http://didshahr.ir/263218

00:57 :: 1402/06/08

اینکه تغییر کاربری زمینی با مساحت ١۴۵٠ متر از ورزشی به مسکونی چگونه و با طی چه مراحلی صورت گرفته است، پرسشی است که از شورای شهر به آن پاسخ می دهند.

تملک زمین ورزشی توسط شهرداری اردبیل

خبرنگار: غفار پارسا

در جلسه علنی این هفته اعضای شورای شهر موضوع مطرح شد که ماهها در راهروهای ساختمان شنیده می شد. تملک یک قطعه زمین به متراژ حدودی ١۴۵٠ متر با کاربری ورزشی توسط شهرداری و تبدیل آن به کاربری مسکونی” این موضوع را برای اولین بار حبیب فتحی عضور شورای شهر در جلسه امروز مطرح کرد که با واکنش هایی روبرو شد.

تغییر کاربری‌ها مطابق درخواست شهردار می باشد

در این باره سلامت صفری سخنگوی شورای اسلامی شهر اردبیل معتقد است: تملک زمین بعنوان سرمایه‌های بین نسلی یکی از برنامه‌های اکثر شهرداران بوده است.

وی گفت: شهردار اردبیل با دوراندیشی خود اقدام به ارسال لایحه تملک ۲ قطعه زمین در حدود یک هزار متر مربع کرده بود که به تصویب شورا رسیده است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر اردبیل در مورد ورزشی بودن کاربری زمین و عدم تملک این زمین ها ادامه داد: هر دستگاه اجرایی وظیفه دارد نیازهای خود را در چارچوب قانون و ضوابط موجود و جاری تملک نماید و در زمان تملک نیز استعلامات لازم از اداره و دستگاه‌های مربوطه یا متولی اخذ می‌شود که رای هرگونه تغییر کاربری‌ها نیز مطابق درخواست شهردار و مصوبه شورا انجام میشود.

باید کاربری زمین ها حفظ شود

اما حبیب فتحی عضو دیگر شورای شهر اردبیل گفت: متاسفانه گاها شاهد لایحه هایی هستیم که در آن شهرداری به دنبال تملک زمین هایی است که بیش از این با کاربری های عمومی شناسنانه دار بوده است .

وی با پرسش این سوال از شهردار و دیگر اعضای شورای که آیا این شهر صاحب دارد یا نه؟ گفت: ضروری است زمین هایی که کاربری ورزشی دارند توسط شهرداری تملک نشود و بایستی اعضای شورای شهر نیز در رای دادن به اینگونه لایحه ها انصاف را رعایت کنند.

عضو شورای شهر اردبیل گفت: همواره این موضوع جای سوال دارد که اگر در زمان تخصیص این زمین ها به اداره ورزش و جوانان، به کاربری ورزشی نیاز نبود پس چرا این زمین ها به این اداره اختصاص یافته است و یا اگر نیاز بوده پس چرا امروز این زمین ها جهت تملک و توافق دوباره به شهرداری برگردانده میشود؟

فتحی با بیان اینکه بایستی تاکنون تعیین تکلیف این زمینها از طرف شهرداری مطالبه می شد؛ گفت: ما نماینده مردم شهر هستیم و باید کاربری این زمین ها حفظ شود.

عضو شورای شهر اردبیل همچنین در خصوص لایحه ای دیگر مبنی بر تهاتر ارزش روز قطعات معرفی توسط اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل با مطالبات شهرداری گفت:شهرداری نباید صرفا صورت مسئله را پاک کند بلکه باید تمام شرایط ذکر شده در واگذاری سه قطعه زمین و انتقال اسناد هرسه زمین به نام شهرداری رعایت شود.

تملک زمین ها بر اساس تهاتر بوده است

ابراهیم علیپور رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورای شهر اردبیل در خصوص اختصاص سه قطعه زمین با کاربری ورزشی از سوی اداره ورزش به شهرداری جهت تهاتر و اخذ مطالبه شهرداری گفت: اگر در طرح تفصیلی شهر کاربری این زمین‌ها ورزشی است؛ قطعا باید کاربری آن حفظ شود.

جواد انصاری عضو دیگر شورای شهر ههم می گوید: لایحه شهرداری مبنی بر صدور مجوز تهاتر چند قطعه زمین متعلق به اداره ورزش و جوانان اردبیل اعضای شورا موافق این لایحه بودند؛ چرا که در صورت صدور مجوز برای این اقدام قطعا ذخایر شهری افزایش یافته و میتوان در راستای درآمد پایدار نیز پروژه های مشارکتی با بخش خصوصی اجرا کرد.

وی با بیان اینکه کاربری های این زمین ها در محلات اردبیل ورزشی است، افزود: بایستی بر حسب نیاز محلات این زمین ها در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

سجاد محمدحسن پور هم در خصوص اخذ مطالبه شهرداری از اداره ورزش و جوانان و اختصاص سه قطعه زمین به شهرداری گفت: با اختصاص این زمین ها به شهرداری و مشارکت با بخش خصوصی می توان هم کاربری ورزشی ان را حفظ کرده و هم درامدی برای شهرداری فراهم کرد.

در قانون آمده است: تملک اراضی توسط شهرداری به منظور انجام طرح‎های مصوب، باید با کاربری زمین سنخیّت داشته و عدم مطابقت طرح با کاربری زمین، از موجبات ابطال تملک است.

مسکن

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263218

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *