http://didshahr.ir/263585

01:42 :: 1402/07/01

مشاوره فردی: می‌ترسم خانمم به‌زودی تنهایم بگذارد.

به خانمم شک دارم چون مدام گوشی دستش است

نویسنده : دکتر حسین شرافتی | ‌ روان‌شناس

سوال: ۳۱ساله هستم. مشکلم این است که فکرهای بد، آرامشم را گرفته است. هر روز فکر می‌کنم که به زودی، خانمم تنهایم می‌گذارد و می‌ترسم من تنها بمانم. به خانمم شک هم دارم چون مدام گوشی دستش است. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، شاید گره همه این مشکلات شما به «شک» برگردد. شک، از آن موضوعاتی است که در زندگی همه انسان‌ها وجود دارد اما گاهی حسابی دردسرساز می‌شود و زندگی یک فرد را مختل می‌کند. بنابراین باید بتوانیم آن را مدیریت کنیم. به‌محض این‌که بی‌اعتمادی در رابطه‌ای به وجود بیاید، به تدریج عشق بین زوج‌ها رو به زوال می‌رود و دو طرف از هم دور می‌شوند؛ و اما چند توصیه به شما:

طرز فکرتان را اصلاح کنید

گفته‌اید به خانمم شک دارم چون مدام گوشی دستش است. این چه‌طرز فکری است که خودتان را با آن درگیر کرده‌اید؟ بسیاری از نگرانی‌های شما در پیامک‌تان، بی‌مورد است. بر ناامنی‌های ذهنی خود غلبه کنید، خوش‌بین باشید و هر اتفاق کوچکی را دلیلی بر نداشتن علاقه همسرتان فرض نکنید. سعی کنید به جای بدبینی به زندگی و البته همسرتان، شناخت کافی از او پیدا کنید و درباره او مثبت بیندیشید.

ترس‌هایتان را بشناسید

متاسفانه ترس و نگرانی در سراسر پیام‌تان مشخص است. مثلا گفته‌اید که هر روز فکر می‌کنم به زودی، خانمم تنهایم می‌گذارد و می‌ترسم من تنها بمانم. این مبادا‌ها که شما آن‌ها را در ذهن‌تان می‌سازید، همه تبدیل به نگرانی‌هایی در زندگی‌تان شده است. قبل از این‌که بر رفتارهای طرف مقابل‌تان تمرکز و سعی کنید دیگری را تغییر دهید، اول از همه سراغ خودتان بروید و ببینید چه ترس‌هایی در وجود خودتان هست که باید به آن‌ها بپردازید. باید ترس از دست دادن، طرد شدن و مواردی که خودباوری و عزت نفس‌تان را خدشه‌دار و شما را وارد روابط ناسالم و معیوب می‌کند، بررسی کنید.

تکلیف شک‌تان را مشخص کنید

به جای نگران بودن و افکار منفی که باعث ایجاد تنش‌هایی در رابطه‌تان خواهد شد با همسرتان راحت صحبت کنید و به او بگویید که تغییر رفتارش آزارتان می‌دهد و از او بخواهید درباره برخی موارد توضیح دهد و سفره دل و رازها و شک‌های‌تان را پیش دیگران باز نکنید. اگر نیاز به مشورت و کمک فکری دارید، بهترین گزینه یک مشاور و متخصص است. اگر بعدا متوجه شدید که شک‌‌تان اشتباه بوده‌ و همسرتان متوجه بدبینی‌تان نشده، باید روی خودتان کار کنید تا کاملا شک را فراموش کنید. اگر هم متوجه شک‌تان شده بود، صادقانه عذرخواهی کنید تا شرایط سخت‌تر نشود. تنها چیزی که می‌تواند شک‌ها و ناآرامی‌های بین زوج ها را از بین ببرد، محبت کردن بی‌قید و شرط به یکدیگر است.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263585

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *