http://didshahr.ir/263865

02:45 :: 1402/07/16

پدر و مادرم با خانواده همسرشان مشکل دارند چه کنم؟

مشکل داشتن با خانواده همسر

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس

سوال: دختری ۱۹ ساله هستم. در خانواده خودمان مشکل خاصی نداریم و رفتارهای پدر و مادرم با من و برادرهایم خوب است. اما هر وقت با پدر و مادرم به خانه یکی از پدر و مادربزرگ‌هایم می‌رویم، بعدش که به خانه برمی‌گردیم، قطعا جروبحث می‌شود چون بدجوری با خانواده همسرشان مشکل دارند. از نظر من هم سر مسائل بی‌اهمیت، دعوا می‌کنند. کاری از دست من بر می‌آید؟

پاسخ: مخاطب گرامی، اولین نکته‌ای که باید مدنظر شما باشد، این است که بررسی کنید و ببینید علت این اتفاقات به چه مسائلی مربوط می‌شود؛ برای مثال خانواده پدر شما دلخوری از عروس خود یا خانواده مادرتان کدورتی از دامادشان دارند یا خیر؟ یا این که آن‌ها احساس می‌کنند، والدین شما ضعف مدیریت داشته و هنوز هم به کمک و راهنمایی نیاز دارند یا هر علت دیگری که تشخیص آن به رفع این معضل کمک زیادی خواهد کرد.

این نکات را به والدین‌تان بگویید

صحبت‌کردن در این باره اولین راهکاری است که پیشنهاد می‌شود و البته نحوه گفت‌وگو و این که خود شما این کار را می‌توانید انجام بدهید یا از شخص دیگری کمک می‌گیرید، به شرایط شما بستگی دارد؛ بنابراین سعی کنید در مرحله اول خودتان و اگر نشد با کمک یکی از بستگان نزدیک مانند عمو، خاله، دایی، عمه و … این کار را بکنید. در این مذاکره‌ها سعی کنید به والدین خود کمک کنید که در ملاقات‌هایشان با خانواده خود یکدیگر را همراهی کنند و تا حد امکان با هم خانواده‌ها را ملاقات کنند. نکته دیگری که باید در مذاکره‌ها به آن اشاره کنید این است که پدر و مادرتان را متقاعد کنید که از انتقال حرف‌هایی که در خانواده خود شنیده‌اند، به زندگی‌مشترک خودداری کنند؛ چون گاهی دلسوزی‌های بیش از حد والدین نسبت به فرزندان باعث برخوردهای احساسی می‌شود و همین برخوردها ممکن است باعث رنجش دیگران شود.

بین پدر و مادربزرگ‌ها تفاوت نگذارید

حس رقابت پدرومادر خود را درباره والدین‌شان کمرنگ کنید. بهتر است شما و برادرانتان همواره به نحوی رفتار کنید که شائبه تفاوت بین پدربزرگ و مادربزرگ پدری و مادری در فضای خانواده کمرنگ شود و در موقعیت‌های مختلف این یکسان بودن را به پدر و مادرتان القا کنید. همچنین اگر پدر و مادر شما نسبت به خانواده طرف مقابل دچار حساسیت منفی و زیادی شده‌باشند قطعا هر حرفی را به آن‌ها نسبت داده و هر ایده‌ای را به حساب یاددادن و پرکردن از سوی آن‌ها می‌گذارند بنابراین تا جایی که می‌توانید بهتر است در عین حفظ احترام والدین‌تان، حساسیت‌شان را به این موارد کاهش‌دهید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263865

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *