http://didshahr.ir/263185

01:20 :: 1402/06/14

مشاوره فردی: آرزو دارم یک روزی آدم حسابی شوم.

پسر جوان

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس

سوال: نمی‌دانم چرا اطرافیانم روی من حساب باز نمی‌کنند و همه من را ساده‌لوح و غیر آدم درست‌و‌حسابی خطاب می‌کنند. ۲۴ ساله‌ام. به نظرم گفته‌های چند نفر روی بقیه تاثیر گذاشته تا نظرشان درباره من تغییر کند. آرزو دارم یک روزی آدم حسابی شوم. چه کنم؟

پاسخ: همین متن کوتاه پیامک‌تان و این‌ که تا این حد تحت فشار روانی هستید، نشان می‌دهد شما فردی حساس و ریزبین هستید. البته منفی بودن نگاه‌تان به اطراف می‌تواند به عنوان برخی از علایم افسردگی تلقی شود و ممکن است شما به خاطر این اتفاقات دچار نوعی افسردگی شده باشید؛ چراکه حساسیت و زودرنجی هم جزو علایم این اختلال محسوب می‌شود. البته این مسئله به عنوان یک احتمال مطرح است و برای تشخیص درست و قطعی لازم است به روان شناس مراجعه کنید.

دیدگاه‌تان را به همه تعمیم ندهید

نکته دیگری که در متن ارسالی‌تان به آن اشاره کرده‌اید، این است که فکر می‌کنید همه شما را به عنوان یک فرد ساده‌لوح می‌بینند در حالی‌که ممکن است این موضوع واقعیت نداشته باشد و حتی اگر تعداد معدودی از اطرافیان‌تان تحت تاثیر حرف‌های آن فرد قرار گرفته باشند، شما نباید این دیدگاه را به همه تعمیم دهید. با این حال و هرچند اطلاعات زیادی از وضعیت شغلی و خانوادگی خودتان در اختیار ما قرار نداده‌اید، سعی می‌کنم چند نکته را خدمت‌تان بیان کنم.

خودتان را به دیگران ثابت کنید

گفته‌های دیگران را با رفتار درست و منطقی خنثی کنید. اگر باور دارید که سخنان آن چند نفر درباره شما درست نیست، در اولین مرحله سعی کنید ویژگی‌های منفی و غیرواقعی را که به شما نسبت داده شده با رفتارهای عقلانی و سنجیده به چالش بکشید و به همه ثابت کنید که آن صحبت‌ها واقعیت ندارد. به هر حال بیشتر انسان‌ها هر حرفی را بلافاصله باور نمی‌کنند و به‌طور نسبی درصدد راستی آزمایی برمی‌آیند.

توانمندی‌های خود را هم ببینید

در این فرایند ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست داده باشید بنابراین نیاز دارید تا آن را به حدی برسانید که به تدریج خودباوری در شما شکل بگیرد. اگر به حد مطلوبی از خودباوری برسید، می‌توانید ویژگی‌های مثبت و توانایی‌های خود را ببینید و آن‌ها را تقویت کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263185

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *