http://didshahr.ir/263690

07:41 :: 1402/07/05

آلومینیوم در میز، صندلی، کرکره، قاب عکس، لامپ، پانل های دیواری تزئینی، واحدهای تهویه مطبوع و رادیاتور استفاده می شود.

169570911563

 طراحان از آلومینیوم استفاده می کنند زیرا به آنها آزادی زیادی در انتخاب شکل برای آثار خود می دهد و همچنین پردازش آسان و زیبایی شناختی را به همراه دارد.

آلومینیوم به ظهور فضای داخلی مدرن با فناوری پیشرفته کمک کرد. استفاده آزادانه از شیشه و فلز باعث می شود که آنها احساس جادارتری داشته باشند و در منازل و ادارات مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این، آلومینیوم به طور قابل توجهی وزن عناصر داخلی را کاهش می دهد و آنها را بدون درز و حجم کمتری می کند.

مبلمان آلومینیومی به سرعت به یک ویژگی داخلی کلاسیک تبدیل شده است. صندلی طراحی شده توسط یکی از بنیانگذاران و متخصصان طراحی داخلی با فناوری پیشرفته، نورمن فاستر، قطعه ای منحصر به فرد است که به طور گسترده در آن سبک به عنوان نماد شناخته می شود. فاستر «ناشناس بودن» صندلی ها را در راستای ایده هایش درباره فضای داخلی برجسته می کند.

16957091154

یکی دیگر از طراحان مشهور فیلیپ استارک نیز عناصر داخلی آلومینیومی زیادی را خلق کرده است. برای او، بازیافت ۱۰۰٪ آلومینیوم همیشه نقش ویژه ای داشته است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد آلومینیوم این بود که به او اجازه می داد عناصر داخلی “بی نهایت” را ایجاد کند. صندلی های استارک هم عناصر داخلی هستند و هم آثار هنری.

قطعه دیگری که هم مبلمان است و هم یک اثر هنری، میز است که توسط مدیر ارشد طراحی اپل، جاناتان آیو و طراح مایک نیوسون طراحی شده است، که از آلومینیوم آنودایز ساخته شده است و از نظر سبک از سنت مینیمالیستی پیروی می کند که همه محصولات اپل به آن معروف هستند.

16957091142

در حالی که آلومینیوم در طراحی داخلی بیشتر به عنوان بسیار شیک در نظر گرفته می شود، در مورد مبلمان باغی رهبر بازار است. صندلی و چهارپایه تاشو، تاب و میز باغ، صندلی تاشو متحرک در کافه های خیابانی، قفسه های سبک و جمع و جور. وزن سبک و کاربردی بودن آلومینیوم آن را به بهترین انتخاب مبلمان فضای باز تبدیل کرده است. یکی از شرکت های شاخص در این بخش، ایندکاسا اسپانیا است. فرانسیسکو لوپز دوگا، مدیرعامل ایندکاسا گفت: “اگر تکه ای از مبلمان ما حاوی آلومینیوم نباشد، پس محصول ایندکاسا نیست.”

آینه ها همیشه حاوی آلومینیوم هستند، صرف نظر از شکل، اندازه و سبک آنها، زیرا لایه بازتابنده ای که شیشه را به آینه تبدیل می کند از آلومینیوم ساخته شده است. آلومینیوم تنها فلزی است که برای این منظور استفاده می شود زیرا دارای ضریب انعکاس بالایی است. آلومینیوم را می توان برای ساخت آینه هایی با خواص بازتابی برجسته هم در محدوده فرابنفش (مرئی) و هم در محدوده مادون قرمز استفاده کرد. به عنوان مقایسه، مس نور را در محدوده فرابنفش و مادون قرمز منعکس می کند در حالی که طلا فقط در محدوده مادون قرمز منعکس می شود.

یک مثال نسبتاً غیر معمول از نحوه استفاده از آلومینیوم در خانه، درخت کریسمس مصنوعی است که از به اصطلاح فویل ساخته شده است، که در واقع از آلومینیوم نیز ساخته شده است. این درخت‌های کریسمس در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ در ایالات متحده بسیار محبوب بودند و امروزه حتی در کمدها و اتاق‌های زیر شیروانی خانه‌های مردم امریکا  یافت می‌شوند.

الومینیوم در مجمسه سازی

آلومینیوم همچنین در هنر و عناصر طراحی داخلی استفاده می شود. مجسمه سازی با  آلومینیوم یک کار بسیار دشوار و ماهرانه است زیرا نقطه ذوب آن بسیار پایین تر از برنز است. آلومینیوم باید در یک محیط بی اثر، یعنی در اتاقی پر از آرگون، نیتروژن و دی اکسید کربن ریخته شود. به همین دلیل اولین مجسمه های آلومینیومی کوچک بودند و در اواخر قرن نوزدهم بیشتر به عنوان تزئینات روی میز استفاده می شدند. با این حال، در نیمه دوم قرن بیستم مجسمه های آلومینیومی تا ارتفاع چند متر شروع به ساخت کردند.

امروزه، آلومینیوم ماده ای است که عمدتاً توسط هنرمندان خانه هنری استفاده می شود، زیرا به آنها اجازه می دهد سازه های سبک اما بسیار قوی بسازند. آلومینیوم را می توان به راحتی تزئین کرد تا جلوه ای از چدن یا برنز طلایی داده شود.

یکی از مجسمه سازان معروف دنیا که از آلومینیوم استفاده می کند، وادیم سیدور است. در دهه ۱۹۶۰ او مجموعه ای کامل از مجسمه های هنری منحصر به فرد را خلق کرد. یکی از مشهورترین آثار او مجسمه روابط است، بنای یادبود افرادی که قربانی خشونت شدند و در اثر خشونت جان باختند.

 کاربردهای فویل الومینوم

از فویل آلومینیوم نیز در صنایع مختلف استفاده می شود. برای مثال میتوان فویل آلومینیوم تهویه، فویل آلومینیوم عایق کاری، فویل آلومینیوم  برای کابل های برق یا سیم های آنتن، فویل آلومینیوم در کندانسور و… استفاده می شود. نکته مهم در این رابطه این است که ایران بزرگترین تولید کننده فویل آلومینیوم در خاورمیانه را دارد اما استفاده های صنعتی از این  ماده ارزشمند بسیار کم است بیشتر به صورت فویل آلومینیوم عمده فروخته می شود.

از دیگر کاربردهای فویل آلومینیوم می توان به  استفاده در موارد خانگی نیز اشاره کرد. فویل آلومینیوم روگازی که در همه خانه ها یافت می شود یا فویل آلومینیوم ساندویچ که درا کثر رستوران ها  و فست فودی ها وجود دارد مثال های کوچکی از کاربردهای فویل آلومینیوم هستند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263690

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *