http://didshahr.ir/263147

02:21 :: 1402/06/13

مشاوره فردی: شوهرم دنبال سوتی گرفتن از من برای مسخره‌ کردنم است.

حالم از زندگی با شوهرم بهم می خورد

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌ روان‌شناس و مدرس‌دانشگاه

سوال: شوهری دارم که خیلی خودش را برتر و بهتر از من و دیگران می‌داند. هر وقت اشتباهی از من سر می‌زند، پوزخندی می‌زند و مسخره‌ام می‌کند. فکر می‌کند خودش اشتباه ندارد. انگار دنبال سوتی گرفتن از من است. مغرور و خودخواه است. حالم از زندگی مشترک با او خوب نیست. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، موضوع مغرور و خودخواه بودن شوهرتان مسئله‌ای است که باعث مشکلاتی برای شما شده است. اگر این مسئله را هرچه زودتر مدیریت نکنید، مشکلات بیشتری برای شما ایجاد خواهد شد. در ادامه، چند توصیه به شما دارم.

دنبال راهبرد منطقی باشید

از آن‌جا که در پیامک‌تان به ویژگی غرور و خودخواهی شوهرتان اشاره کرده‌اید، باید عرض کنم که اولا صرف بیان برخی جملات (فکر می‌کند که خودش هیچ اشتباهی نمی‌کند یا اشتباهات شما را مسخره می‌کند و…) نمی‌تواند نشان دهنده غرور و خودخواهی یک فرد باشد و احتمالا انگیزه‌ها و دلایل دیگری هم وجود دارد. به طور کلی این خصوصیات در همه افراد وجود دارد ولی درجه بروز آن متفاوت است و تا حدودی بستگی به شخصیت فرد و محیطی که در آن زندگی می‌کند هم دارد. به عنوان مثال، فرد مغرور ممکن است در همه موقعیت‌ها و در حضور همه افراد به یک اندازه احساس غرور و خودخواهی نداشته باشد، چراکه ارزیابی او از مخاطبان هم یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در این زمینه است. پی بردن به دلایل ایجاد و تشدید ادبیات و رفتارهای تبعیض‌آمیز شوهرتان، بیشتر می‌تواند شما را در رسیدن به راهبرد منطقی هدایت کند. این‌که تا چه اندازه این گفتار جدی است و مبنای عمیق دارد یا نه نکته مهم دیگری است که باید مدنظر داشته باشید.

درباره رفتارهای شوهرتان خوش‌بین باشید

گفته‌اید که شوهرم هر کار اشتباهی از من سر بزند، مسخره‌ام می‌کند. لازم است درباره قضاوت خود در این زمینه کمی خوش‌بین‌تر باشید. می‌توانید با کاهش حساسیت و ارائه بازخوردهای مناسب و اصلاحی، شوهرتان را متوجه نادرست بودن این رویه کنید و بگویید که این جملات تاثیر منفی بر روحیه شما دارد. از موضع‌گیری صریح پرهیز کنید؛ زیرا دوقطبی کردن بحث و مقابله جنسیتی زن‌ومرد نتیجه مطلوبی ندارد. پاسخ کلامی و بیان متقابل اشتباهات ایشان بیشتر باعث موضع‌گیری می‌شود و بهتر است در عملکرد خود نشان دهنده شایستگی و توانمندی خانم‌ها باشید و این‌قدر صبوری داشته باشید تا شوهرتان شما را باور کند و خودش متقاعد شود که دیدگاهش درباره شما صحیح نبوده است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/263147

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *