http://didshahr.ir/263714

01:59 :: 1402/07/08

مشاوره فردی: در ۴۰ سالگی می‌خواهم ازدواج کنم اما انگیزه ندارم.

40 ساله شدم و می خواهم ازدواج کنم

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان شناس

سوال: مردی هستم که در ۴۰ سالگی دیگر دلیلی برای ازدواج نمی‌بینم. تا الان چند رابطه عاطفی شکست‌خورده داشتم و الان که به نظرم باید ازدواج کنم، دیگر انگیزه‌ای ندارم. بعضی‌ها می‌گویند دیگر سن تو از ازدواج گذشته و به آن فکر نکن، اما خودم موافق نیستم. نظر شما به عنوان یک مشاور چیست؟ آیا به ازدواج فکر کنم یا نه؟

پاسخ: مخاطب گرامی، اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار نداده‌اید و در متن ارسالی شما یک ابهام وجود دارد و لازم است قبل از هر اقدامی، تکلیف خودتان را در این خصوص مشخص کنید. شما گفته‌اید هیچ تمایل و انگیزه‌ای برای ازدواج ندارید، ولی در مخالفت با نظر دیگران بیان می‌کنید که سن ازدواج‌تان نگذشته است. در ادامه، چند نکته را به شما خواهم گفت.

سن خاصی برای ازدواج نداریم، اما …

همان‌طور که می‌دانید افراد بر اساس شرایط و موقعیت‌های فردی و خانوادگی و بنا به انتخاب خود در سنین مختلف ازدواج می‌کنند. بنابراین به‌طور کلی نمی‌توانیم یک سن خاص را برای ازدواج اعلام کنیم. هرچند که براساس پژوهش‌های انجام شده، تاخیر در ازدواج عوارض و مشکلاتی را به همراه دارد. مثلا به موازات بالارفتن سن، قدرت سازگاری افراد کمتر می‌شود یا با بالا رفتن سن، شور و نشاط جوانی فروکش می کند و همچنین توانایی های دیگر هم کاهش می‌یابد یا علاوه بر این ممکن است به دلیل بیشتر شدن مشغله‌های کاری و فعالیت‌های اقتصادی،زوج ها وقت کمتری برای یکدیگر داشته باشند و … که هرکدام از این موارد می‌تواند باعث بروز مشکلات بزرگی در زندگی ‌مشترک شود.

قطعا حق دارید به ازدواج فکر کنید

این که سوال کردید آیا به ازدواج فکر کنم یا نه؟ قطعا شما حق دارید در هر سنی به ازدواج فکر کنید، ولی قبل از آن باید میل و انگیزه لازم برای ازدواج در شما وجود داشته باشد و به دور از هرگونه ترس و اجبار تصمیم به تشکیل خانواده بگیرید. اگر توانستید با تحلیل منطقی اوضاع زندگی‌تان، اراده لازم برای این اقدام را در خود احساس کنید، آن‌وقت در قدم بعدی می‌توانید با توجه به شرایط خودتان به دنبال یک انتخاب صحیح و مناسب باشید. توجه داشته باشید که نظر دیگران فقط یک نظر شخصی است و در عین حال که از روی خیرخواهی و دلسوزی است،ولی مبنای علمی ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم ابتدا میل و انگیزه و زمینه پذیرش این مسئولیت مهم را در خودتان ایجاد کنید و سپس با مراجعه حضوری به یک مشاور باتجربه درخصوص معیارها و ملاک های انتخاب همسر از وی کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263714

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *