http://didshahr.ir/263479

02:43 :: 1402/06/27

هنوز در جامعه ابتلا به مشکلات سلامت روان مساوی با دیوانه بودن، مجنون بودن و …است.

رابطه بیمار و پزشک

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری | روان شناس و مدرس دانشگاه

متاسفانه فیلم‌های سینمایی ساخت ایران و جهان معمولا به این تصور دامن زده است که بخش اعصاب و روان بیمارستان‌ها، متفاوت از دیگر بخش‌ها هستند! در حالی که بیمارستان اعصاب و روان هم مثل بیمارستان تخصصی قلب و عروق، دارای بخش‌های عمومی یا مراقبت ویژه است و نوع و ماهیت خدمات تفاوتی ندارد. پرستاران در ساعت‌های مشخص داروهای بیماران را می‌دهند و پزشکان ویزیت هر روزه دارند و برنامه دقیق درمانی برای هر فرد. مدت بستری هم بستگی به شدت بیماری از یک شب تا چندماه متغیر است. اما تنها تفاوتی که وجود دارد انگ اجتماعی است که باعث درمان نشدن به موقع بسیاری از اختلالات سلامت‌روان می‌شود که به نوبه خود باعث سخت‌تر و طولانی‌تر شدن دوره درمان می‌شود.

ضرورت درمان به‌موقع اختلال‌های روانی

مراجعه به روان شناس یا روان پزشک در شروع مشکل، می‌تواند از بسیاری مشکلات و سختی‌ها جلوگیری کند. مثلا افسردگی یک اختلال رایج بین مردم است که متاسفانه بدون درمان باقی مانده و به خودکشی یا فروپاشی روانی منجر می‌شود که نیازمند خدمات بیمارستانی است. مثل این که مشکل قلب یا معده را که با مراجعه به پزشک با دارو قابل درمان است، رها کنیم تا زمانی که کار به جراحی بکشد و هم هزینه بیشتر و هم درد و سختی بیشتری را متحمل شویم.

بیماری‌های روانی در کمین همه هست

نکته دیگر آن که، اختلالات سلامت روان برای همه افراد، دقت کنید همه افراد، پیش می‌آید و تفاوتی بین فقیر و پولدار، جوان و پیر، زن و مرد، هنرمند و کارمند و … نیست. تنها تفاوت در میزان رعایت بهداشت سلامت‌روان است. همه افراد به دندان پزشک نیاز دارند، اما اگر بهداشت دهان و دندان مثل مسواک و نخ دندان رعایت شود، قاعدتا میزان پوسیدگی دندان کمتر خواهد شد. درخصوص سلامت روان هم رعایت بهتر بهداشت سلامت روان، احتمال ابتلا به اختلالات جدی سلامت روان را کاهش می‌دهد اما منتفی نمی‌کند. دقت کنیم که مشکلات سلامت‌روان واقعی و همگانی هستند و به راستی جان می‌گیرند و زندگی را نابود می‌کنند. با خود و دیگران مهربان‌تر باشیم. همچنین به‌جای مسخره کردن که فلانی دیوانه شده که می رود پیش روان شناس، همدیگر را برای درمان و اهمیت دادن به سلامت روان حمایت کنیم.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263479

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *