http://didshahr.ir/263605

01:02 :: 1402/07/03

عمده‌ترین دلایل شاد نبودن دختران ترس از آزار جنسی، نداشتن شغل و توقعات غیرواقعی از زیبایی تحت تاثیر شبکه‌های ‌اجتماعی است.

عمده‌ترین دلایل شاد نبودن دختران

براساس آخرین نظرسنجی سالانه موسسه «گرل‌گایدینگ» که برای فراهم کردن دنیایی بهتر برای دختران و زنان در جهان فعالیت می‎کند، میزان خوشحالی دختران نسبت به ۱۵ سال گذشته به پایین‌ترین سطح رسیده  که در این نوشتار به آن می پردازیم.

۸۹ درصد دختران جهان، مضطرب و نگران

کمتر از یک‌پنجم ۲ هزار و ۶۱۴ دختری که در این نظرسنجی شرکت کردند خود را بسیار خوشحال توصیف کردند و ۸۹ درصد گفتند که درمجموع، نگران و مضطرب‌اند. تعداد افراد ۱۳ تا ۲۱ ساله که به صورت آنلاین نظر(کامنت)های جنسیتی دریافت کرده‌اند، از سال ۲۰۱۸ تاکنون بیش از دو برابر و تعداد غریبه‌هایی که به صورت آنلاین با آن‌ها تماس می‌گیرند هم تقریبا دو برابر شده است. ۴۴ درصد دختران حدودا ۱۱ ساله گفتند که در مسیر رفت یا برگشت از مدرسه کسی بر سر آن‌ها داد زده یا برایشان سوت زده است. بیش از دو سوم دختران ۱۱ تا ۱۶ ساله گفتند که پسران مدرسه‌شان نظر «منفی» به دختران داشتند و ۴۴ درصد گفتند پسرها نظرهایی داده‌اند که آن‌ها احساس ناامنی می‌کنند.

خجالت ۶۷ درصد دختران از ظاهرشان

بحث ظاهر که به میان آمد، بیش از دو سوم دختران(۶۷ درصد) ۱۱ تا ۲۱ ساله گفتند که گاهی از ظاهرشان خجالت می‌کشند، چون به دختران و زنانی که در رسانه‌های اجتماعی و آنلاین می‌بینند، شباهت ندارند. یکی از پژوهشگران این نظرسنجی گفته است: «اکنون دختران بیش از هر زمان دیگری از ظاهر خود ناراضی‌اند. به این دلیل که تعداد بیشتری از آن‌ها درباره ظاهرشان نظر منفی دریافت می‌کنند و با معیارهای زیبایی بالاتری مواجه‌اند. این یعنی دختران بیشتری به تغییر ظاهر خود فکر می‌کنند یا رژیم می‌گیرند. متاسفانه افزایش این تعداد را مشاهده می‌کنیم و به نظرم باید کارهای بیشتری انجام بدهیم تا دختران دوباره از ظاهرشان راضی باشند». در سال ۲۰۰۹ تقریبا سه‌چهارم تمام افرادی که بررسی شدند، گفتند از ظاهرشان راضی‌اند، اما این میزان در سال جاری به ۵۹ درصد کاهش یافت. آسیب‌های آنلاین‌شدن حتی روی کم‌سن‌ترین دختران هم اثر گذاشته به‌طوری که ۴۴ درصد دختران ۷ تا ۱۰ ساله گفتند هنگام بازی آنلاین، غریبه‌هایی به آن‌ها پیام داده یا درخواست دوستی ارسال کرده‌اند.

خبری ناراحت‌کننده اما هوشیارکننده

به گفته مدیر اجرایی این موسسه نظرسنجی، شنیدن این خبر که میزان خوشحالی دختران در طول ۱۵ سال گذشته مرتبا کاهش یافته، واقعا ناراحت‌کننده است. بدیهی است که دخترهای امروزی در جهان از همه طرف تحت فشارند، از آسیب‌های آنلاین ‌بودن و شبکه های اجتماعی گرفته تا فشارهای ظاهری و آزار جنسی در مدرسه و … . این مسئله باید برای همه هوشیارکننده باشد تا تصمیم‌های درستی برای مقابله با آن‌ها اتخاذ شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263605

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *