هرقدر شما بیشتر ایشان را طرد کنید، وی گرایش بیشتری به دوستان و همراهی با آنان پیدا می‌کند. چون حس همدلی و همراهی را از آن سمت می‌گیرد، توجه و وابستگی بیشتری به آن‌ها پیدا می‌کند.

خواسته‌ها‌ی‌تان را صریح به همسرتان بگویید

خیلی شفاف و صمیمی با همسرتان گفت وگو کنید. انتظارات خود را برای ایشان شرح دهید و دوستانه بگویید که هدف شما هم حفظ زندگی و آرامش خانواده است. اگر در زمان نظر دادن برای هر موضوعی از ابتدا با مخالفت شروع کنید، همسرتان همواره گمان می‌کند که شما هیچ‌وقت به درک درستی از چرایی رفتارهای او نرسیده‌اید. برای تغییر یک صفت ناپسند به برنامه‌ریزی اصولی، گذشت زمان و حفظ آرامش در کنار همراهی با همسر احتیاج دارید تا به تدریج موفق شوید او را به استقلال فکری و شخصیتی مطلوب برسانید.

به دوستانش توهین نکنید

قابل درک است که ناراحت باشید، ولی سعی کنید رفتارهایتان را کنترل کنید. به دوستان مورد علاقه‌اش توهین نکنید و به انجام کارهای خشن مانند محروم کردن ایشان از استفاده از تلفن یا اجازه ندادن برای خروج از منزل و دیدار با دوستانش متوسل نشوید. انجام این قبیل رفتارها فقط باب بحث و مشاجره بیشتر را باز می‌کند و حرمت‌ها شکسته می‌شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/264041

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *